Reklama

Archiwum Pałacu Schoena
Zarząd Kółka Towarzystwa Katolicko-Polskiego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) w 1874 r.

Judymowie Zagłębia

2019-05-28 13:40

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 22/2019, str. 8

Doktor Judym – lekarz społecznik, ideał i wzór ludzkich cnót, lekarz z powołania, bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego. To właśnie jego autor powieści umiejscowił w Zagłębiu Dąbrowskim, dziś można by rzec na terenie diecezji sosnowieckiej

A wzorem Judyma dla Żeromskiego był lekarz Aleksander Widera zmarły w wieku 35 lat i pochowany na cmentarzu w Zagórzu. Na jego grobie w roku 1997 Koło Sosnowiec Polskiego Towarzystwa Lekarskiego umieściło tablicę pamiątkową literackiego Judyma.

Tymczasem takich Judymów, bynajmniej niepowieściowych, ale żyjących i działających w realiach Zagłębia Dąbrowskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, było wielu. Ich sylwetki można zobaczyć w sosnowieckim Pałacu Schoena, gdzie podczas wielkiego święta kultury – Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja br. otwarto wystawę pt. „Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego – wybrane sylwetki”. Ekspozycja przygotowana została przez Komisję Historyczną i Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej. Autorami wystawy są lekarze: Krzysztof Brożek, Emilian Kocot i Stanisław Mysiak.

Lekarze w walce o utrzymanie polskości

– Myślą przewodnią wystawy jest ukazanie znaczących sylwetek lekarzy mających udział w walce o utrzymanie polskości, tworzenie i rozwój struktur odradzającej się państwowości polskiej. Mamy nadzieję, że ta wystawa niejako zmotywuje zwiedzających do przekazywania posiadanych dokumentów i pamiątek w Ośrodku Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej jako zalążka kolejnej wystawy lub publikacji – podkreśla dr Emilian Kocot z Sosnowca.

Reklama

Niezłomna „40”

Wśród przedstawionych na prezentowanej w Muzeum Schoena wystawie znajdują się zarówno znane postaci, będące patronami ulic czy szpitali Zagłębia Dąbrowskiego, jak i mniej znani działacze. W sumie 40 sylwetek lekarzy Zagłębia, a wśród nich m.in. Stanisław Rudolf – pierwszy lekarz miejski w Sosnowcu, który opiekował się więźniami politycznymi w Będzinie, a także lekarz Kazimierz Hugo-Suchodolski, który udzielał pierwszej pomocy w miejscu zbrodni przed Hutą „Katarzyna”. Na uwagę zasługuje także postać Sławoja Felicjana Składkowskiego – chirurga i ginekologa, który po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Karol Zahorski – którego imię nosi Szpital Miejski nr 2 w Sosnowcu to kolejny wybitny Judym Zagłębia, który w latach powstań śląskich opiekował się rannymi powstańcami a podczas II wojny światowej współpracował z AK.

Misje zagłębiowskich lekarzy

Warto przyjrzeć się bliżej nowo otwartej wystawie, aby dowiedzieć się rozmaitych faktów na temat wybranych lekarzy Zagłębia, jak również dowiedzieć się, w jaki sposób w odrodzonej Rzeczypospolitej brali oni czynny udział w wielu misjach. Chodzi tutaj przede wszystkim o działalność lekarzy w Polskim Czerwonym Krzyżu, którą prowadzili od roku 1919, w tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność”, organizowaniu pomocy lekarskiej poszkodowanym w stanie wojennym i pomocy charytatywnej prześladowanym w czasie kryzysu lat 80. ubiegłego stulecia. Wśród przedstawionych skrótowo sylwetek autorzy wystawy starali się wyeksponować postaci szczególnie w tej walce zasłużone. Na uwagę zasługuje fakt udziału lekarzy w zabezpieczeniu sanitarnym powstań śląskich, wojny polsko-czeskiej i polsko-bolszewickiej oraz fakt, że ponad 100 lekarzy, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego, oddało swoje życie podczas II wojny światowej w kaźniach Golgoty Wschodu.

Tagi:
Zagłębie Dąbrowskie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

AA to nie grzech

AA to nie grzech

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Apel Jasnogórski z udziałem Premiera

Powraca siła nadziei

Powraca siła nadziei

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Dożynki Gminy Wieluń

Dożynki Gminy Wieluń

Spotkanie w Muzeum Monet i Medali

Spotkanie w Muzeum Monet i Medali

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem