Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Judymowie Zagłębia

Archiwum Pałacu Schoena

Zarząd Kółka Towarzystwa Katolicko-Polskiego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) w 1874 r.

Doktor Judym – lekarz społecznik, ideał i wzór ludzkich cnót, lekarz z powołania, bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego. To właśnie jego autor powieści umiejscowił w Zagłębiu Dąbrowskim, dziś można by rzec na terenie diecezji sosnowieckiej

A wzorem Judyma dla Żeromskiego był lekarz Aleksander Widera zmarły w wieku 35 lat i pochowany na cmentarzu w Zagórzu. Na jego grobie w roku 1997 Koło Sosnowiec Polskiego Towarzystwa Lekarskiego umieściło tablicę pamiątkową literackiego Judyma.

Tymczasem takich Judymów, bynajmniej niepowieściowych, ale żyjących i działających w realiach Zagłębia Dąbrowskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, było wielu. Ich sylwetki można zobaczyć w sosnowieckim Pałacu Schoena, gdzie podczas wielkiego święta kultury – Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja br. otwarto wystawę pt. „Lekarze Zagłębia Dąbrowskiego – wybrane sylwetki”. Ekspozycja przygotowana została przez Komisję Historyczną i Ośrodek Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej. Autorami wystawy są lekarze: Krzysztof Brożek, Emilian Kocot i Stanisław Mysiak.

Lekarze w walce o utrzymanie polskości

– Myślą przewodnią wystawy jest ukazanie znaczących sylwetek lekarzy mających udział w walce o utrzymanie polskości, tworzenie i rozwój struktur odradzającej się państwowości polskiej. Mamy nadzieję, że ta wystawa niejako zmotywuje zwiedzających do przekazywania posiadanych dokumentów i pamiątek w Ośrodku Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej jako zalążka kolejnej wystawy lub publikacji – podkreśla dr Emilian Kocot z Sosnowca.

Reklama

Niezłomna „40”

Wśród przedstawionych na prezentowanej w Muzeum Schoena wystawie znajdują się zarówno znane postaci, będące patronami ulic czy szpitali Zagłębia Dąbrowskiego, jak i mniej znani działacze. W sumie 40 sylwetek lekarzy Zagłębia, a wśród nich m.in. Stanisław Rudolf – pierwszy lekarz miejski w Sosnowcu, który opiekował się więźniami politycznymi w Będzinie, a także lekarz Kazimierz Hugo-Suchodolski, który udzielał pierwszej pomocy w miejscu zbrodni przed Hutą „Katarzyna”. Na uwagę zasługuje także postać Sławoja Felicjana Składkowskiego – chirurga i ginekologa, który po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Karol Zahorski – którego imię nosi Szpital Miejski nr 2 w Sosnowcu to kolejny wybitny Judym Zagłębia, który w latach powstań śląskich opiekował się rannymi powstańcami a podczas II wojny światowej współpracował z AK.

Misje zagłębiowskich lekarzy

Warto przyjrzeć się bliżej nowo otwartej wystawie, aby dowiedzieć się rozmaitych faktów na temat wybranych lekarzy Zagłębia, jak również dowiedzieć się, w jaki sposób w odrodzonej Rzeczypospolitej brali oni czynny udział w wielu misjach. Chodzi tutaj przede wszystkim o działalność lekarzy w Polskim Czerwonym Krzyżu, którą prowadzili od roku 1919, w tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność”, organizowaniu pomocy lekarskiej poszkodowanym w stanie wojennym i pomocy charytatywnej prześladowanym w czasie kryzysu lat 80. ubiegłego stulecia. Wśród przedstawionych skrótowo sylwetek autorzy wystawy starali się wyeksponować postaci szczególnie w tej walce zasłużone. Na uwagę zasługuje fakt udziału lekarzy w zabezpieczeniu sanitarnym powstań śląskich, wojny polsko-czeskiej i polsko-bolszewickiej oraz fakt, że ponad 100 lekarzy, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego, oddało swoje życie podczas II wojny światowej w kaźniach Golgoty Wschodu.

2019-05-28 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

WHO: kryzys związany z koronawirusem może się znacząco pogorszyć

2020-07-13 19:08

AdobeStock

Stan pandemii koronawirusa może się znacząco pogorszyć, jeśli wszystkie państwa nie będą przestrzegać podstawowych środków ostrożności dotyczących opieki zdrowotnej - ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Więcej ...

Wołczyn na Sudeckiej

2020-07-15 08:00

Fot. Grzegorz Kryszczuk

13 lipca rozpoczęło się Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Złap się wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Świat

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego