Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Oto Matka twoja

Liturgię Mszy św. ubogacił zespół Kresy

Adam Łazar

Liturgię Mszy św. ubogacił zespół Kresy

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej w lubaczowskiej konkatedrze odbył się papieski odpust maryjny połączony z pielgrzymką samorządowców województwa podkarpackiego i lubelskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się wniesieniem do świątyni relikwii św. Andrzeja Boboli, modlitwą do niego i nabożeństwem majowym. Uroczystości tej przewodniczyli: biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Oni też celebrowali odpustową Mszę św. z udziałem licznego grona kapłanów.

– Przeżywamy wyjątkowy czas i okoliczność, która nas tu gromadzi. Najpierw przed nami jawi się tajemnica wiary, świadectwo wiary, które patrona, jakiego wnieśliśmy w jego relikwiach – św. Andrzeja Bobolę kosztowało życie. Bo wiara musi zaznaczać się świadectwem życia, wiernością. Dzisiaj w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przywoływane są nasze śluby słowami króla Jana Kazimierza. Te śluby odwoływały się do wiary zamienianej w czyn. Dlatego też dzisiaj witam tutaj wszystkich przedstawicieli samorządowców, którzy swoją wiarę przekładają na czyn zatroskania o drugiego człowieka – powiedział na początku Eucharystii bp Marian Rojek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Artur Miziński przypomniał dzieje cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa, której kopia czczona jest w lubaczowskim sanktuarium. – To przed tym wizerunkiem papież Jan Paweł II modlił się w Lubaczowie 2 czerwca 1991 r. i wypowiedział w prokatedrze znamienne słowa: „Niech na to wszystko – na całą naszą teraźniejszość i przyszłość – nadal patrzą macierzyńskie oczy Maryi z Jej starożytnego obrazu w katedrze lwowskiej, gdzie król Jan Kazimierz po doświadczeniach Potopu składał swe historyczne śluby w 1656 r.”. My dzisiaj stajemy w tym miejscu, gdzie Najświętsza Maryja Panna odbiera cześć w swoim wizerunku i chcemy nie tylko wspominać tamte wydarzenia sprzed wieków, ale chcemy je na nowo podjąć, czując się odpowiedzialni za losy naszego narodu – mówił w homilii Biskup. Przypomniał, że autorem tekstu ślubów lwowskich był św. Andrzej Bobola, którego relikwie otrzymał lubaczowski kościół, i będzie mu patronował z Maryją – Matką Łaskawą.

Reklama

Pod koniec Eucharystii przed wizerunkiem Pani Łaskawej i relikwiami św. Andrzeja Boboli uklękli przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, by zawierzyć im swoje małe ojczyzny. – Najświętsza Maryjo, Panno Łaskawa. W dniu jubileuszowej, 10. pielgrzymki samorządów terytorialnych, pełni radości i ufności stajemy po raz kolejny przed Twoim łaskawym Obliczem, aby powierzyć Ci sprawy naszych małych ojczyzn oraz wyrazić wdzięczność i podziękowanie za sprawowaną całoroczną opiekę i wsparcie dla naszych wspólnot Podkarpacia i Lubelszczyzny – tymi słowami rozpoczął akt zawierzenia marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Przed wizerunkiem Pani Łaskawej i relikwiami św. Andrzeja Boboli złożono wiązanki kwiatów. Były słowa podziękowania Księżom Biskupom ze strony marszałka Władysława Ortyla i starosty lubaczowskiego Zenona Swatka.

Po pasterskim błogosławieństwie, odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę”, wyprowadzeniu licznych pocztów sztandarowych, zaproszeni goście wraz z Biskupami udali się do Sanktuarium, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej pomodlić się, a bp Artur Miziński poświęcił nowy witraż ufundowany przez kierownictwo i pracowników Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liturgię Mszy św. swoim śpiewem ubogacił zespół Kresy, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności artystycznej.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-28 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Odpust w kaplicy na Winnicy

Zgodnie z tradycją parafianki złożyły w czasie Mszy św. w procesji z darami czerwone róże.

Karolina Krasowska

Zgodnie z tradycją parafianki złożyły w czasie Mszy św. w procesji z darami czerwone róże.

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze zakończyła się Msza św. odpustowa przy kapliczce Narodzenia NMP. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił były wikariusz parafii ks. Grzegorz Kołodziejczyk.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Koreański kardynał w drodze na ołtarze

2024-07-08 19:42

Adobe Stock

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego koreańskiego kardynała Stephena Kim Sou-hwana. Pierwszy w historii koreański purpurat w czasie dyktatorskich rządów w latach 70. i 80 był symbolem walki w obronie praw człowieka. Zmarł w 2009 roku w wieku 87 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...