Reklama

Porządki w torebce

Lód w lecie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy na początku lat 90. ubiegłego wieku czytałam wspomnienia pewnej Polki z jej pobytu na amerykańskim środkowym zachodzie, najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że autorka nawet w największe upały nie wychodziła z domu bez swetra, bo w sklepach, szkołach i autobusach dokuczała jej nadmiernie podkręcona klimatyzacja. Po prawie 30 latach w dużych miastach w Polsce zrobiło się podobnie.

Klimatyzacja w upalny dzień podnosi komfort życia, ale trzeba pamiętać o tym, że temperatura w chłodzonym pomieszczeniu może być niższa maksymalnie o 6°C od tej na zewnątrz. Większa różnica to szok dla organizmu. Poza tym klimatyzacja powoduje ruch powietrza, a to zwiększa ryzyko przeziębienia, zwłaszcza kiedy wchodzimy spoceni do zimnego pomieszczenia. Klimatyzatory nie tylko ochładzają powietrze, ale również zmniejszają jego wilgotność, a wysuszone błony śluzowe w nosie i w gardle są bardziej podatne na infekcje. Suche powietrze jest też nieprzyjazne dla skóry i oczu. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, mogą czuć dyskomfort. Zanieczyszczona albo źle czyszczona klimatyzacja to siedlisko bakterii i zarodków grzybów, które wdychamy razem z ochłodzonym powietrzem. Jeśli w upalny dzień chcemy włączyć klimatyzację w samochodzie, najpierw powinniśmy opuścić szyby i dobrze wywietrzyć wnętrze – chłodzenie będzie wtedy bardziej ekonomiczne, a przede wszystkim pozbędziemy się oparów rozgrzanego plastiku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto też ostrożnie podchodzić do innego amerykańskiego zwyczaju – picia napojów z lodem. Mocno schłodzona woda albo kawa te spore wyzwanie laryngologiczne. Może lepiej napić się dla ochłody zwykłej wody z cytryną albo zjeść surowy owoc czy warzywo. A propos owoców i warzyw – jeśli ktoś myśli o diecie oczyszczającej, bazującej na warzywach, to lato jest właśnie najlepszym momentem na jej przeprowadzenie, bo na takiej diecie często się marznie.

Częste marznięcie może też być objawem choroby, np. niedoczynności tarczycy, problemów z krążeniem, cukrzycy albo anemii. To również częsta dolegliwość ludzi wysokich. Kobiety marzną łatwiej niż mężczyźni. Jeśli mamy mało ruchu, to także częściej i dotkliwiej marzniemy. Poza tym termoregulacja słabnie wraz z wiekiem.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-04 13:08

Wybrane dla Ciebie

Arcybiskup Fulton Sheen będzie beatyfikowany!

2026-02-09 17:17
Abp Fulton Sheen

Domena publiczna

Abp Fulton Sheen

Stolica Apostolska poinformowała diecezję Peorii, że proces wkracza na "drogę beatyfikacji".

Więcej ...

W dawnej diecezji Leona XIV odbywa się konferencja z okazji Światowego Dnia Chorego

2026-02-10 15:16

Adobe Stock

W poniedziałek w Chiclayo, w północnym Peru, kard. Michael Czerny, wysłannik papieża, otworzył trzydniową konferencję z okazji międzynarodowego 34. Światowego Dnia Chorego. W dawnej diecezji Leona XIV, położonej na północy Peru, w czasach jego biskupstwa, wszystko odbywa się obecnie wokół holistycznej opieki zdrowotnej i pielęgnacji. W konferencji pod hasłem „Pedagogika współczucia” poruszane są tematy dotyczące wymiaru fizycznego, psychologicznego, społecznego i duchowego człowieka.

Więcej ...

Uzależnienie to choroba śmiertelna

2026-02-11 07:30
Dom Magnificat w Ligocie Polskiej pod Wrocławiem

Archiwum prywatne

Dom Magnificat w Ligocie Polskiej pod Wrocławiem

Fundacja Nefesz wyrosła pod skrzydłami Stowarzyszenia Hallelujah, którego jednym z celów statutowych jest praca na rzecz osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz osób w kryzysie bezdomności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Wiara

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Ksiądz o Kacprze Tomasiaku:

Wiadomości

Ksiądz o Kacprze Tomasiaku: "jego postawa przy ołtarzu i...

Całun Turyński – naukowcy podważają hipotezę o...

Kościół

Całun Turyński – naukowcy podważają hipotezę o...

Ile razy można przyjąć sakrament namaszczenia chorych?

Zdrowie

Ile razy można przyjąć sakrament namaszczenia chorych?

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Kościół

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Wiadomości

"Spalić kościoły, połamać krzyże". Skandal na finale...

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Wiara

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Kościół

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes