Reklama

Archiwum seminarium

Najpiękniejsza z dróg

2019-06-04 13:09

Dk. Bartosz Jakubowski
Edycja przemyska 23/2019, str. 2-3

Po pięciu latach formacji seminaryjnej i studiów filozoficzno-teologicznych 4 maja 2019 roku do święceń diakonatu zostało dopuszczonych 9 alumnów przemyskiego seminarium. Zwyczajem naszej archidiecezji święcenia te odbywają się w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i mają miejsce w parafiach, z których pochodzą kandydaci

W życiu człowieka jest wiele dróg. Jedne są długie, a inne krótkie. Niektóre są wyboiste i polne, ale nie brakuje także gładkich, asfaltowych, a nawet ekspresowych. Te wszystkie drogi zbiegają się w jedną przy końcu życia, kiedy człowiek przechodzi z życia na świecie do życia w wieczności. Wśród tych wszystkich ludzkich dróg jest niewątpliwie jedna taka, która w życiu dużo zmienia, nieraz wiele porządkuje, ale może się zdarzyć i tak, że wszystko odwróci, jakby do góry nogami. To droga powołania do świętości, którą realizuje się w życiu małżeńskim, kapłańskim czy życiu konsekrowanym, a także w życiu samotnym. Przed decyzją o wyborze drogi w życiu kapłańskim stanęło w tym roku dziewięciu młodzieńców z archidiecezji przemyskiej.

W życiu każdego kleryka przychodzi taki moment, w którym musi zostawić swój dom, to co jest mu bliskie i znane, aby ruszyć w wielką przygodę, na którą zaprasza go Bóg. Mamy za sobą ponad pięć lat różnych doświadczeń. Warto zatem zapytać: kim byłem wtedy, a kim jestem teraz? Co we mnie zmieniła ta droga, którą przebyłem?

Choć po latach formacji okazało się, że jesteśmy różni, to droga powołania kapłańskiego okazała się być tą, po której zdecydowaliśmy się kroczyć.

Reklama

W Kościele sakrament święceń jest udzielany w trzech stopniach: diakonatu, prezbiteratu i biskupstwa. Natomiast są tylko dwa stopnie uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa: prezbiterat i posługa biskupia. Zatem diakoni nie są święceni do posługi kapłańskiej, ale są włączeni do stanu duchownego. Poprzez włożenie rąk biskupa i modlitwę dokonuje się konsekracja, czyli poświęcenie konkretnej osoby do wyłącznej służby Panu Bogu. I w ten, tak po ludzku prosty sposób niewidzialna łaska spoczywa na człowieku, czyniąc go Bożym wybrańcem.

Podczas homilii obrzędowej święceń diakonatu biskup zwraca się do wszystkich tymi słowami: „Umocnieni darem Ducha Świętego, (diakoni) będą pomagać biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na polecenie biskupa będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Diakoni uświęceni przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów, i ściśle związani z ołtarzem, będą pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa lub proboszcza”.

2 czerwca 2019 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pakoszówce z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala święcenia przyjęli diakoni: Jakub Szczurko z Pakoszówki, Karol Leń z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, Karol Tomaszewski z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wacławicach.

W parafii pw. św. Bartłomieja w Rogach święceń diakonatu udzielił abp Józef Michalik. Przez jego posługę diakonat przyjęli: Paweł Jakubczyk z Rogów, Piotr Prach z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Korczynie, Jakub Szafran z parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym.

Natomiast w parafii św. Jana Chrzciciela w Odrzechowej z rąk biskupa pomocniczego Stanisława Jamrozka święcenia przyjęli: Bartosz Jakubowski z Odrzechowej, Kamil Jaworski z parafii pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie, Łukasz Mendrala z parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu.

Wielką wdzięcznością ogarniamy naszych Rodziców i Rodzeństwo, którym dziękujemy za dar życia i wychowania. Następnie dziękujemy tym, którzy troszczyli się o nas na drodze naszego życia: Rodzinie, Katechetom i Parafianom, którzy niejednokrotnie stawali się dla nas bliskimi jak rodzina. Wyrazy wdzięczności kierujemy do naszych Formatorów i do wszystkich, którzy poprzez modlitwę i przekazywanie wiedzy troszczyli się o nas.

Naszą wdzięczność kierujemy w stronę Proboszczów parafii, w których otrzymaliśmy dar diakonatu.

Pokornie prosimy o dalszą modlitwę na najbliższy czas przygotowań do święceń prezbiteratu.

Tagi:
święcenia diakonatu

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem