Reklama

Myszyniec

Mają w sobie to "coś"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysokie, strzeliste wierze sięgające nieba, widoczne są w słoneczny dzień z odległości kilku kilometrów. Kiedy zbliżymy się do Myszyńca zobaczymy w całej okazałości piękną świątynię - kolegiatę myszyniecką, która przez wielu nazywana jest drugą katedrą w diecezji łomżyńskiej. Przed świątynią rozległy, czysty plac wyłożony kostką brukową, a blisko bramy wejściowej na wszystkich spogląda z cokołu Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Już niedługo znajdzie również swoje miejsce pomnik Jana Pawła II. "To jest niejako uzupełnieniem świątyni. Ludzie przejeżdżając tędy będą mogli sobie przypomnieć dwa wielkie autorytety" - powiedział ks. prałat Zdzisław Mikołajczyk, proboszcz parafii Myszyniec.
Patrząc na świątynię w Myszyńcu, człowiek zastanawia się nad jednym: jak można przez 13 lat pobudować coś tak pięknego? A jednak można.

Jaki jest lud myszyniecki? Jakie są Kurpie? Na te pytania słyszałem już niejedno zdanie. Zresztą, jak o każdym innym miejscu czy regionie. Najlepiej przekonać się na własnej skórze. Na bliższe poznanie Kurpiów pozwoliły mi rekolekcje.
Pierwszą cechą, którą właściwie poznałem natychmiast, to witalność. Każde spotkanie, na ulicy, na placu przykościelnym zaczynało się chrześcijańskim pozdrowieniem. Nikt nie mówił do mnie: "Dzień dobry", ale staropolskie "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Cieszyłem się, kiedy pozdrawiali tak dorośli, młodzież, dzieci. Ksiądz Prałat jest z tego dumny. Nie może być inaczej. W zakrystii pozdrowił mnie pan Józef. Obserwowałem go i doszedłem do wniosku, że ma zasadę: "wszystko musi być na czas i w najlepszym porządku". Pierwsze spotkanie z księżmi wikariuszami: ks. Jurkiem, ks. Piotrem, ks. Januszem. Jest i ks. Stanisław - emeryt, cichy, robiący swoją robotę. Ksiądz Prałat pokazuje mi świątynię, obejście, to co już zrobione i to, co jeszcze trzeba zrobić. A pracy jest jeszcze wiele. "Nigdy nie bałem się pracy. Trzeba przyjmować na siebie wyzwania. Ludzie dobrego serca zawsze pomogą" - powiedział. Niedzielny dzień rekolekcji mija pod hasłem Różańca. W niedzielne południe do Myszyńca przyjeżdża Radio Nadzieja. Transmituje na żywo Mszę św. o godzinie 12.00. Po południu spotkanie z dziećmi. Wiele pytam. Z wystraszonych ust dzieci słyszę piękne odpowiedzi. Nie mam wątpliwości: mają wiedzę. Potwierdza się to w kolejnych rekolekcyjnych spotkaniach.
Drugą cechę Kurpiów poznałem podczas głoszonych homilii: Kurpie potrafią słuchać. Dobrze czuje się człowiek, kiedy jest słuchany. Co pozostanie ze słów? Czas pokaże, a Pan Bóg osądzi.
Trzeba cieszyć się, że w świecie, gdzie wszyscy chcą mówić, są jeszcze tacy, którzy chcą słuchać i to wcale niełatwej Ewangelii.
Specyficznym spotkaniem rekolekcyjnym było spotkanie z chorymi i cierpiącymi. Ojciec Święty nazwał ich "skarbami Kościoła". Wzruszający jest widok, kiedy na Mszę św. przychodzą ludzie z oddalonych o kilka kilometrów wiosek. Wolno, podpierając się laską, bo rekolekcje, bo Msza św. w ich intencji, bo ktoś na nich czeka, liczy, że przyjdą. W rekolekcyjny program Ksiądz Prałat wpisał również odwiedziny ziemi cmentarnej. Wielką rzeczą jest pamiętać o przodkach, modlić się za nich.
Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, to spotkania, które miały przybliżyć do "myślenia o Bogu i Jego Matce".
Podsumowując trzeba przyznać, że Kurpie mają w sobie to "coś". Może to ogólne powiedzenie, ale trudno jest bliżej scharakteryzować ludzi, których tak do końca się nie zna. Zapewne więcej na ten temat mógłby powiedzieć ks. prałat Zdzisław Mikołajczyk. Pracuje wśród Kurpiów od 28 lat. Wspólnie zrobili tyle dobrego i robią dalej. Podobno nie można ustawać w drodze.
Księdzu Prałatowi, wszystkim Kapłanom tam pracującym życzymy wielu łask Bożych. Innym radości, że mają taką świątynię, taką okolicę. To naprawdę wielka łaska Boża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego