Reklama

Niedziela Legnicka

Święto ludowców w Legnicy

Monika Łukaszów

Moment odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa

Odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa, Msza św. oraz uroczysty przemarsz przez legnicki Rynek – tak wyglądały uroczystości związane z Wojewódzkim Świętem Ludowym, które odbyły się 9 czerwca br. w Legnicy

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w parafii św. Jana w intencji ludowców oraz wszystkich rolników ziemi dolnośląskiej. We franciszkańskiej świątyni zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele dolnośląskich struktur PSL-u, m.in.: Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, Kazimierz Burtny, wicestarosta Janina Mazur, a także wielu zaproszonych gości, w tym samorządowcy, parlamentarzyści oraz władze miasta Legnicy. Nie zabrakło także przedstawicieli różnych środowisk ludowców z terenu Dolnego Śląska, którzy na uroczystość przybyli z pocztami sztandarowymi.

W hołdzie Wincentemu Witosowi

Po Eucharystii uczestnicy ludowego święta przemaszerowali przez legnicki Rynek na skwer u zbiegu ulic Skarbka i Szkolnej, gdzie odbyło się odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa, jednego z pierwszych ojców naszej niepodległości i filarów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ceremonii odsłonięcia dokonali: Paweł Gancarz – prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, Tadeusz Samborski – członek rady naczelnej, Kazimierz Burtny – prezes zarządu powiatowego, Alojzy Pawicki – weteran ruchu ludowego, wicestarosta Janina Mazur, burmistrz Prochowic Alicja Sielicka, oraz były marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który był gościem specjalnym uroczystości. Odsłonięty pomnik poświęcił o. Jan Janus OFMConv, proboszcz parafii św. Jana w Legnicy.

Reklama

Państwo ponad wszystko

– Jesteśmy uczestnikami ważnego dla naszego miasta wydarzenia. Do przestrzeni publicznej naszego miasta i regionu wprowadzamy postument poświęcony człowiekowi, którego całe życie było służbą społeczną. Chyląc głowy i zielone sztandary, oddajemy mu hołd i szacunek. Testament polityczny Wincentego Witosa, jego myśli, przemyślenia i przekonania są nadal ważne i aktualne. Z nich my, współcześni ludowcy, czerpiemy siłę przetrwania i naukę, jak skutecznie służyć w różnych sferach życia naszego narodu i państwa. Działając pod naszymi sztandarami Polskiego Stronnictwa Ludowego, pamiętamy o sformułowanych przez Wincentego Witosa zasadach chłopskiego etosu. Te zasady to: naturalna siła fizyczna i moralna, szacunek dla pracy i cierpliwość w oczekiwaniu na jej owoce, wytrwałość i ofiarność, poszanowanie prawdy, poczucie chłopskiej dumy, honoru i godności, poczucie wspólnoty całej warstwy chłopskiej, przywiązanie do tradycji, wielki szacunek dla religii i rodziny oraz umiłowanie Ojczyzny. W działalności Wincentego Witosa zawsze na pierwszym miejscu było państwo. Jego dewizą było: „Państwo i chłopi, a nie chłopi i Państwo”. Państwo ponad wszystko – mówił Tadeusz Samborski do zgromadzonych przed pomnikiem Witosa.

Warto dodać, że pomnik autorstwa artysty Zbigniewa Frąckiewicza przez ponad 30 lat stał przy budynku Zespołu Szkół Rolniczych, których Witos był patronem. Po likwidacji szkoły podjęto decyzję, aby przenieść go w inne miejsce, właśnie na skwer między ulicami Skarbka i Szkolną.

Po oficjalnych przemówieniach uczestnicy święta przeszli do Domu Nauczyciela, gdzie odbyła się artystyczna część uroczystości.

2019-06-17 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Indie: Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19

2020-05-29 18:22

Wikipedia

Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze.

Więcej ...

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...