Reklama

Agnieszka Bugała

Młodzi nadali brzmienie

2019-06-17 13:28

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 25/2019, str. 4

W Trzebnicy, w bazylice pw. św. Jadwigi Msza św. zakończyła XXI Salwatoriański Festiwal „Nadaj Brzmienie”. W Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyła się gala festiwalu i koncert gwiazdy – Stanisława Soyki

Chcieliśmy stworzyć atmosferę życzliwości i otwartości dla ludzi, którzy tworzą chrześcijańską muzykę – dobrą i z przesłaniem – mówi ks. Maciej Szeszko SDS, dyrektor Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, jeden z organizatorów Festiwalu „Nadaj brzmienie” – i to nam się udało. Odniósł się też do korzeni muzycznych spotkań i podkreślił, że ani on, ani drugi z duszpasterzy ks. Daniel Jamroży SDS nie są jego pomysłodawcami. – Wznowiliśmy obecność festiwalu na mapie wydarzeń muzycznych i od kilku lat organizujemy go w Trzebnicy, choć narodził się w Mikołowie z inicjatyw ks. Mieczysława Tylutkiego. To inicjatywa piękna, łącząca muzyków z całej Polski. Mierzą się wokalnie i instrumentalnie, przeżywają muzykę i dostarczają wielu wzruszeń słuchaczom – mówił.

– Oprócz rywalizacji konkursowej festiwal oferuje warsztaty muzyczne. To pozwala podszlifować umiejętności, ale jest też formą rozgrzewki. Dodaje otuchy, a pod fachowym okiem prowadzących warsztaty pozwala dopracować ostanie szczegóły wykonań – tłumaczył.

Chętnych zgłosiło się w tym roku bardzo wielu – 11 zespołów i 12 solistów z całej Polski, i z udziałem jednego zespołu z Białorusi. Po pierwszym etapie pozostało 8 zespołów i 9 solistów. W jury pod przewodnictwem Piotra Barona zasiedli Elżbieta Baron i Marek Kudra. Jurorzy podkreślali bardzo wysoki poziom uczestników i docenili autorskie utwory. – Prawie 90% piosenek to były kompozycje i teksty autorskie uczestników – mówił ks. Szeszko i dodał, że muzyka jest formą nie tylko artystyczną, ale też duchową. – Tekst, muzyka – to wszystko można przeżyć i wyrazić całym sobą – to właśnie dzieje się na naszym festiwalu. Uczestnicy to nie tylko utalentowani artyści, ale i ludzie uduchowieni – mówił.

Reklama

Po dwóch dniach Festiwalu organizatorzy z uśmiechem powtarzali zgodnie, że warto tworzyć muzykę chrześcijańską, opowiadać o ważnych sprawach za pomocą dźwięków i tekstu – zwłaszcza angażując w to ludzi młodych.

* * *

Nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Grand Prix – ex aequo zespół Laudans Sara Majchrzak

I miejsce – Marcin Wargocki

II miejsce – zespół 12

Wyróżnienie w postaci sesji nagraniowej – zespół Magda Stefanowska

Wyróżnienia: Szymon Domogała z zespołu Po Imieniu

Piotr Harazin z zespołu 12

Marcin Stabik z zespołu 12

Wyróżnienia honorowe: Zespół Matula

Zespół Po Imieniu

Statuetkę „Złota Mucha” za osobowość Festiwalu – Grzegorz Bukowski

Tagi:
młodzi salwatorianie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem