Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

Duch Święty artystą pojednania

Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie – podkreślił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 19 czerwca br. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich, Papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego.

Na wstępie Franciszek podkreślił znaczenie obecności w Wieczerniku Matki Bożej, a także modlitwy Apostołów, która daje oddech uczniom wszystkich czasów. Zauważył, że towarzyszący temu wydarzeniu silny wiatr przypomina pierwsze stwórcze tchnienie Boga z Księgi Rodzaju i wypełnia obietnicę „mocy”, którą Pan Jezus dał uczniom przed swoim wniebowstąpieniem. Ojciec Święty zaznaczył, że „języki jakby z ognia”, o których mowa w Ewangelii, przypominają z kolei płonący krzak na górze Synaj i dar Dekalogu.

Papież podkreślił, że „nowe i ostateczne Przymierze opiera się już nie na prawie zapisanym na kamiennych tablicach, lecz na działaniu Ducha Bożego, który czyni wszystko nowym i który wypisuje się na sercach z ciała”. Dodał, że Duch Święty jest budowniczym komunii, jest artystą pojednania, który potrafi usunąć bariery między ludźmi. – Sprawia, że Kościół rośnie, pomagając mu wyjść poza ludzkie ograniczenia, grzechy i wszelkie skandale – powiedział Franciszek.

RV

* * *

Synod Biskupów dla Amazonii

Dokument roboczy

Propozycje nowych i odważnych dróg Kościoła w Amazonii znalazły się w dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia synodu biskupów poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. W zaprezentowanym w Watykanie instrumentum laboris proponuje się m.in. święcenie na kapłanów żonatych mężczyzn oraz większe docenienie posługi kobiet. Przypomniano zarazem, że Kościół musi bardziej uczynić swoimi kwestie społeczne oraz ekologiczne i wsłuchać się w głos coraz bardziej dyskryminowanych mieszkańców Amazonii.

RV

* * *

Ojciec Święty do Polaków

Szansa na ożywienie pobożności eucharystycznej

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą będziemy obchodzić, jest szczególną sposobnością do ożywienia naszej wiary w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii. Celebracja Mszy św., adoracja eucharystyczna i procesje ulicami miast i wsi niech będą świadectwem naszej czci i przylgnięcia do Chrystusa, który daje nam swoje Ciało i Krew, aby karmić nas swoją miłością i uczynić nas uczestnikami Jego życia w chwale Ojca. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Reklama

Audiencja generalna, 19 czerwca br.

RV

* * *

Konferencja

Dialog i świadectwo

Papież Franciszek w liście do uczestników konferencji „Teologia po «Veritatis gaudium» w kontekście regionu Morza Śródziemnego” napisał: „Kościół w dialogu z kulturami i religiami przekazuje Dobrą Nowinę o Jezusie i zasadę miłości ewangelicznej, którą On głosił jako syntezę całego nauczania Prawa, wizji proroków i woli Ojca. Dialog jest przede wszystkim metodą rozeznawania i głoszenia Słowa miłości, które jest skierowane do każdej osoby i które pragnie zamieszkać w sercu każdej z nich. Jedynie słuchając tego Słowa i doświadczając miłości, jaką Ono przekazuje, można rozpoznać aktualność kerygmatu”. Odwołując się do św. Franciszka z Asyżu, Papież zaznaczył, że dialog i głoszenie Ewangelii wymagają pokory, niewdawania się w spory oraz jasnego przyznawania się do Boga.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Jezus stał się dla nas chlebem połamanym i zaprasza nas, abyśmy dawali się innym, nie żyli dłużej dla siebie, ale dla innych.

2019-06-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Schönborn zadowolony z oficjalnego otwarcia posług liturgicznych dla kobiet

kard. Christoph Schönborn

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

W Kościele katolickim kobiety będą teraz mogły oficjalnie pełnić posługę lektoratu i akolitatu. Na decyzję papieża Franciszka opublikowaną 11 stycznia w motu proprio „Spiritus Domini”, z radością zareagował kard. Christoph Schönborn.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...