Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 8

Jubileusze

Wdzięczność wobec Boga

O jciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wraz ze współbraćmi dziękowali Bogu 18 czerwca br. za 25 lat kapłaństwa. – Przede wszystkim wdzięczność wobec Boga za dar powołania kapłańskiego, które nierozerwalnie złączone jest także z powołaniem paulińskim – podkreślił o. Chrapkowski. – W sercu każdego kapłana w takim momencie pierwsza jest wdzięczność Panu Bogu za to, że mogliśmy dotrwać do tego dnia, że mamy udział w Chrystusowym kapłaństwie – powiedział o. Waligóra. – A z drugiej strony jest, oczywiście, świadomość wyzwań, które stoją przed nami, świadomość tego, że z dniem jubileuszu nic się nie kończy, że to jest jakiś etap, który się zamyka, ale też otwarcie na to, co Pan dalej dla nas gotuje i czego od nas oczekuje – dodał.

Wraz z ojcami generałem i przeorem jubileusz obchodzili: o. Wiesław Zając, o. Damian Ostoja-Lniski, o. Jan Stankiewicz, o. Albert Waśniowski, o. Sławomir Trzmielewski, o. Krzysztof Drybka, o. Maksymilian Melonek, o. Dominik Lejman i o. Botond Bátor. Do świętowania jubileuszu ojcowie, posługujący w placówkach paulińskich na całym świecie, wybrali Jasną Górę – miejsce w ich sercu najważniejsze. Przede wszystkim dziękowali Bogu za powołanie, a ludziom postawionym na ich kapłańskiej drodze – za wsparcie i życzliwość.

12 czerwca w Narodowym Sanktuarium ziemi słowackiej w Szasztynie jubileusz 20-lecia kapłaństwa obchodziło 8 ojców paulinów: o. Bogusław Sroka, o. Samuel Pacholski, o. Martin Lehoncak, o. Ireneusz Wybraniak, o. Ryszard Kowalski, o. Szymon Botul, o. Paweł Stępkowski oraz o. Piotr Duś.

* * *

Rocznica

W 80. urodziny Krzysztofa Zanussiego

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Zanussi przeżywał 14 czerwca br. na Jasnej Górze 80. rocznicę urodzin. Jubileusz połączony był z III Colloquium z Teologii Mediów „Zanussi – hagiograf”. Reżyser wraz z małżonką Elżbietą uczestniczył we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – To wielki zaszczyt i wielka radość. Ta rocznica jest, oczywiście, sama w sobie smutna, bo każda rocznica jest znakiem przemijania, a przemijanie jest tą smutną stroną naszej egzystencji. Ale że to jest na Jasnej Górze, to wynika z tego dużo nadziei – podkreślił Zanussi.

Reklama

Mszy św. przewodniczył ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Chcemy uwielbiać Boga i dziękować za dar życia i dzieła pana profesora, za jego odwagę świadka, który w świecie dzisiejszej kultury ma odwagę głosić ewangeliczne i chrześcijańskie wartości przez swoje mistrzostwo filmowe. Dziękujemy Bogu za mistrzostwo artysty, który ubogaca dzisiejszą polską i światową kulturę w prawdziwe dzieła – powiedział ksiądz profesor. Organizatorem jubileuszu był o. dr Michał Legan, paulin.

* * *

Krótko

14 czerwca br. ok. 800 osób chorych na cukrzycę wzięło udział w 28. Pielgrzymce Diabetyków. Mszę św. odprawił ks. Mirosław Danielski, nowy kapelan krajowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

15 czerwca br. jubileusz 150 lat istnienia w Polsce obchodziło Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. 34. ogólnopolska pielgrzymka wspólnoty zgromadziła kilka tysięcy osób. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw arcybractwa. Obecni byli dyrektorzy krajowi: ks. Józef Gaweł, sercanin, i m. Maria Bernadeta Wysocka, wizytka.

• W dniach 15-16 czerwca br. o wolność od nałogów i odnowę moralną narodu polskiego modlili się uczestnicy 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Głównym organizatorem pielgrzymki był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

16 czerwca br. odbyła się 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Obecna była Magdalena Buczek, założycielka kółek. Eucharystii przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował dyrektor Radia Maryja – o. Tadeusz Rydzyk.

Reklama

17 czerwca br. z inicjatywy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasnej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą Orlęta Lwowskie. Tablica, ufundowana z okazji 100. rocznicy walk we Lwowie, znalazła swoje miejsce obok pomnika Sybiraków przy kaplicy Pamięci Narodu.

17 czerwca br. odbyło się 5. spotkanie z cyklu „Jasnogórski Prymas w drodze na ołtarze”, organizowanego przez o. Mariusza Tabulskiego OSPPE, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zaprezentowano albumową publikację „Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981”, wydaną wspólnie przez IPN i Instytut Prymasowski.

2019-06-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fatimska monstrancja na Jasnej Górze

Monstrancja Fatimska

Jasna Góra

Monstrancja Fatimska

Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej rozpoczęła się na Jasnej Górze w piątek rano, 28 kwietnia. Monstrancja Fatimska została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika (boczna kaplica w bazylice).

Więcej ...

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie.

Więcej ...

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45
Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko