Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Pierwsza Msza św. po pożarze

15 duchownych w kaskach celebrowało pierwszą po pożarze Mszę św. w katedrze Notre Dame w Paryżu. Na Eucharystię zezwolono z wyjątkowej okazji – 850. rocznicy konsekracji ołtarza w świątyni. Mszę św., transmitowaną przez francuską telewizję, odprawiono w bocznej kaplicy Najświętszego Sakramentu. We francuskiej prasie podkreślono, że ceremonia charakteryzowała się ekstremalną prostotą, a uczestniczyła w niej grupa pracowników, którzy przygotowują świątynię do remontu.

* * *

National Catholic Reporter

Zmuszony do rezygnacji

Sytuacja Kościoła w Chile nie jest łatwa. Niedawno Stolica Apostolska mianowała biskupa pomocniczego dla chilijskiej stolicy – ks. Carlosa Irarrázavala Errázuriza. Kapłan wybór Papieża zaakceptował i przygotowywał się do biskupiej konsekracji. Uroczystość się jednak nie odbyła, bo duchowny zrezygnował albo właściwiej: został zmuszony do rezygnacji. Ks. Errázuriz jako biskup nominat udzielił wywiadu chilijskiemu oddziałowi CNN. Dziennikarz zapytał go m.in. o sprawę nadużyć seksualnych niektórych duchownych i pozycję kobiet w Kościele. Na pierwsze z pytań kapłan odpowiedział, najogólniej rzecz ujmując, że Kościół musi wyciągnąć lekcję z tej sytuacji i nie popełniać już więcej takich błędów. O kobietach stwierdził, że nie powinny wchodzić w rolę mężczyzn. Obrażeni poczuli się także Żydzi, bo ks. Errázuriz przyznał – zgodnie z prawdą – że Chrystus w relacjach do kobiet nie postępował zgodnie z tradycją panującą wtedy w Izraelu. Zaznaczył, że była to tradycja dominacji mężczyzn i jeśli chodzi o religię żydowską, to tak jest po dziś dzień. Słowa te wystarczyły, by rozpętała się burza, której skutkiem jest rezygnacja kandydata na biskupa.

* * *

Settimana News

W Erytrei chcą znacjonalizować katolickie szpitale

Alarmująca jest sytuacja w Erytrei. Władze tego afrykańskiego państwa chcą przejąć wszystkie szpitale i placówki medyczne prowadzone przez Kościół katolicki. W ostatnim czasie urzędnicy państwowi odwiedzili wszystkie placówki i zażądali podpisania zgody na nacjonalizację.

Reklama

Nie wiadomo, jak sprawa potoczy się dalej. Rządzący Erytreą politycy są wściekli na hierarchów katolickich, którzy w niedawnym liście wezwali władze do wdrożenia planu narodowego pojednania oraz reform ekonomicznych, które zatrzymałyby falę emigracji Erytrejczyków. W odpowiedzi rządzący, sięgnąwszy po uchwalone w 1995 r. regulacje prawne, pozwalające państwu w określonych przypadkach przejąć instytucje publiczne od związków wyznaniowych, postanowiły się odegrać, aby pokazać Kościołowi jego miejsce w szeregu.

* * *

Agenzia fides

Tam już prawie nie ma chrześcijan

Liczba chrześcijan na zarządzanych przez Autonomię Palestyńską terenach Zachodniego Brzegu dramatycznie spadła – alarmują aktywiści chrześcijańscy. W wielu miejscach nie ma już w ogóle wyznawców Chrystusa. W Dżaninie np., 26 km na północ od Nablusu, biblijnego Sychem, mieszka 70 tys. ludzi, z których tylko 130 osób to chrześcijanie łacinnicy. Z kolei w Tubasie, gdzie mieszka 40 tys. osób, ochrzczonych jest jedynie 45. Problem dotyczy nie tylko miast. Dajr Ghazala jeszcze 10 lat temu było wioską o sporej obecności chrześcijańskiej, dziś pozostały z niej resztki – na 1,2 tys. mieszkańców tylko 4 jest ochrzczonych. Chrześcijanie wyemigrowali. Powód? Kwestie polityczne i społeczne. Deklaracje władz Autonomii Palestyńskiej, że z jednakowym respektem traktują obywateli, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, pozostają tylko na papierze.

* * *

In Terris

Jak powstają fake newsy

W internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji, z którymi bardzo trudno jest walczyć. Sporo fake newsów przedstawia w fałszywym świetle papieża Franciszka. Jedno z takich fałszerstw jest związane z niedawnym poruszającym gestem Ojca Świętego. Otóż Franciszek zaprosił do Watykanu prezydenta i wiceprezydenta Sudanu, aby ich błagać o zakończenie wojny domowej, która pochłonęła już 400 tys. istnień ludzkich, a miliony Sudańczyków wypędziła z domów. Papież klęknął przed politykami i ucałował ich nogi. Gest wzruszający, tyle że przez ludzi niechętnych Papieżowi został przedstawiony jako fakt uznania przez głowę Kościoła poddaństwa wobec islamu. Sudan jest co prawda państwem o większości muzułmańskiej, ale prezydent jest akurat katolikiem, a wiceprezydent – prezbiterianinem. Ten fake news był później powielany w tysiącach miejsc, już bez złej woli, ale z powodu zwykłej ignorancji.

2019-06-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmiana, która niewiele zmieni

Budynek serbskiego parlamentu w centrum Belgradu

Wojciech Dudkiewicz

Budynek serbskiego parlamentu w centrum Belgradu

Nowy prezydent, nowe porządki? Niekoniecznie: w pałacu prezydenckim w Belgradzie zasiadł polityk związany z tą samą co jego poprzednik Serbską Partią Postępową (SNS)

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Most gorących serc

2022-12-07 20:55
Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...