Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja na salonach

To pierwszy, ale znaczący krok Moskwy w wychodzeniu z międzynarodowej izolacji. Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Poparli to prawie wszyscy posłowie krajów zachodnich, w tym Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Austrii i Belgii – przeciw byli przedstawiciele siedmiu krajów. Rosję poparli też Turcy.

Poparcie było efektem przyjęcia w maju br. przez Komitet Ministrów deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie powinny uczestniczyć na równych prawach w pracach organów RE, która koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji i rządów prawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielu komentatorów podkreśla, że Rosji udało się dopiąć swego – dokonuje się potężny podział Europy. Na znak protestu przeciwko temu obrady ZP RE opuściły delegacje: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji. Najpewniej to te kraje – lub część z nich – zawieszą prace w tym gremium.

Decyzja o zawieszeniu Rosji prawa głosu w ZP zapadła w 2014 r., w odpowiedzi na aneksję Krymu. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w zgromadzeniu. W odwecie Rosja przestawła uczestniczyć w posiedzeniach ZP RE, a potem przestała płacić składki członkowskie i zagroziła wycofaniem się z Rady.

Wojciech Dudkiewicz

Podwójny sukces

Zaprzysiężenie burmistrza Stambułu, 49-letniego Ekrema Imamoglu, kończy wybory samorządowe w Turcji, choć w kraju rządzonym przez Recepa Tayyipa Erdogana nic nie jest na pewno. Imamoglu już raz – w marcu – wygrał, ale wybory anulowano pod naciskiem prezydenta Erdogana i rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Wtedy jego przewaga nad kontrkandydatem z AKP wynosiła 13 tys. głosów, teraz – ponad 800 tys. Imamoglu czeka trudne zadanie. 15-milionowa metropolia boryka się z kłopotami z transportem, przeludnieniem – w Stambule mieszka np. ponad pół miliona syryjskich uchodźców – bezrobociem wśród młodzieży, nierównościami i brudem. Pracę może mu utrudniać Erdogan, blokując decyzje. AKP ma większość w Radzie Miejskiej Stambułu i kontroluje większość dzielnic. Inaugurację nowego burmistrza obserwowały przed Ratuszem w Stambule tysiące ludzi. – Daliście lekcję garstce tych, którzy chcieli zaszkodzić demokracji – powiedział nowy burmistrz, stojąc w morzu tureckich flag.

Reklama

wd

Rosja miesza

Jeśli doniesienia dziennika „The Times” się potwierdzą, włosy powinny się zjeżyć na głowie. Amerykański think tank Atlantic Council miał wykryć próby podsycania przez Rosjan konfliktu w Irlandii Płn. przez publikację fałszywych informacji dotyczących aktywności IRA i zjednoczenia Irlandii. Według specjalistów AC, którzy badają manipulacje w sieci, Rosjanie używali do tego mediów społecznościowych. Z fałszywych kont ostrzegali przed krwawą konfrontacją, przytaczając fałszywe opinie polityków m.in. o udziale IRA w próbie zabójstwa b. pułkownika GRU Siergieja Skripala, gotowości unionistów odłączenia Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii, rzekomych planach wykorzystania przez IRA bojowników tzw. Państwa Islamskiego do ataków terrorystycznych. To prawdopodobnie pierwszy tak poważny przypadek kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w Irlandię.

wd

Co z tą demokracją

Tylko połowa ludzi na świecie uważa swój kraj za demokratyczny – wynika z badań niemieckiej firmy Dalia Research i organizacji Alliance of Democracies Foundation, przeprowadzonych w 57 państwach świata, którymi objęto ponad 150 tys. osób. W Europie ponad połowa badanych jest zdania, że Unia Europejska nie działa w interesie większości Europejczyków, przy czym najbardziej krytycznie zapatrują się na to we Włoszech, Francji i w Grecji. Nawet Amerykanie są podzieleni w kwestii, czy ich kraj jest demokratyczny – 46 proc. stwierdziło, że jest, 40 proc. uznało, że nie jest wystarczająco demokratyczny. Co ciekawe, wielu mieszkańców Zachodu twierdzi, że zagrożeniem dla demokracji są media społecznościowe. Ponad 40 proc. badanych w USA, Kanadzie i innych krajach jest przekonanych, że Facebook i Twitter mają negatywny wpływ na demokrację.

Reklama

jk

4 razy 30

Do końca roku NATO ma zwiększyć gotowość bojową wojsk w całej Europie. Przewiduje to strategia 4 x 30, przyjęta na ubiegłorocznym szczycie NATO, nad którą teraz pracują kraje Sojuszu. Rozwój prac był tematem spotkania państw NATO.

Są one zaawansowane – już na początku przyszłego roku Sojusz ma mieć do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania nie później niż po 30 dniach.

jk

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-07-03 08:37

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous