Działalność pasterska
Istotnym wydarzeniem było ustanowienie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Zaowocowało ono peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego po wszystkich parafiach diecezji. Mówiąc o kulcie Miłosierdzia Bożego, warto zwrócić uwagę na wybudowanie kapliczki z płaskorzeźbą Jezusa Miłosiernego w miejscu lądowania papieża św. Jana Pawła II 10 czerwca 1999 r.
Podczas swojej posługi pasterskiej ksiądz biskup poświęcił świątynie w Sokołowie Podlaskim (konkatedra), Pulszach (po odnowieniu ołtarza), Korycinach (pw. Matki Bożej Jagodnej), Wyrozębach, Ugoszczy, Winnie-Poświętnej (po gruntownym remoncie) oraz ołtarze w Kożuchówku, Strabli oraz Brańsku. Poświęcił również kaplicę m.in. w Wojewódkach Górnych, Broku, Koźlikach, Węgrowie (parafia Ojca Pio).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W bazylice mniejszej w Prostyni miało miejsce uroczyste nałożenie odnowionych i pobłogosławionych przez papieża Franciszka ozdób w postaci koron i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej „Tron Łaski”. Ksiądz biskup koronował obraz Matki Bożej Domanowskiej. Ustanowił Pustelnię Zwiastowania Pańskiego w Poletyłach, co było pierwszą tego typu inicjatywą w diecezji.
Reklama
W Wielką Sobotę odwiedzał wybrane parafie, aby dokonać obrzędu pobłogosławienia wielkanocnych pokarmów. Była to bardzo dobra okazja do bliższego spotkania z wiernymi. Ponadto, sprowadził Siostry Opatrzności Bożej do parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, uaktualnił herb diecezji drohiczyńskiej, powołał Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, zainicjował wmurowanie kamienia węgielnego pod kaplicę w Żurobicach. Powołanie przez księdza biskupa Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej przekazuje informacje z diecezji oraz jest formą głoszenia Dobrej Nowiny. Dzięki sprzętowi audiowizualnemu diecezjanie mają możliwość obejrzenia na żywo transmisji z różnych uroczystości.
Dbałość o formację duchową kapłanów
Wyrazem troski bp. Tadeusza Pikusa o formację i rozwój duchowy swoich współpracowników – kapłanów było chociażby wprowadzenie spotkania kolędowego z kapłanami w dekanatach, podczas którego miała miejsce część modlitewna, konferencja ojca duchownego dekanatu lub innego kapłana oraz omówienie przygotowanego przez prelegenta tematu.
Przedmiotem szczególnej troski był udział kapłanów w rekolekcjach. Ksiądz biskup kierował konkretny apel, wyrażony nie tyle przez przypomnienie nakazu odprawienia takich ćwiczeń, co przez zachętę i uświadomienie wagi spotkania. Dostosował plan rekolekcji, aby umożliwiał pełne uczestnictwo w ćwiczeniach duchowych. Wprowadził zasady, aby co drugi rok uczestniczyć w rekolekcjach w diecezji.
Dotychczasowa modlitwa za zmarłych biskupów i kapłanów została ubogacona dwoma elementami. Wprowadzono konferencję dotyczącą rzeczy ostatecznych oraz odczytanie wypominek za zmarłych biskupów oraz kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Podobną praktykę wprowadzono również dla zakonów.
Konferencje kondekanalne zostały ubogacone uroczystymi nabożeństwami eucharystycznymi.
Troska o wspólnoty i ruchy religijne
Bp Tadeusz Pikus nieprzerwanie brał udział w spotkaniach okolicznościowych, np. z okazji Bożego Narodzenia organizowanych przez poszczególne wspólnoty. Chętnie zapraszał wspólnoty do Drohiczyna na spotkania modlitewne czy formacyjne.
Reklama
Istotną inicjatywą w ramach kolejnych obchodów rocznic pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie było wprowadzenie Dnia Wspólnoty Wspólnot ze św. Janem Pawłem II w drugą sobotę czerwca. Przyjęło ono charakter święta całej diecezji, kiedy to do stolicy diecezji przyjeżdżają członkowie różnorodnych wspólnot, aby najpierw spotkać się w wyznaczonych miejscach i kościołach stacyjnych. Centralnym punktem jest Eucharystia. W roku 2019 była ona celebrowana na placu przykatedralnym, gdzie zbudowano replikę krzyża papieskiego oraz nastawę ołtarzową upamiętniającą pobyt Ojca Świętego w Drohiczynie.
Przyjaciel dzieci i młodzieży
Ekscelencja wprowadził świąteczne spotkania opłatkowe dla dyrektorów szkół z obu województw z terenu, który obejmuje diecezja drohiczyńska. Spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz nauczycielami i pracownikami szkoły, zwłaszcza podczas wizytacji kanonicznych przebiegały w życzliwej atmosferze. Bardzo dobry kontakt z uczniami podczas rozmów potwierdza tylko, że nie były to formalne i urzędowe spotkania, ale wypływała z nich troska i zainteresowanie człowiekiem. Zawsze uczestniczył w spotkaniach w szkołach podczas podsumowań konkursów diecezjalnych organizowanych przez Wydział Nauki i Szkolnictwa Katolickiego.
Samorządowcy
Ksiądz Biskup kontynuował praktykę spotkania świątecznego z samorządowcami, służbami mundurowymi, dyrektorami placówek i instytucji. Obok wspólnego kolędowania i dzielenia się opłatkiem włączono konferencję ascetyczną, którą zazwyczaj prezentował prelegent spoza diecezji.
Ekumenizm
Ze względu na charakter diecezji ksiądz biskup brał udział w spotkaniach ekumenicznych, jak chociażby w uroczystości na Świętej Górze Grabarce, Festiwalach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, wspólnym poświęceniu tablic czy obiektów.