Reklama

Spotkanie ekumeniczne w kościele starokatolickim Mariawitów i w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi

Niedziela łódzka 6/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan powraca każdego roku, aby przyczynić się do rozgrzania serca i umocnienia nadziei w dążeniu do przywrócenia pełnej jedności, która jest darem Boga, a zarazem zadaniem wszystkich chrześcijan. Fakt, że chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnej modlitwie odgrywa również doniosłą rolę w pracy ekumeniczne podejmowanej na terytorium naszej archidiecezji. Wspólna modlitwa hierarchów i wiernych różnych wyznań jest wyrazem przekraczania podziałów i świadczy o pragnieniu przywrócenia braterskich stosunków.

W ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan miały miejsce miedzy innymi dwa nabożeństwa ekumeniczne: 20 stycznia w kościele starokatolików Mariawitów i 21 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza.

Spotkanie w Kościele starokatolików Mariawitów

Gospodarz spotkania bp Ludwik Maria Jabłoński powitał przybyłych na to spotkanie przedstwicieli poszczególnych kościołów: bp. Cieślara z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp. Adama Lepę, ks. dr A. Dąbrowskiego, ks. dr H. Eliasza z Kościoła rzymskokatolickiego, ks. dziekana S. Muchewicza z Kościoła polskokatolickiego, księdza rektora Adama Kleszczyńskiego z Kościoła metodystyczno-reformowanego, który jest Przewodniczącym oddziału łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej, księdza Semko Korozę z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz przybyłych księży różnych wyznań. W swoim przemówieniu powitalnym bp Jabłoński wyraził pragnienie, aby miłość Chrystusowa pojednała nas i towarzyszyła nam na drodze niełatwego kroczenia ku jedności. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Semko Koroza, który mówił o jedności w kontekście analizy 3 rozdziału Księgi Wyjścia.

Słowa zawarte w tym fragmencie Pisma Świętego stanowią jeden z najistotniejszych elementów Pięcioksięgu, ponieważ ukazują w jaki sposób Bóg określa samego siebie i objawia się swojemu ludowi. Bóg jest tym, który wkracza do tego świata i towarzyszy człowiekowi na drodze jego życia. Kaznodzieja stwierdza, że Bóg nie przemawia do nas z wysokiego nieboskłonu, albo z ogromnej góry, nie przemawia z wielkich świątyń, ale wkracza do naszego życia osobiście i bezpośrednio. W trakcie spotkania zabrał głos bp Adam Lepa, który podkreślił, iż ewangelizacji współczesnego świata dokonuje się poprzez dawanie publicznego świadectwa swojej wiary. W tym kontekście przywołał postać Stanisława Leszczyńskiej, związanej z naszym miastem. Nazywa się ją matką Oświęcimia, ponieważ broniła życia nowonarodzonych dzieci. Biskup Adam wskazał że, można dawać świadectwo wiary o Chrystusie nie mówiąc o Nim, tak jak to czyniła Stanisława Leszczyńska. Biskup Jabłoński podziękował za wygłoszone przemówienia i zachęcił do uczestnictwa w następnych spotkaniach.

Spotkanie ekumeniczne w Kościele ewangelicko-augsburskim

W przemówieniu na rozpoczęcie nabożeństwa ekumenicznego bp Cieślar serdecznie powitał przedstawicieli Kościołów różnych wyznań: bp. Ludwika Marię Jabłońskiego z Kościoła starokatolików Mariawitów, ks. dr A. Dąbrowskiego, ks. dr H. Eliasza z Kościoła Rzymskokatolickiego, ks. dziekana S. Muchewicza z Kościoła polskokatolickiego, księdza rektora Adama Kleszczyńskiego z Kościoła metodystyczno-reformowanego, który jest Przewodniczącym oddziału łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej, księdza Semko Korozę z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Marcina Undasa oraz przybyłych księży różnych wyznań. Na spotkaniu ekumeniczny byli obecni także klerycy WSD wraz z księdzem prorektorem Janem Wolskim. Abp Władysław Ziółek skierował list do uczestników nabożeństwa ekumenicznego, w którym stwierdził iż po przeżyciu Wielkiego Jubileuszu z ufnością patrzymy w przyszłość wyznając, że Chrystus jest sensem historii i światłem na naszej drodze. Biskup Cieślar mówił, że powinnyśmy dążyć do tego, aby jedność, którą w szczególny sposób przeżywamy w naszym świadectwie o Chrystusie była coraz bardziej rzeczywista i konkretna. Po odczytaniu Ewangelii uczestnicy spotkania wspólnie odmówili wyznanie wiary Symbolu nicejsko-konstantynopolitańskiego. W kazaniu bp Ludwik Maria Jabłoński podjął refleksje nad przypowieścią o Dobry Pasterzu, odwołując się do swojego osobistego doświadczenia. Dobry Pasterz otacza opieką każdego człowieka, poszczególne Kościoły i ludzi zagubionych. Jezus Chrystus, który jest Pasterzem i biskupem serc naszych, przenika nasze serca i zaprasza nas, także tych modlitw o jedność chrześcijan, abyśmy poszli za jego głosem. Podążanie Jego drogą daje nam poczucie wypełnienia testamentu Miłości z Synaju. Kaznodzieja kończąc swoje rozważania wyraził pragnienie, aby Dobry Pasterz Jezus Chrystus, wlewał w nasze serca ducha tej szczególnej jedności, ducha zrozumienia dla inaczej oddających cześć Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krótkowzroczność

2025-01-22 07:46
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami, a ich znajomość i umiejętność „gry” jest kluczem do sukcesu. Inaczej politycy „grają” będąc w opozycji, niejako mniej skrępowani formalnościami, a inaczej gdy są u władzy. Przynajmniej teoretycznie, bo można by wskazać liczne przykłady gdzie ta zasada jest co najmniej naruszona.

Więcej ...

Szok. W Polsce będzie łatwiej o "korektę" płci

2025-01-21 16:10

Adobe Stock

Rząd prawdopodobnie skieruje do Sejmu projekt o uzgodnieniu płci. Chodzi o to, by osoby transpłciowe nie musiały pozywać własnych rodziców - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Pechowy złodziej. Okradał kościelne skarbony, a wpadł, bo wjechał do rowu

2025-01-22 20:56
Złodziej okradał kościelne skarbony

Komenda Powiatowa Policji w Limanowej

Złodziej okradał kościelne skarbony

38-latek okradł kilka kościołów na terenie trzech gmin w województwie małopolskim. Policja zatrzymała go, gdy... próbował wyjechać z głębokiego rowu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...