Reklama

Z wizytą w parafii

"Jesteście błogosławioną ziemią"

Niedziela płocka 16/2003

Te słowa, wypowiedziane przez Biskupa płockiego podczas wizyty duszpasterskiej w Drobinie, mieszkańcy należący do parafii pw. św. Stanisława BM pamiętać będą jeszcze długo.
30 marca wspólnota parafialna w Drobinie mogła zaprezentować duchowe i materialne owoce swojej pracy. Na program wizyty pasterskiej złożyła się uroczysta Msza św. ingresowa, sprawowana pod przewodnictwem bp. Stanisława Wielgusa, spotkanie z działającymi przy parafii grupami i ruchami, a także wspólna modlitwa na cmentarzu i popołudniowa Eucharystia z sakramentem bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakterystyka parafii

Reklama

Duchowy, społeczny i materialny rys parafii nakreślił proboszcz ks. kan. Kazimierz Kowalski w sprawozdaniu poprzedzającym Mszę św. ingresową. Jak zaznaczył, powierzona mu wspólnota parafialna jest niemal w całości katolicka i nie zanotowano tu dotąd odstępstw od wiary. W miejscowości Kuchary znajduje się ośrodek buddyjski, ale gromadzi on osoby spoza parafii.
Z ogółu wiernych zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii uczęszcza na nią systematycznie ok. 30%, zaś spotkania rekolekcyjne skupiają blisko 60% parafian. Jednocześnie, jak podkreślił ks. K. Kowalski, szczególnym zainteresowaniem cieszą się nabożeństwa paraliturgiczne, takie jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, a także nabożeństwa majowe, czerwcowe i Nowenna do św. Stanisława Kostki.
Zdaniem Proboszcza istotnym znakiem przywiązania tutejszych parafian do "Boga, Kościoła i Ojczyzny" są piesze pielgrzymki do Matki Bożej Koziebrodzkiej, liczne wyjazdy rowerowe do różnych sanktuariów w Polsce; Msze św. za Ojczyznę - 11 listopada i 1 września - za poległych żołnierzy. Starannie pielęgnowane są dawne zwyczaje, tradycje i obrzędy sięgające nieraz kilku wieków. Ksiądz Kanonik przypomniał także, że parafia od lat jest swoistą ojczyzną wielu powołań kapłańskich i zakonnych. Do roku ubiegłego zostało wyświęconych pochodzących z niej 13 kapłanów.
Kreśląc społeczny rys wspólnoty parafialnej, Ksiądz Proboszcz wspomniał o bardzo ważnej roli tutejszych zakładów pracy: aż 600 osób znajduje zatrudnienie w zakładach mięsnych prowadzonych przez rodzinę Olewnik, znaczna liczba mieszkańców pracuje także w zakładach ślusarsko-montażowych "Drobinex". Wyrazy wdzięczności popłynęły w stronę właścicieli zakładów mięsnych, którzy rokrocznie organizują kuchnię polową dla zdążających do Niepokalanowa pielgrzymów.
Wciąż liczną i ważną grupę w społeczności parafii stanowią rolnicy. W swoim sprawozdaniu ks. Kazimierz Kowalski zapewnił o ich wytrwałej pracy, ale zauważył także, że coraz częściej patrzą oni z niepokojem w przyszłość.
Dzieci i młodzież kształcą się w szkole podstawowej, gimnazjum oraz 1 klasie powstałego w ub.r. liceum ogólnokształcącego. "Współpraca z Dyrekcją szkół i władzami oświatowymi układa się bardzo dobrze" - zapewnił Ksiądz Kanonik. Równie pozytywnie ocenił współpracę z władzami miasta zarówno ubiegłej, jak i obecnej kadencji, a także władzami samorządowymi.

Prace gospodarcze

W sprawozdaniu ks. Kazimierza Kowalskiego nie zabrakło także aspektów gospodarczych życia parafii. Jako że funkcję pasterza pełni dość krótko (od 30 czerwca 2002 r.), przypomniał także prace realizowane przez swego poprzednika ks. kan. Tadeusza Durszlewicza. W ciągu 5 lat, które minęły od ostatniej wizyty duszpasterskiej Biskupa płockiego, wnętrze drobińskiego kościoła zostało odnowione i pomalowane na biało, zaś otwory okienne ozdobiły witraże. Na plebanii zmieniono ogrzewanie centralne i wyremontowano ogrodzenie od strony cmentarza. Z uwagi na liczne przypadki włamań do kościołów na terenie naszej diecezji w ostatnich miesiącach w kościele został założony alarm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autoprezentacja

Obok charakterystyki parafii, którą przedstawił jej Proboszcz, szczególnym momentem prezentacji wspólnoty parafialnej było spotkanie bp. Stanisława Wielgusa z miejscowymi grupami, ruchami i stowarzyszeniami. O swojej działalności mówili przedstawiciele: Parafialnej Rady Gospodarczej, Akcji Katolickiej, Ruchu Światło-Życie, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Stowarzyszenia Filadelfia, kół Żywego Różańca, scholi, ministrantów, lektorów, chóru parafialnego, orkiestry strażackiej oraz zespołu redakcyjnego gazetki parafialnej. Już ta różnorodność grup świadczy o ożywionym życiu religijnym. Szeroki wachlarz ich pracy obejmuje zarówno sprawy gospodarcze, działalność społeczną, kulturalną, dbałość o oprawę liturgiczną, jak i sferę ściśle duchową - modlitwę, pielgrzymki do sanktuariów czy spotkania formacyjne.
Odpowiadając na bogate i szczegółowe świadectwa członków grup i ruchów parafialnych, Biskup Stanisław powiedział m.in.: "Kiedy patrzę na was, przypominają mi się słowa Pana Jezusa: «Wy jesteście solą dla ziemi, Wy jesteście światłem świata» (Mt 5, 13. 14). Wy jesteście solą waszego Kościoła, rozumiejącymi czym jest Kościół".
Ksiądz Biskup, dziękując za działalność parafian drobińskich, wskazał także zadania, które wymagają realizacji: przede wszystkim remont domu parafialnego, aby służył różnym grupom i był miejscem spotkań, a także konieczność powiększenia cmentarza parafialnego.

Wizyta Księdza Biskupa

Centralnym momentem wizyty była Msza św. ingresowa, której przewodniczył Biskup płocki. Nawiązując do charakterystyki parafii zaprezentowanej przez Księdza Proboszcza, Biskup Stanisław powiedział m. in.: "Tak jak człowiek ma w sobie dwa aspekty: nadprzyrodzony, duchowy, ale także fizyczny, tak samo Kościół ma w sobie te dwa aspekty, z których bez żadnej wątpliwości ważniejszy jest aspekt duchowy. Kościół jest po to, aby nawracać ludzkie serca, żeby błogosławić ludzi, wspierać ich moralnie i prowadzić do Boga. (...) Wy jesteście błogosławioną ziemią, która wydaje wspaniałe owoce".
Biskup płocki podjął także, tak często dziś dyskutowany, problem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. "Trzeba pamiętać o tym - mówił - że nasza cywilizacja to jest kultura Europy zachodniej. Europa zachodnia jest naszą duchową ojczyzną. Z niej przejęliśmy łacińskie chrześcijaństwo. Czujemy i myślimy tak, jak narody zachodnioeuropejskie. (...) Z drugiej strony - z Europy zachodniej płynęły do nas fałszywe ideologie, ateistyczne filozofie, które niszczyły religię". Dlatego, jak podkreślił Ksiądz Biskup, nie ma prostej odpowiedzi na tak często zadawane dziś pytanie: jak głosować w referendum. "Kościół nie może opowiadać się «za», czy «przeciwko» Unii - stwierdził. - Wy sami musicie podjąć tę decyzję".
Po Mszy św. jej uczestnicy na czele z Biskupem płockim podążyli procesyjnie w stronę cmentarza parafialnego. Tam zaś, w miejscu gdzie spoczywają ciała kapłanów: ks. L. Brauna, F. Godlewskiego i Sz. Soszyńskiego modlono się za dusze zmarłych księży i parafian. W trakcie wizytacji duszpasterskiej drobińskiej parafii bp Stanisław Wielgus udzielił także sakramentu bierzmowania 96 gimnazjalistom.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Więcej ...

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...