Reklama

Wiadomości

Chcą podważyć instytucję małżeństwa

Niedziela Ogólnopolska 30/2019, str. 32

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez środowisko LGBT. Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawnicy przypominają, że art. 18 Konstytucji RP i polskie prawo chronią tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie kwestionują oczywistego faktu, że ojcem dziecka jest mężczyzna, a matką – kobieta. Jak podkreśla Instytut „Ordo Iuris”, od wielu lat ruch LGBT podejmuje jednak liczne próby – przed organami zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – aby podważyć obowiązujący w Polsce porządek prawny i w konsekwencji go zmienić. – Organizacje te dostrzegły, że nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, mogą wchodzić na drogę sądową przez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. To taktyka małych kroków. W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą – wyjaśnia dr Tymoteusz Zych, członek Zarządu „Ordo Iuris”.

Prawnicy „Ordo Iuris” przygotowali petycję zaadresowaną do Ministra Sprawiedliwości. „Do urzędów stanu cywilnego składane są kolejne wnioski o wpis do ksiąg zagranicznych aktów, które są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Mają one na celu zarejestrowanie układów dwóch osób tej samej płci jako małżeństw albo stwierdzenie – wbrew faktom i polskiemu prawu – że dziecko ma dwie matki lub dwóch ojców” – czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie www.maszwplyw.pl .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy petycji przestrzegają przed daleko idącymi skutkami prób obchodzenia prawa przez organizacje LGBT, którym zależy na wykorzystywaniu polskich sądów, aby zmienić prawo rodzinne. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2018 r., który nakazał przepisanie do polskich ksiąg aktu urodzenia, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. – Otworzył tym samym prawną drogę do uznawania władzy rodzicielskiej dwóch osób tej samej płci. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 4 czerwca 2019 r. – podkreśla prezes Instytutu „Ordo Iuris” mec. Jerzy Kwaśniewski.

„Ordo Iuris” postuluje m.in. likwidację tzw. transkrypcji obligatoryjnej i wprowadzenie do Ustawy Prawo prywatne międzynarodowe dodatkowej, szczegółowej klauzuli porządku publicznego, wykluczającej ponad wszelką wątpliwość możliwość stosowania przepisów prawa obcego dotyczącego związków osób tej samej płci. Proponuje także ujednolicenie sposobu rozumienia rodziny w Ustawie o cudzoziemcach z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. – Liczymy, że petycja spotka się z szerokim odzewem społecznym, a sam projekt będzie procedowany przez rząd – mówi ekspert „Ordo Iuris” dr Marcin Olszówka. Z kolei dr Tymoteusz Zych dodaje: – Jeśli zmiany prawne zawarte w przedstawionym przez nas projekcie nie zostaną przeprowadzone, obywatele mogą dowiedzieć się post factum z mediów o tym, że tożsamość małżeństwa została w naszym kraju podważona bez udziału ich przedstawicieli zasiadających w parlamencie.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-24 11:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara chrześcijańska przestaje być stylem życia

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto