To, co szlachetne, składamy dzisiaj Panu Bogu jako dar na ołtarzu. Tym darem jest szczególnie życie i posługa Marii Mikołajczyk – mówił ks. Jerzy Matoga, proboszcz wapienickiej wspólnoty. – Wszyscy jesteśmy przekonani, że pani Maria zasłużyła sobie na wyróżnienie przez Ojca Świętego Franciszka. Jej zaangażowanie na rzecz parafii jest nie do przecenienia – mówił w kazaniu bp Rakoczy. Hierarcha przypomniał w nim, że laureatka urodziła się w Dunajowie, a po zakończeniu II wojny światowej przybyła z rodzicami do Wapienicy. – Wychowywała się w pobożnej, miłującej Pana Boga i Kościół rodzinie. Ze swoim nieżyjącym już mężem Franciszkiem wychowała dwóch synów, którzy założyli przykładne rodziny – podkreślił Ksiądz Biskup. Mówiąc o jej aktywności na niwie parafialnej, wspomniał o 28 latach wzorowej pracy katechetycznej, przynależności do Żywego Różańca, Rady Duszpasterskiej, współtworzeniu parafialnej biblioteki, pikniku rodzinnego oraz organizowaniu paczek dla ubogich dzieci i chorych. – Niemal codziennie uczestniczy we Mszy św. i przyjmuje Komunię św. Często też odmawia Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec. Dzięki temu znajduje siły do codziennej troski o dobro innych ludzi – stwierdził kaznodzieja. – Jej życie stało się świadectwem, że można dzielić się swoim sercem i umiejętnościami, służąc drugiemu człowiekowi – dodał.
Reklama
Przywołując perykopę o Samarytaninie, bp Rakoczy pokreślił, że „prawda o powołaniu każdego człowieka do okazywania bliźnim miłosiernej miłości powinna uwrażliwiać na to, by każdy z nas stawał się samarytaninem, czyli człowiekiem miłosierdzia zgodnie ze swoim powołaniem, talentami, okolicznościami życia i możliwościami”. – Nie zapominajmy, że nasza wiara powinna się wyrażać bardziej w czynach niż w słowach – zaapelował hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Koncelebrowana Msza św. sprawowana była w intencji Marii Mikołajczyk, jej najbliższej rodziny, zmarłego męża Franciszka oraz wspólnoty parafialnej, rozwoju grup duszpasterskich, modlitewnych i apostolskich, a także o łaski dla parafialnych dobrodziejów, świętość życia i apostolską gorliwość oraz o dar nowych powołań. Wraz z bp. Tadeuszem Rakoczym sprawował ją m.in. ks. kan. Jerzy Matoga i ks. prał. Krzysztof Ryszka. W gronie uczestników liturgii obecny był Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wraz z małżonką.
„Pro Ecclesia et Pontifice” to jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które zostało ustanowione przez papieża Leona XIII w 1888 r. Medal ten – na wniosek diecezjalnego biskupa – przyznawany jest przez Ojca Świętego osobom świeckim w dowód uznania dla zaangażowania się w pracę na rzecz Kościoła.