Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościoły diecezji świdnickiej (2)

Kolegiata w Kłodzku

Kolegiata kłodzka widok z zewnątrz

Krzysztof Zaremba

Kolegiata kłodzka widok z zewnątrz

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku to najstarsza zachowana świątynia w mieście i jedna z najpiękniejszych w całej diecezji świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia kłodzka była w XI i XII wieku spornym terytorium pomiędzy Polską a Czechami. W 1137 r. po podpisaniu pokoju przez króla Bolesława Krzywoustego i księcia Sobiesława I ziemia ta, jak się miało okazać, na długie lata związana została z państwem czeskim.

Kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku położony został przez joannitów po 1344 r. z inicjatywy związanego z miastem arcybiskupa praskiego Arnošta z Pardubic, który budowę świątyni potraktował jako wotum za uzyskanie przez Czechy metropolii kościelnej i uniezależnienie od Kościoła niemieckiego. Przed śmiercią w 1364 r. arcybiskup Arnošt zapisał na budowę kościoła duże sumy pieniędzy. W początkowej fazie jego wznoszenie nie przebiegało pomyślnie. Do czasu wojen husyckich (1419-34) budowniczowie świątyni zdołali podciągnąć mury trójnawowej bazyliki. Prace nabrały tempa od 2. poł. XV wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1462-68 budowano południową wieżę nazwaną Białą, na której umieszczono krzyż maltański z datą „1465”. Budowa wieży północnej nazwanej Czarną rozpoczęła się w 1487 r., a zakończyła dopiero w latach 20. XVI wieku. W 1482 r. przy północnej elewacji dobudowana została piękna czteroprzęsłowa kaplica zwana Ogrójcem. W latach 1487-90 wykonano sklepienia naw bocznych. Od strony południowej dobudowano zakrystię oraz kaplicę św. Jakuba, którą poświęcono w 1503 r. Sklepienie nawy głównej wykonano w latach 1522-55.

W czasach reformacji kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku zajęli protestanci. Katolikom na swoje nabożeństwa udało się zachować jedynie część nawy południowej i kaplicę św. Jakuba. W 1624 r. świątynię przejęli jezuici, którzy przybyli do Kłodzka pod koniec XVI wieku. Od razu rozpoczęli barokową przebudowę kościoła oraz wznoszenie kolegium jezuickiego. W 2. poł. XVII wieku przy nawie południowej wybudowano trzy kaplice z zakrystią, a w nawach bocznych empory skierowane ku nawie głównej. W 1683 r. wybudowano Kaplicę Zmarłych, gdzie pochowano jej fundatora – hrabiego Montaniego z Ołdrzychowic Kłodzkich. Podczas modernizacji wnętrza kościoła w latach 1660-70 pracowali sztukatorzy sprowadzeni z północnych Włoch. W 1. poł. XVIII wieku tworzony był wystrój kościoła, który w większości zachował się do dnia dzisiejszego, powstały wtedy między innymi dzieła autorstwa kłodzkiego artysty Michała Klahra: ambona, ołtarze, konfesjonały, chór i prospekt organowy. Prezbiterium oraz bogato zdobiony ołtarz główny autorstwa Krzysztofa Tauscha pochodzą z lat 1727-29. W ołtarzu umieszczona jest bogato zdobiona, pochodząca z XV wieku gotycka figura Kłodzkiej Madonny wykonana z drewna cedrowego. Po jednej stronie ołtarza umieszczona została rzeźba św. Piotra, a po drugiej rzeźba św. Jana Chrzciciela. Kamienne balaski wykonano pod koniec XVII wieku. Ołtarz św. Ignacego Loyoli, wykonany w latach 1712-13, ustawiony jest w absydzie nawy południowej, natomiast ołtarz Franciszka Ksawerego, wykonany w 1739 r., zamyka nawę północną. Przy filarach naw bocznych znajduje się pięć ołtarzy bocznych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Nawiedzenia, św. Alojzego Gonzagi, św. Barbary i św. Anny Samotrzeciej. W kaplicy św. Jakuba umieszczona jest cenna gotycka figurka Madonny z czyżykiem, pochodząca z końca XIV wieku. Na uwagę zasługuje również nagrobek Arnošta z Pardubic wykonany pod koniec XIV wieku – na tumbie wykonanej z czerwonego marmuru znajduje się rzeźba przedstawiająca leżącą postać arcybiskupa wykonana z białego wapienia. W 1864 r. nagrobek przeniesiono do nawy północnej, a w jego miejsce ustawiono biały, marmurowy pomnik klęczącego arcybiskupa Arnošta, wykonany przez czeskiego rzeźbiarza Jana Jandę. Naprzeciwko portalu głównego wejścia do świątyni znajduje się posąg św. Jana Nepomucena, pochodzący z 1720 r., otoczony kamienną balustradą z figurami aniołków.

Reklama

Po ponad 300 latach budowy kłodzki kościół Wniebowzięcia NMP przybrał formę, która w niemal niezmienionym kształcie przetrwała do czasów współczesnych. Ostatecznie powstała monumentalna późnogotycka świątynia z kamiennymi murami, stylem nawiązująca do gotyku praskiego. Wnętrze kościoła posiada wystrój głównie barokowy.

Reklama

W wyniku I wojny śląskiej wchodzące dotąd w skład monarchii austriackiej hrabstwo kłodzkie w 1742 r. przeszło pod panowanie Prus.

W 1776 r., trzy lata po kasacie Zakonu Jezuitów, patronat nad kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku przejął Królewsko-Pruski Zarząd Szkół. Po przywróceniu zakonu w 1814 r. do kłodzkiego kościoła powrócili jezuici i pełnią tu swą posługę do dnia dzisiejszego.

Po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic wraz z ludnością polską do Kłodzka z czasem przybyli polscy jezuici, podejmując tu pracę duszpasterską. 15 sierpnia 2016 r. kościół podniesiony został do rangi kolegiaty.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-24 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki ma prawie 1,3 miliarda wiernych

Grzegorz Gałązka

Na koniec 2014 na świecie żyło prawie 7,2 mld ludzi, wśród których blisko 1,3 mld to katolicy, co stanowi ok. 17,8 proc. mieszkańców naszej planety.

Więcej ...

Bp Andrzej Czaja: nic nie osłabiło naszej wiary tak bardzo jak materializm

2024-06-30 18:40

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Biskup opolski przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę św. Anny. W kazaniu zachęcał wiernych do umacniania i przekazywania wiary.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: tylko odwagą płynącą z mocnej wiary można zneutralizować nienawiść

2024-06-30 21:12

B.M. Sztajner/Niedziela

– Tylko odwagą płynącą z mocnej wiary można zneutralizować nienawiść, która panicznie boi się ludzi dzielnych – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 30 czerwca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...