Reklama

J-20ednoczące modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwem ekumenicznym w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu zakończył się, 25 stycznia, Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wspólnym modlitwom przewodniczył ks. Czesław Tomczyk, kanclerz Kurii Sosnowieckiej, a wzięli w nim udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego, Kościoła baptystów, Kościoła zborów Chrystusowych i Kościoła mariawickiego. Homilię wygłosił o. Andrzej Napiórkowski. Oprócz niego słowo do wiernych skierował ordynariusz diecezji sosnowiecki bp Adam Śmigielski SDB oraz biskup ewangelicko-augsburskiej diecezji katolickiej ks. Rudolf Pastucha.

- Miniony wiek był czasem wielkiej inicjacji, niemalże milowych kroków na drodze porozumienia i współpracy między Kościołami chrześcijańskimi. Mam nadzieję, że wiek XXI będzie okresem przywrócenia jedności między bratnimi wyznaniami - mówił witając uczestników nabożeństwa ks. Jan Szkoc, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu.

Myślą przewodnią tegorocznych spotkań ekumenicznych były słowa Jezusa skierowane do apostołów i wszystkich chrześcijan "Ja jestem drogą, prawdą i życiem". - Jezus wypowiedział te słowa przeszło 2000 lat temu do tych, którzy szukali drogi swojej egzystencji - przypomniał bp Śmigielski SDB. Wyraźnie wskazał na siebie. Droga ekumenizmu nie jest drogą łatwą. Już w 1 Liście do Koryntian widać, że między pierwszymi uczniami Chrystusa pojawiały się spory. Dlatego Pan Jezus, podczas ostatniej wieczerzy modlił się, aby wszyscy stanowili jedno - przekonywał Ksiądz Biskup. Nie możemy jedności uzyskać inaczej jak tylko przez Jezusa Chrystusa. Wszelkie wysiłki filozofów, teologów, socjologów będą daremnym trudem, jeżeli nie oprą się na kontemplacji Jezusa Chrystusa, który wytycza nam drogę. Może powinniśmy sobie zrobić rachunek sumienia, ile razy modlimy się, czy to w kościele w czasie nabożeństw, czy w czasie prywatnych modlitw o jedność opartą na Jezusie Chrystusie? - zakończył.

Modlitwa ekumeniczna nie jest domeną wyłącznie duchownych, wszyscy chrześcijanie zachęceni przykładem kapłanów powinni odkrywać i przyswajać porozumienia doktrynalne wypracowane w następstwie dialogu. Nie miałoby to jednak sensu, gdyby czynić to bez ducha modlitwy. " Nikt z nas nie wie, jak ma wyglądać chrześcijańska jedność, jak ma się pojednać luteranin z katolikiem, jaki mają mieć stosunek dla prawosławnego, jak traktować brata z Kościoła adwentystów - mówił w homilii o. Napiórkowski - nie wiemy, jak to uczynić, dlatego gromadzimy się, aby przeżywać tajemnice jedności i nabrać siły będącej darem Ducha Świętego. W dzisiejszym świecie chrześcijanie poddawani są różnorakim naciskom, współtworzymy ten świat, ale równocześnie on na nas oddziałuje. Współczesna socjologia określa społeczeństwo jako komunikacyjne, dziś najbardziej liczy się szybki przekaz informacji. I wszyscy na tę informację czekamy i dzięki temu wiemy, co się dzieje w innych zakątkach świata. Jednocześnie w tym kontekście dokonuje się wymiana wartości religijnych między chrześcijaństwem a innymi religiami. Wskutek tego doszło do pewnego spłycenia tego, co mówi objawienie chrześcijańskie, a mówi ono, że "nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, którym mogliby być zbawieni jak tylko imię Jezusa Chrystusa" (Dzieje Apostolskie 4,12). Im bardziej będziemy się zbliżać do Jezusa Chrystusa, tym mniej będzie różnic między nami - przekonywał kaznodzeja.

- Jezus nigdy nikogo nie przymuszał - mówił bp Rudolf Pastucha - nas również nie zmuszano do obecności na tym spotkaniu. Przyjęliśmy zaproszenie i przybyliśmy do kościoła pw. św. Tomasza, by wspólnie się modlić. Tematem wiodącym naszej wspólnej modlitwy były słowa Jezusa "Ja jestem drogą, prawdą i życiem". Droga, jaką idziemy świadczy o naszych wartościach i o tym jak realizujemy swoje powołanie. Powinniśmy korzystać z przykładu Jezusa Chrystusa, który uczy nas, jak kierować wzrok na rzeczy duchowe. Niestety często bywa tak, że dla wielu nauka o krzyżu uznawana jest za głupstwo, a tylko dla niewielu jest mocą Bożą - mówił bp Pastucha.

Spotkanie zakończyło dzielenie się opłatkiem i przekazanie znaku pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krew tego męczennika upłynnia się do dziś

pl.wikiedia.org

Więcej ...

Proszę Cię, Panie, o skruszone i pokorne serce

2024-08-22 09:14

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 7, 36-50.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jezus mi odpowiedział

2024-09-19 13:22

mat. prasowy

Dlaczego Apostołowie bali się zapytać Jezusa o to, co naprawdę miał na myśli? Dlaczego ten strach? Co kryło się za ich milczeniem? Jak głęboko sięgają obawy przed nieznanym, które mogło zburzyć ich dotychczasowy świat?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Wiadomości

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...