Reklama

Watykan

Z Watykanu

„Anioł Pański”

Modlitwa to dialog miłujących się osób

Nowość modlitwy chrześcijańskiej polega na dialogu między osobami, które się miłują – powiedział papież Franciszek w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 28 lipca br. Jego treść oparł na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza (11, 1-13), gdzie uczniowie proszą Jezusa, aby nauczył ich się modlić.

– Jezus nie podaje abstrakcyjnej definicji modlitwy ani nie naucza skutecznej techniki, aby się modlić i coś „zyskać” – zaznaczył Ojciec Święty. – Zachęca On natomiast swoich uczniów, aby doświadczyli modlitwy, stawia ich bezpośrednio w łączności z Ojcem, wzbudzając w nich tęsknotę za osobistą relacją z Nim. Na tym polega nowość modlitwy chrześcijańskiej! Jest ona dialogiem między osobami, które się miłują, dialogiem opartym na zaufaniu, wspieranym przez wysłuchanie i otwartym na działanie solidarne”.

Reklama

Papież podkreślił, że modlitwa „Ojcze nasz” jest jednym z najcenniejszych darów, które pozostawił nam Jezus. – Modlitwa, której nauczył nas Pan, jest syntezą wszelkiej modlitwy i kierujemy ją do Ojca zawsze w jedności z braćmi – podkreślił Papież.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Franciszek odniósł się do tragedii, która wydarzyła się w minionych dniach na Morzu Śródziemnym, kiedy to utonęło wielu uchodźców – zwrócił się z apelem o większą wrażliwość na ich los oraz zaradzenie ich potrzebom.

RV

Zmiany w instytucie Jana Pawła II W Rzymie

Jaka będzie przyszłość uczelni?

Przewodniczący Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie – ks. prof. Livio Melina, który kierował tą placówką przez wiele lat, został zwolniony z pracy i wraz z ks. José Noriegą, który dotychczas kierował Katedrą Specjalistycznej Teologii Moralnej, nie będzie już nauczał. Nieznana jest przyszłość innych profesorów, którzy zajmowali podobne jak oni stanowisko w kwestii nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny – podał włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana.

Reklama

Według tych informacji, 22 lipca br., po zatwierdzeniu nowych statutów instytutu, wszyscy wykładowcy otrzymali list, w którym zostali oficjalnie powiadomieni o zawieszeniu stosunku pracy, w oczekiwaniu na decyzje dotyczące kursów w nadchodzącym roku akademickim. Wiadomo jednak, że dwóch z nich – symbolizujących ciągłość z nauczaniem Jana Pawła II – ks. Melina i ks. Noriega otrzymali wypowiedzenia.

Redaktor naczelny portalu – Riccardo Cascioli zauważył, że dekada prezydencji ks. Meliny była czasem „maksymalnej ekspansji” instytutu. W minionym roku miał on 516 studentów w Rzymie i 3,2 tys. studentów w 6 ośrodkach na całym świecie.

RV

Wiara i rozum

Noblista członkiem Papieskiej Akademii Nauk

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na Uniwersytecie w Heidelbergu, następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 r. także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej. Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

RV

Watykańskie biuro prasowe

Kobiety awansują

Ojciec Święty mianował 57-letnią Brazylijkę – dr Cristiane Murray zastępcą dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Doktor Cristiane Murray urodziła się 10 marca 1962 r. w Rio de Janeiro (Brazylia). W tym mieście ukończyła studia w zakresie marketingu na Papieskim Uniwersytecie Katolickim. Od listopada 1995 r. pracuje w Radiu Watykańskim. Od 2018 r. współpracuje z Sekretariatem Generalnym Synodu Biskupów w przygotowaniu Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego. Obok języków włoskiego i portugalskiego zna również hiszpański, francuski i angielski.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem. #ŚwiętaMarioMagdaleno, apostołko nadziei, módl się za nami!

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowa konferencja poświęcona dzieciom nienarodzonym

Ks. Tomasz Kancelarczyk

"Yes to Life!" - to tytuł międzynarodowej konferencji organizowanej przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dniach 23-25 maja br.

Więcej ...

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Więcej ...

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej