Reklama

Polska

Dookoła Polski

Nie ma zgody wojewody

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powstrzymał postępy postępu: unieważnił kierunkową uchwałę krakowskich radnych, dotyczącą wprowadzenia w szkołach dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej. Radni zobowiązali w czerwcu prezydenta miasta do stworzenia programu grantowego dla organizacji pozarządowych, które miałyby prowadzić w szkołach ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej. Pomysłodawcy z Koalicji Obywatelskiej tłumaczyli, że potrzebna jest mądra edukacja seksualna, a warsztaty byłyby dla uczniów zajęciami dodatkowymi i uczestniczyliby oni w nich za zgodą rodziców.

Uchwałę oprotestowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Napisała, że radni .Nowoczesnej i PO w Krakowie „pod hasłami tolerancji, walki z niechcianymi ciążami i HIV chcą zajęć seksualizujących dzieci w szkołach”. To, że są to zajęcia niezgodne z podstawą programową i nie mają żadnego prawa wchodzić do szkół, to oczywiste”.

Reklama

Wojewoda, do którego wpłynęło blisko 700 listów z prośbą o zablokowanie pomysłu, unieważnił uchwałę, tłumacząc, że dotyczy sprawy, która nie należy do kompetencji Rady Miasta. Ponadto radni, gdy podejmują uchwałę o charakterze kierunkowym, nie mogą nakazywać prezydentowi konkretnych rozwiązań prawnych czy załatwienia konkretnej sprawy.

Wojciech Dudkiewicz

Muszą przeprosić

Nakazanie przez warszawski Sąd Okręgowy niemieckiej gazecie „Frankfurter Rundschau” przeproszenia Macieja Świrskiego, prezesa Reduty Dobrego Imienia, ma charakter precedensowy. Prezes Świrski w związku z publikacją o polskiej polityce historycznej, która ma – zdaniem gazety – „przedstawiać Zagładę Żydów jako czyn czysto niemiecki”, wytoczył sprawę o naruszenie dobrego imienia. Twierdził on, że wskazywanie rzekomego współudziału Polski w Zagładzie Żydów jest naruszeniem jego tożsamości narodowej i dziedzictwa narodowego oraz dobrego imienia jako Polaka. Sąd uznał pozew za uzasadniony i wskazał, że czytelnik gazety mógł zrozumieć taką sugestię, iż Polacy, jako naród i jako państwo polskie, brali udział w Zagładzie Żydów. Zdaniem Reduty, sprawa jest przełomowa, bo po raz pierwszy sąd uznał, że za tezy o rzekomym współudziale Polaków w Zagładzie Żydów należy przeprosić Polaka urodzonego już po II wojnie światowej, którego wydarzenia z tamtych lat bezpośrednio nie dotyczyły.

jk

PO za ubekami

Platforma Obywatelska w poszukiwaniu głosów wyborców adoruje byłych bezpieczniaków. Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO, zapowiedział przywrócenie emerytur byłym funkcjonariuszom SB. W 2016 r. Sejm przyjął ustawę obniżającą emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, którzy pracowali w aparacie represji PRL do połowy 1990 r. Siemoniak twierdzi, że to ustawa dyskryminująca. – Zgłaszają się (esbecy – przyp. wd) do mnie podczas dyżurów w biurze poselskim i skarżą, że zabrano im emerytury – argumentował.

wd

Złamali zasadę

Reklama

Sieć EMPiK złamała zasadę wolności prawa – ocenia Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Centrum skrytykowało EMPiK – sieć rozpowszechnia m.in. pornografię, pisma antykościelne i antysemickie – za odmowę dystrybucji tygodnika „Gazeta Polska”, do którego dołączono naklejkę „Strefa wolna od ideologii LGBT”. Złamanie tej fundamentalnej zasady wolności słowa tłumaczono łamaniem prawa, ale nie wskazywano konkretnie, jakiego. „W ostatnim czasie – czytamy w oświadczeniu Centrum – (...) w przestrzeni publicznej niejednokrotnie pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji w rzeczywistości promuje się określone postawy i poglądy, co z kolei prowadzi do dyskryminacji tych, którzy się z nimi nie zgadzają”.

wd

Zmienią miejsce

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” nie została odwołana. Odbędzie się, ale nie na Świętym Krzyżu, lecz w innym, odpowiednim miejscu – zapewniają organizatorzy. Akcja stanęła pod znakiem zapytania, gdy opiekujący się sanktuarium na Świętym Krzyżu ojcowie oblaci poinformowali, że nie wyrazili zgody na przyjęcie ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego. Tak wielkie rzesze stanowiłyby bowiem poważne ryzyko dla bezpieczeństwa ludzi i przyrody.

„Polska pod Krzyżem” została zaplanowana na 14 września br., czyli w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. „Zapisujcie się dalej!” – apelują organizatorzy. Można to zrobić przez stronę internetową: polskapodkrzyzem.pl .

wd

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center