Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto Policji

Msza św. na Świętym Krzyżu

Archiwum autora

Msza św. na Świętym Krzyżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nasza świętokrzyska Golgota, stanowiąca jedno z Golgotą Jerozolimską oraz z innymi Golgotam, jakich wiele było i jest w dziejach świata. Dlatego obchodząc złoty jubileusz polskiej Policji, chcemy właśnie tutaj powierzać Bogu policjantów, którzy złożyli w ofierze swoje życie. Złożyli je za Ojczyznę i za każdego z nas. Przecież „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13) – mówił w homilii bp. Krzysztof Nitkiewicz do uczestników jubileuszu 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Święty Krzyż

Reklama

Na terenie diecezji sandomierskiej w wielu miejscach odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Policjanci z terenu województwa świętokrzyskiego główne uroczystości zorganizowali w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Jubileusz rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapelani policyjni oraz ojciec superior Marian Puchała OMI. W trakcie Eucharystii modlono się w intencji bezpiecznej służby dla policjantów oraz za ich rodziny. Wśród uczestników uroczystości obecni byli: generalny inspektor policji Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, przedstawiciele parlamentarzystów, Piotr Wawrzyk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, władze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach na czele z insp. Pawłem Dzierżakiem, lokalne władze samorządowe, środowiska prawnicze, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz licznie przybyli policjanci wraz z rodzinami. Liturgię uświetniła kompania honorowa Policji wraz z resortową orkiestrą oraz chór z parafii garnizonowej w Kielcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obraz Policji, jaki my cywile nosimy w sobie, został ukształtowany przez osobiste doświadczenia. Nasz sposób patrzenia charakteryzuje się dużą rozbieżnością i nie zawsze jest sprawiedliwy. Cóż, więcej nie wiemy, niż wiemy. Jedno jest za to pewne, że bez waszego poświęcenia Polska nie byłaby tak mocna i bezpieczna jak dzisiaj. Dziękujemy! – podkreślał bp Nitkiewicz.

Reklama

Kolejna część uroczystości miała miejsce na błoniach przed sanktuarium, gdzie zostały wręczone odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP za długoletnią służbę. Złotym medalem zostało odznaczonych 4 policjantów i 2 pracowników Policji. Srebrne odznaczenie odebrało 25 funkcjonariuszy, brązowe – 7 oraz 1 pracownik cywilny. Odznakę „Zasłużony Policjant” odebrało 6 stróżów prawa. Jak podkreślał insp. Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki: – Jubileusz powstania Policji nadaje tegorocznemu Świętu Policji wyjątkowy charakter. Dziś w wolnej Polsce czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Dzisiejsza uroczystość to okazja do przypomnienia udziału polskich policjantów w walce o niepodległość. Przywołuję pamięć Jana Piwnika „Ponurego”, patrona świętokrzyskiej policji. Ten i wielu jemu podobnych policjantów uczyniło więcej niż do nich należało, nie tylko dzielnie i wytrwale pełnili służbę stróżów bezpieczeństwa, ale uniesieni szczytnym zapałem patriotyzmu szli do walki o zrzucenie jarzma okupantów. Na zakończenie uroczystości zebrani goście mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu policyjnej orkiestry.

Tarnobrzeg

Również policjanci z Tarnobrzega na Zamku Tarnowskich świętowali powstanie Policji Państwowej.

– Tegoroczne święto Policji ma wymiar szczególny. Świętujemy 100-lecie powstania naszej formacji. Stoimy w miejscu szczególnym. Stąd w roku 1920 wyruszył do walki z armią bolszewicką oddział ochotników dzikowskich, utworzony i wyposażony przez jednego z najlepszych synów Rzeczypospolitej – hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to najistotniejszy dla naszej Ojczyzny fakt początku XX wieku. Znamienne jest to, że odradzające się państwo za jeden z głównych priorytetów uznało stworzenie formacji stojącej na straży bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego. Zadanie to Sejm Ustawodawczy postawił przed nową służbą, uchwalając 24 lipca 1919 r. ustawę o Policji Państwowej – mówił podins. Stanisław Sekuła. W uroczystościach wziął również udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który złożył funkcjonariuszom życzenia. Biskup ordynariusz zauważył także, że ta uroczystość jest też świętem rodzin funkcjonariuszy.

– To także święto waszych najbliższych, którzy w pewnym sensie pełnią policyjną służbę razem z wami. Oni także zasłużyli na gorące podziękowanie. Bądźcie zawsze dla siebie wsparciem – powiedział biskup. W trakcie uroczystości 59 funkcjonariuszy odebrało awanse na wyższe stopnie, natomiast pracownicy pionu cywilnego – specjalne nagrody przyznawane przez komendanta miejskiego. Za wspieranie tarnobrzeskiej komendy policji okolicznościowe wyróżnienia odebrali: bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Adam Marek, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur, wójt Gorzyc Leszek Surdy, wójt Grębowa Kazimierz Skóra oraz dyrektor WORD Kamil Kalinka. Ponadto Prezydent RP Złotym Medalem za długoletnią służbę odznaczył asp. szt. Stanisława Gądka. Natomiast srebrnym – st. asp. Dariusza Pietrzykowskiego i asp. szt. Mariusza Borowca. Odznaką „Zasłużony policjant” zostali wyróżnieni nadkom. Rajmund Murek i kom. Sebastian Szostak. Ponadto srebrny medal przyznany przez ministra spraw wewnętrznych otrzymał Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

Sandomierz

Sandomierskie uroczystości związane ze 100-leciem istnienia Policji rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W modlitwie uczestniczyli również: poseł Marek Kwitek, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach insp. Artur Bednarek, przedstawiciele prokuratury i sądów, władze miejskie i samorządowe powiatu oraz sandomierscy policjanci na czele z komendantem powiatowym insp. Dariuszem Chmielowcem. Dalsza część uroczystości odbyła się na dziedzińcu sandomierskiego zamku, gdzie 32 policjantów otrzymało awans na wyższy stopień zawodowy, przyznano również odznaczenia „Zasłużony Policjant”. Bp Krzysztof Nitkiewicz z rąk komendanta powiatowego odebrał statuetkę „Bądź jak Ojciec Mateusz”, przyznaną za dziesięcioletni wkład ordynariusza sandomierskiego w działalność prewencyjną na rzecz bezpieczeństwa. Kolejna część uroczystości odbyła się w Sali Rycerskiej. Zebrani goście mogli wysłuchać konferencji przybliżającej historie miejscowych stróżów prawa. Na zakończenie zaprezentowano wydaną z okazji 100-lecia Policji publikację dotyczącą historii sandomierskich policjantów.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitewne dziękczynienie za Jana Pawła II

Bożena Sztajner/Niedziela

W 100. urodziny urodziny Jana Pawła II z Jasnej Góry wciąż płynie modlitwa dziękczynna za papieża, który swoje "Totus Tuus" związał z Matką Bożą Jasnogórską. Msze św. w Kaplicy Matki Bożej, gdzie umieszczony jest portret świętego a pielgrzymi włączają się różne inicjatywy rocznicowe. Jasna Góra gromadzi wiele pamiątek po Janie Pawle II a także wotów, jakie zostawił on w narodowym sanktuarium maryjnym.

Więcej ...

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

2025-04-01 08:16

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Tarbes i Lourdes, Jean-Marc Micas, nakazał zasłonięcie mozaik z Rupnika w Bazylice Różańcowej jako symboliczny gest wobec ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Decyzja ta wpisuje się w Rok Jubileuszowy i ma na celu ułatwienie duchowego dostępu do sanktuarium.

Więcej ...

Kilka tysięcy osób na czuwaniu w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

2025-04-03 07:45

Włodzimierz Rędzioch

Dzisiaj dziękujemy świadomi tego wszystkiego, co Jan Paweł II zdziałał. Dziękujemy i chcemy przypomnieć to wydarzenie, ale przede wszystkim chcemy powrotu do jego nauczania - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, który poprowadził czuwanie modlitewne w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...

Kościół

Satanistyczne wydarzenie w Kansas: Katolik powstrzymuje...