Reklama

Wiara

Rycerska mobilizacja

Episkopat.pl

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami bezbożnej i wulgarnej agresji oraz aktów znieważania naszych narodowych świętości, a także symboli religijnych. W sposób szczególny rani nas sprofanowanie Błogosławionej Bogarodzicy Maryi w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Wobec tych bolesnych wydarzeń nie możemy być bierni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwarci w jedną wspólnotę Stowarzyszenia Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, której jestem dziekanem, podejmujemy wielką rycerską mobilizację serc, aby ożywić wszechstronny i wspaniały kult naszej Matki i Hetmanki. Z wyjątkową troską, oddaniem i miłością otoczmy Ją rycerską czcią. Módlmy się do Niej gorąco. Sprawiajmy Jej radość, uczestnicząc w Jej świętach, a zwłaszcza starajmy się wiernie Ją naśladować w miłości Boga i wierności świętej Ewangelii Jej Syna.

Aby nasze modlitwy i kult były rzeczywiście głębokie i wspaniałe, trzeba nam w pobożnym skupieniu odkryć na nowo wyjątkową wielkość Maryi, Jej tylko właściwą godność i udział w dziejach zbawienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matka Syna Bożego

Ona jako jedyna ze wszystkich matek świata została wybrana na Matkę Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Ten Boży dar wybrania świadczy o wielkości i godności Błogosławionej Dziewicy. Niech ta prawda głęboko wniknie w naszą świadomość i nas rozraduje.

Maryja zgodziła się być Matką Bożego Syna (por. Łk 1, 26-28). Wypowiedziała słynne zdanie skierowane do anioła: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Stała się Bożą Matką i na zawsze pozostała Dziewicą.

Reklama

Maryja cieszy się też przywilejem niepokalanego poczęcia. Wiąże się to w komplementarną całość z tajemnicą odkupienia ludzkości. Otóż przez człowieka, pierwszych rodziców w raju, przez ich grzech, nastąpiło skażenie całej natury ludzkiej, a więc skłonność do zła i śmierć. Według odwiecznych planów Boga, tajemnica wyzwolenia ludzkości miała się dokonać również z udziałem człowieka. I właśnie tu jedynie Maryja Panna, przez ten przywilej, została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego, a – przywołując Credo – Syn Boży za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.

W konsekwencji Jezus jako Syn Boży i Zbawiciel głosił i głosi świętą Ewangelię, budzi wiarę, przebacza grzechy, ofiaruje siebie na drzewie krzyża, składa Bogu ofiarę przebłagalną za grzechy nasze i całego świata. Jego zaś zmartwychwstanie otwiera nam drogę do niebieskiej Ojczyzny. Od początku Matka Jezusa jest z Nim złączona i współdziała w misterium zbawienia całego świata.

Wniebowzięta i umiłowana

Całe życie Najświętszej Dziewicy Maryi znaczone jest Jej wyjątkową wiarą i całkowitym poświęceniem się Bogu w umiłowanym Synu Jezusie Chrystusie. Jako Matka Kościoła została wzięta z duszą i ciałem do nieba, ale nie zaprzestała pełnić swej zbawczej roli – „przez swoje wielorakie wstawiennictwo ustawicznie wyjednuje nam dary wiecznego zbawienia. Dzięki macierzyńskiej miłości opiekuje się pielgrzymującym Ludem Bożym, aż dojdzie do ojczyzny u Boga Ojca w niebie” (Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen gentium”, 62). Dlatego Bogarodzica wzywana jest przez wiernych jako Orędowniczka i Wspomożycielka.

Najwyższy czas, byśmy naszej Matce i Królowej sprawili szczególną radość. Niech każdy z nas oddaje Jej cześć. Czy to codzienną modlitwą „Anioł Pański”, czy Litanią Loretańską, Różańcem czy też codzienną lekturą Pisma Świętego. Czytajmy też książki i czasopisma maryjne. Czcijmy naszą Matkę i Królową codzienną modlitwą „Pod Twoją obronę”.

Reklama

Skierujmy nasz wzrok i serce ku Jasnej Górze. To ukochane sanktuarium naszej Pani, Jej dom łaski i pośrednictwa. Tu przez setki lat odbiera Ona od przybywających pielgrzymów z Polski i całego świata wyjątkowo wielką, wprost bezgraniczną cześć.

W 1983 r. św. Jan Paweł II z głębokim wzruszeniem mówił na Jasnej Górze: „Iluż w ciągu tych sześciu wieków przeszło przez jasnogórskie sanktuarium pielgrzymów! Iluż tutaj się nawróciło, przechodząc od złego do dobrego używania swej wolności! Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych synów Bożych! Jak wiele o tym mogłaby powiedzieć Kaplica Jasnogórskiego Obrazu! Jak wiele mogłyby powiedzieć konfesjonały całej bazyliki! Ile mogłaby powiedzieć Droga Krzyżowa na wałach! Olbrzymi rozdział historii ludzkich dusz!”.

Niech nas wszystkich ożywia i scala modlitwa liturgiczna ku czci Najświętszej Maryi Jasnogórskiej: „Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Panie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali Twoje zwycięstwo. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen”.

* * *

O. Jan Adam Nalaskowski
Generał Zakonu Paulinów w latach 1990-96. Obecnie dziekan Stowarzyszenia Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy

Podziel się:

Oceń:

2019-08-06 09:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Randy OHC / Foter / CC BY

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43
Pracownicy i wolontariusze

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami