Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowianie idą do źródeł

Bożena Sztajner/Niedziela

Jest taki czas, kiedy wszystkie częstochowskie parafie udają się pieszo na Jasną Górę. Dzieje się tak podczas nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, głównej Patronki Archidiecezji i miasta Częstochowy, którą obchodzimy 26 sierpnia

W najbliższych dniach przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny częstochowianie będą mieli okazję witać pieszych pielgrzymów w Alejach czy przed jasnogórskim szczytem – bo wtedy do sanktuarium pielgrzymuje cała Polska. A jeśli nie witać, to choćby mijać gdzieś po drodze z pracy, pędząc na umówione spotkania, czekając na przystankach autobusowych.

Tuż po Wniebowzięciu, od 17 do 25 sierpnia, sami zasmakują pątniczego trudu, biorąc udział w nowennie ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Oczywiście, jeśli tylko znajdą czas i zechcą włączyć się w tę niezwykłą modlitwę. Na Jasną Górę będą wyruszać w zorganizowanych przez swoje parafie grupach, według porządku wyznaczonego przez Wydział Duszpasterski Kurii. Uwieńczeniem ich pielgrzymowania będzie wieczorna Msza św., odprawiana tradycyjnie na jasnogórskim szczycie. Kulminacyjny moment nowenny przypada 25 sierpnia. Wtedy z archikatedry wyrusza procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem wszystkich częstochowskich parafii.

Parafia św. Andrzeja Boboli w dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie wyrusza na Jasną Górę 21 sierpnia. W pielgrzymce co roku bierze udział do 120 osób. Dystans niedługi – ok. 4 km. – Parafianie zawsze pamiętają i pytają, czy idziemy, dla nich to jest ważne – mówi proboszcz ks. Adam Zyzik. – W tym roku będzie nam trudniej pielgrzymować, ponieważ ul. Ludowa jest w remoncie i pójdziemy inną drogą, i może będziemy szli trochę dłużej. Nigdy nie wyznaczam konkretnych intencji, natomiast proszę, aby pątnicy zabrali ze sobą do Matki Bożej to, co uważają za najważniejsze.

Ks. Adam Bachowski, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w dzielnicy Wrzosowiak, wędruje podczas nowenny zwykle z grupą 50-100 parafian. – Te nasze 6 km wypełniamy modlitwą i śpiewem pieśni. Modlimy się w intencjach Kościoła, o trzeźwość narodu, bo jest miesiąc sierpień, i za naszą parafię. Ludzie powierzają wstawiennictwu Matki Bożej sprawy osobiste, swoje problemy i cierpienia – opowiada proboszcz.

Reklama

U księży salezjanów w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Stradomiu nastąpiła reaktywacja pieszego pielgrzymowania. Stało się tak za sprawą nowego proboszcza – ks. Grzegorza Sochackiego, który w zeszłym roku wrócił do tej nowennowej tradycji i w dniu wymarszu 20 sierpnia okazało się, że jest aż 200 chętnych. – Pozytywnie nas to zaskoczyło – wspomina ks. Michał Piechota, wikariusz parafii. Podkreśla, że dla wszystkich istotą pielgrzymowania jest bycie razem: – Inny charakter ma pielgrzymowanie indywidualne na Jasną Górę, a inny grupowe, kiedy idziemy jako wspólna rodzina parafialna. Zanosimy Matce Bożej intencje rodzin i parafii. Babcie niosą intencje wnuków, żony intencje mężów, i odwrotnie. Mamy poczucie więzi.

Parafia św. Jadwigi Śląskiej w dzielnicy Błeszno jest jedną z najmniejszych, dlatego dołącza do parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, prowadzonej przez proboszcza ks. Pawła Marca, położonej niedaleko. Razem stanowią pokaźną grupę – ok. 120 osób. Tym bardziej, że w jej szeregach maszeruje straż pożarna OSP Częstochowa Brzeziny Wielkie.

– Niesiemy indywidualne intencje, prosząc za rodziny, o zdrowie, o nawrócenie i w naszych parafialnych intencjach. W zeszłym roku prosiliśmy o szczęśliwy przebieg remontów naszej świątyni. Udało się je już szczęśliwie zakończyć i teraz będziemy za to dziękować – wylicza proboszcz ks. Krzysztof Rak. – Ale zanim jeszcze wyruszymy na Jasną Górę, gościmy u siebie dwie piesze pielgrzymki. Najpierw Dominikańską z Krakowa, która u nas nocuje. Ludzie przyjmują pielgrzymów na kwaterach, dają kolację. Później przychodzi Pielgrzymka Krakowska, która zatrzymuje się tutaj na dłuższy postój. I to przyjęcie pielgrzymów jest już wstępem do tego, żeby samemu zapragnąć iść do Matki Bożej na Jasną Górę.

Msze św. nowennowe na Jasnej Górze odprawiane będą w dniach 17-23 sierpnia o godz. 18.30, a 24 i 25 sierpnia o godz. 19.00. Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę odbędzie się 25 sierpnia, poprzedzą ją nieszpory o godz. 17.00.

2019-08-06 09:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ojciec, który zna swoich synów

Z arcybiskupem jak z ojcem

Ks. Paweł Kłys

Z arcybiskupem jak z ojcem

Na przełomie lipca i sierpnia grupa kleryków VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi uczestniczyła w zorganizowanej przez metropolitę łódzkiego abp. Grzegorza Rysia pielgrzymce po śladach Jezusa w Ziemi Świętej

Więcej ...

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00
Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela Łódzka

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...