Reklama

Ryszard Wyszyński
Msza św. odpustowa

Odpust w wałbrzyskiej parafii Św. Anny

2019-08-06 09:22

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 32/2019, str. 3

Wierni od bardzo dawna widzą w Świętej Annie opiekunkę: rodzin, mężatek, matek. I patrzą na nią poprzez jej córkę – Maryję

W dniu Świętej Anny – 26 lipca – wspólnota parafialna kościoła pod jej wezwaniem – w wałbrzyskiej dzielnicy Szczawienko, jak co roku, uczciła swoją patronkę. Z tej okazji w kościele odprawiona została odpustowa Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zbigniew Korab z parafii w Porajowie. W celebrze uczestniczyli też kapłani z sąsiednich parafii: ks. inf. Józef Strugarek, senior w parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, ks. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika na Piaskowej Górze, ks. dziekan Jan Gargasewicz, prob. parafii pw. Drzewa Krzyża Świętego, ks. Ryszard Szkoła prob. par. św. App. Piotra i Pawła oraz parafialny wikariusz ks. Grzegorz Kucharski.

Witając wiernych oraz gości, a wśród nich Członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie – m.in. w osobach posła na Sejm RP Macieja Badory oraz Iwony Stach-Janyst – proboszcz parafii ksiądz kanonik Jerzy Osoliński przypomniał, że parafia św.j Anny pięknie się przygotowywała do swojego odpustowego święta, uczestnicząc w modlitewnej nowennie przez 9 dni, a dziś ją zwieńcza – licznym udziałem wiernych w odpustowej Eucharystii. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się przepiękna zabytkowa figura Świętej Anny z – Matką Bożą, co w sposób symboliczny przypomina o tym, że Bóg zrodził się z niewiasty, która była postacią historyczną i miała na ziemi przodków matkę i ojca. Nierzadko opisując tę figurę poeci posługiwali się pięknym porównaniem – „ Matka i matka Matki”.

– Odpustowe kazanie – ks. Zbigniew Korab – rozpoczął od przypomnienia, że Matka Boża uczyła się być matką od swojej matki – Świętej Anny. – W waszym kościele uwydatnione jest przede wszystkim macierzyństwo, będące podstawą kultu tej świętej, która jest waszą patronką – podkreślił. – O św. Annie wiemy bardzo niewiele. Jedyne informacje, które jej dotyczą pojawiają się w apokryfach z początków chrześcijaństwa, które nie należą do ksiąg natchnionych. Jednakże apokryfy, jak się uważa – złożone z legend – zawierają również pewne informacje prawdziwe. „Wiemy z całą pewnością, że św. Anna wychowała swoja córkę – Maryję w sposób niezwykły, skoro Bóg wybrał jej córkę i zachował od grzechu pierworodnego, aby przez nią mogło się dokonać wielkie dzieło bożego wcielenia. Święta Anna za sprawą córki Marii stała się przez to babcią Jezusa”. Wierni od bardzo dawna widzą w Świętej Annie opiekunkę: rodzin, mężatek, matek. I patrzą na nią poprzez jej córkę.

Reklama

Święta Anna jawi się nam, jako przykład doskonałej więzi pokoleniowej – godnej naśladowania. Jako wzór wychowawczyni i opiekunki, która przypomina nam dzisiaj, że to rodzina jest naturalnym środowiskiem wzrastania człowieka. Anna bowiem troszczyła się nie tylko o potrzeby materialne swoich bliskich, ale także o ich potrzeby duchowe. – „To św. Anna przypomina nam swoją życiową postawą ważną prawdę, że rodzina jest podstawą społeczeństw. Że zbiór rodzin tworzy tkankę społeczną i tkankę narodową, a my wierni mamy obowiązek troczyć się o to, by ta tkanka rodzin była zdrowa – pod każdym względem! – akcentował kapłan. „Człowiek może posiadać ogromną wiedzę, może piastować wysokie urzędy, stanowiska, ale życiową postawę człowieka, kształtuje najsilniej – ta, która wydała go na świat! – Niech św. Anna – swoim przykładem życia – uczy nas wiary w Boze Miłosierdzie, niech będzie nam wzorem wychowawczyni i patronką życia rodzinnego dla wszystkich polskich rodzin – podkreślił w podsumowaniu kazania kaznodzieja!

Kościół Świętej Anny na Szczawienku, jest najstarszym obiektem sakralnym w Wałbrzychu. Jego początki sięgają pierwszych lat XIV wieku. Obecnie w kościele prowadzone są prace remontowe polegające na wymianie zewnętrznych tynków i jest to okazja zobaczenia, z czego zbudowane są stare mury kościoła. Z zapisków historycznych wiadomo, że kościół św Anny pełnił funkcję kościoła zamkowego dla księcia i rycerstwa Zamku Książ i ludności przyległych osad. Od 1605 roku należał do rodziny Hochbergów.

Tagi:
odpust

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Módlmy się

Adwent 2019 – Módlmy się

Słudzy Słowa

Słudzy Słowa

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 49/2019

Prezentacja nr 49/2019

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem