Reklama

Zaproszenia

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 57

Na coroczne Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zapraszają bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, oraz ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Poniżej – szczegółowy program spotkania:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod patronatem „Niedzieli”

DO MATKI PEŁNEJ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

Program
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.

19.00 – Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników – bp Grzegorz Olszowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – abp Wacław Depo

21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – ks. prał. Zbigniew Wysiecki

23.00 – Czuwanie modlitewne

24.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu – ks. Paweł Mysłowski.

Po Mszy św. – czuwanie modlitewne.

Niedziela, 1 września 2019 r.

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi bp Wiesław Mering.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III aleja Najświętszej Maryi Panny.

Powitanie gości – stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 sierpnia godz. 9.30-10.15.

Przemarsz do Auli św. Jana Pawła II na uroczyste otwarcie wystawy o godz. 11.15.

Organizator: Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia.

Rekolekcje maryjnego bractwa

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) to szczególny dzień dziękczynienia za dar życia Maryi. Przeżywając radość z narodzin Maryi, wchodzimy także w radość z narodzin Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało powołane do życia 8 września 1718 r. Miało ono za zadanie pomnażać cześć Matki Bożej Królowej Polski – fakt koronacji Maryi na tle ówczesnych warunków politycznych i ogólnej sytuacji narodowej miał właśnie takie uwarunkowania. Okoliczność ta sprawiła, że bractwo stało się Bractwem Koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej znalazło się niejako w centrum kultu maryjnego, gdzie od ślubów Jana Kazimierza oficjalnie uznawano Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. Stało się pierwszym bractwem na ziemiach polskich o tak ujętym tytule. Miejsce, w którym powstało, fakt koronacji Maryi i formy Jej kultu były czynnikami decydującymi o przybraniu przez bractwo takiego właśnie tytułu.

Reklama

Reaktywowane po latach bractwo ma przed sobą inne wyzwania i zadania, ale zawsze służy rozwijaniu i pogłębianiu kultu maryjnego wśród pielgrzymów, tak licznie przybywających do Matki Bożej na Jasną Górę.

Dlatego aby mogło dobrze wypełniać swoje zadania, zaprasza swoich członków i wszystkich, którzy pragną służyć rozwojowi kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, na rekolekcje, które w dniach 6-8 września br. poprowadzi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a których temat brzmi: „Tylko pod Krzyżem...”.

Na to wyjątkowe spotkanie oraz do budowania osobistych więzi z Maryją Matką i Królową Polski serdecznie zapraszam – O. Roman Wit, paulin Opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Legion Maryi u swej Pani

Już po raz 25. międzynarodowe rzymskokatolickie stowarzyszenie apostolstwa świeckich Legion Maryi (LM) będzie pielgrzymować do swojej Królowej i Matki na Jasną Górę Zwycięstwa

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi odbędzie się w dniach 13-14 września br. – zwykle nasze pielgrzymki odbywają się w okolicy rocznicy powstania LM na świecie (7 września 1921 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), z czuwaniem nocnym.

Temat przewodni rozważań, a zarazem całej pielgrzymki brzmi: „W mocy Ducha Świętego”. Rozważania prowadzić będą poszczególne wyższe rady LM w Polsce.

Nasze świętowanie rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim 13 września o godz. 21. Apel poprowadzi i Mszy św. koncelebrowanej 14 września br. o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczyć będzie, a także wygłosi homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

Reklama

Pasterce Maryjnej o godz. 24 w nocy z 13 na 14 września w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył ks. Michał Kamiński FDP – opiekun duchowy Kurii LM Wołomin.

Na uroczystość przybędą: ks. Janusz Węgrzecki – ogólnopolski kierownik duchowy LM oraz ks. Józef Sarzyński – kierownik duchowy Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, a także kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad LM w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju, również sympatycy i zaproszeni goście.

14 września Regia LM z Lublina poprowadzi rozważania Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Jak każdego roku, członkowie LM przybędą na uroczystość ze swoimi proporczykami, niosąc swe dary duchowe.

Będą wypraszać u Maryi łaski dla Ojczyzny, umacnianie wiary i jedności Polaków, a także modlić się o rozwój duchowy i liczebny naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-21 11:24

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania