Reklama

Politycy nie zrozumieli Papieża

Niedziela Ogólnopolska 36/2019, str. 38

W drodze do Santiago de Compostela

©Jon – stock.adobe.com

W drodze do Santiago de Compostela

W dzisiejszej Europie musimy odzyskać chrześcijańską wizję człowieka i powrócić do pojęcia prawa naturalnego, do właściwego pojęcia człowieka – mówi arcybiskup Santiago de Compostela Julián Barrio Barrio w rozmowie z ks. Mariuszem Frukaczem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. MARIUSZ FRUKACZ: – W okresie rządów premiera José Luisa Zapatero Kościół w Hiszpanii musiał się zmagać z polityką, która uderzyła w tradycyjne i chrześcijańskie rozumienie małżeństwa i rodziny, była promocją ideologii gender i LGBT. Jak sobie radziliście z taką sytuacją?

ABP JULIáN BARRIO BARRIO: – Cały czas jesteśmy w Europie świadkami bardzo silnego procesu sekularyzacji. Mimo wszystko jako Kościół staraliśmy się wtedy i staramy się także dziś na te procesy odpowiadać w sposób bardzo zaangażowany, przypominać wartości ewangeliczne. Nie możemy jedynie stawać wobec tych problemów w sposób konfrontacyjny, ale powinniśmy pokazywać świat wartości chrześcijańskich w sposób pozytywny i przekazywać to wszystko, w co wierzymy. Oczywiście, jako chrześcijanie musimy te wartości odważnie praktykować w naszym życiu codziennym, w naszej kulturze...

– Jan Paweł II w 1982 r. w Santiago de Compostela wygłosił przemówienie, które nazwano „aktem europejskim”. Dlaczego przywódcy dzisiejszej Europy go nie zauważają?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Nie potrafię zrozumieć, dlaczego politycy nie powracają do tego przemówienia Jana Pawła II. Ono było prorockie! Może nie rozumieją, że to, o czym papież wówczas mówił, realizuje się na naszych oczach. W Santiago de Compostela czynimy wszystko, aby nieustannie przypominać, jak bardzo jest nam obecnie potrzebne tamto przemówienie Ojca Świętego. Wciąż musimy budować Europę ducha, o której mówił Jan Paweł II. Nie chodzi o budowanie nowej Europy, chodzi o odkrywanie na nowo tych wartości, które ją ukształtowały.

– W Polsce bardzo popularne są pielgrzymki, mówi się nawet w tym kontekście o polskim fenomenie. Powstają także nowe szlaki tzw. camino. Na ile pielgrzymowanie może być narzędziem odzyskiwania wartości chrześcijańskich w Europie?

– Tak naprawdę pielgrzymowanie to szukanie sensu życia, zwłaszcza dla dzisiejszego pogubionego człowieka. Camino to przestrzeń, w której można się zatrzymać i pomyśleć. Wejść w siebie, by odnaleźć ten sens. Człowiek musi odkryć obecność Boga w swoim życiu. Myślę, że również z takich powodów camino cieszą się taką popularnością. Człowiek w ten sposób szuka możliwości spotkania się z samym sobą, z innymi, a przede wszystkim z Bogiem.

– Święty Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych pisał, że zagrożeniem dla naszych czasów jest tzw. błąd antropologiczny – niewłaściwe patrzenie na człowieka...

– Niestety, w naszych czasach wizja człowieka, antropologia chrześcijańska jest umniejszana, ulega destrukcji. Tymczasem człowiek musi odnaleźć samego siebie. Trzeba powrócić do pojęcia prawa naturalnego, do właściwego pojęcia człowieka, do jego katolickiej wizji.

– Jaką rolę w tym przywracaniu właściwego patrzenia na człowieka powinny, zdaniem Księdza Arcybiskupa, odgrywać media katolickie?

– My, chrześcijanie, powinniśmy się kierować nadzieją. W tym momencie przypomnę dzieło „Boska komedia” Dantego Alighieri, w którym w modlitwie Beatrycze jest stwierdzenie: „(...) byt wszystek polega na wierze,/ W której nadzieja szczytna się zakłada” („Raj”, piśń XXIV). Główne przesłanie dla dzisiejszej Europy to przesłanie nadziei. W tym tkwi także rola mediów katolickich: dawać nadzieję.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-03 13:09

Wybrane dla Ciebie

Pochowano 307 dzieci martwo urodzonych

2024-12-17 20:05

Adobe Stock

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się pogrzeb dzieci martwo urodzonych. Ceremonia, podczas której pożegnano trzysta siedmioro dzieci, odbyła się we wtorek 17 grudnia.

Więcej ...

Św. Mikołaj jako DJ w dawnej radzieckiej bazie pocisków nuklearnych

2024-12-18 11:25
Wypaczone formy przedstawiania postaci św. Mikołaja

Adobe Stock

Wypaczone formy przedstawiania postaci św. Mikołaja

Traktowanie okresu bożonarodzeniowego jako źródła zarobku przybiera coraz bardziej kuriozalne formy. W południowej Estonii dawny kompleks rakietowy z silosami startowymi z czasów zimnej wojny, w którym przechowywane były pociski balistyczne, został zmieniony w magiczną świąteczną zimową krainę.

Więcej ...

Wakacje jako moment na refleksję i budowanie relacji z bliskimi – gdzie się wybrać?

2024-12-18 16:50

Materiał prasowy

Wakacje jako moment na refleksję i budowanie relacji z bliskimi – gdzie się wybrać? Czas wakacyjny to dla wielu osób możliwość wytchnienia od codziennej gonitwy i obowiązków. Warto jednak pamiętać, że urlop to także świetna okazja, by pogłębić relacje z najbliższymi! Dlaczego więc wakacje są tak ważne dla naszego samopoczucia?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Kościół

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na...

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...