Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Powrócić z dalekiej podróży

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 53

Na melomanów czeka niezwykły spektakl. Bo czy można dźwiękiem opisać ciszę – zwłaszcza tę, która odcina człowieka od świata w wyniku utraty zmysłu słuchu? Jak ukazać radość wyjścia z ciszy do świata dźwięków?

Jak widać, wiele jest pytań i piękna odpowiedź. Musical to forma artystycznego wyrazu będąca konglomeratem słowa i muzyki. W nim równowaga między warstwą literacką a tym, co skrzętnie zapisano w nutach, jest niezbędna. A skoro „Przerwana cisza” to rzecz o wychodzeniu ze świata, w którym nie ma dźwięku, nie słychać mowy – ot, ze świata ludzi niesłyszących do krainy wszechotaczającego nas dźwięku, to czy można sobie wyobrazić autora bardziej predysponowanego do stworzenia libretta niż prof. Henryk Skarżyński? To właśnie on – otolaryngolog, audiolog i foniatra, prawdziwy wizjoner, twórca innowacyjnych metod operacyjnych, ktoś, kto ludziom przez wszczepienie implantu ślimakowego przywraca słuch – stworzył opowieść, która ze świata ciszy wprowadza do zaczarowanego świata muzyki. Prawda, że brzmi to tyle samo pięknie, ile bajecznie? Tak! Pozytywny przekaz, siła płynąca z nadziei i determinacji to bezspornie recepty w naszych czasach zagonienia i technologicznego zagubienia. Humanizm w swej najczystszej postaci.

A co z reżyserią i clou musicalu – muzyką? Kiedy do pracy zabiera się wspólnie tak znakomity tandem, jak Krzesimir Dębski i Michał Znaniecki, możemy być pewni, że czeka nas wydarzenie nieprzeciętne. Tym razem artyści przedstawiają nam nowe, całkowicie premierowe dzieło, co już teraz elektryzuje melomanów. Krzesimir Dębski, wybitny kompozytor i aranżer, zjawiskowy skrzypek i bandleader, od dekad ma swoje miejsce w elicie polskiej sceny muzycznej. Czy to nastrojowa piosenka, jazz w odsłonie fusion czy też klasyczne kompozycje dedykowane filmowi bądź typowej symfonicznej orkiestrze klasycznej, Dębski w każdej konwencji wypada zjawiskowo. Muzykalność, łatwość tworzenia wpadających w ucho fraz, a nade wszystko swoboda w operowaniu formą i konwencją – to wszystko czyni z niego absolutnie czołową postać polskiej kompozycji przełomu XX i XXI wieku. – Tworząc tę muzykę, musiałem cały czas pamiętać, aby miała stricte musicalowy idiom – powiedział specjalnie dla „Niedzieli”. – Mam nadzieję, że wpisałem się w tę konwencję należycie. To jest mój szósty musical, ale radykalnie inny od poprzednich. Wykonawczo oparty jest na profesjonalistach, w wielu przypadkach artystach – przyjaciołach prof. Skarżyńskiego, ale na scenie będą też – czy może raczej: przede wszystkim – ci, których fabuła bezpośrednio dotyczy. Osoby, które po wszczepieniu implantu odzyskały słuch. Umożliwiło im to spełnienie marzeń, realizację pasji – niejako zmianę życia o 180 stopni, czyli ze świata pozbawionego dźwięku weszli do krainy, gdzie dźwięk w swej najbardziej uporządkowanej formie – muzyce jest istotą artystycznego działania. I to wydaje mi się fenomenalne – mówi nasz kompozytor wirtuoz.

Reklama

Reżyserem musicalu jest związany z Warszawską Operą Kameralną światowej sławy reżyser Michał Znaniecki, wielokrotny laureat Nagrody Teatralnej „Złota Maska” za spektakle musicalowe. Jego wystawienie „Idomeneo” zarówno krytycy, jak i melomani okrzyknęli jednym z najważniejszych wydarzeń operowych 2018 r. Genialne operowanie zróżnicowanymi środkami wyrazu, łączenie scenicznej tradycji z wyzwaniami na miarę XXI wieku, wizjonerstwo i niesztampowość to znaki rozpoznawcze jego sztuki.

Musical „Przerwana cisza” jest oparty na multimediach (Karolina Jacewicz), a za jego scenografię odpowiada Luigi Scoglio – ten sam artysta, który stworzył dla nas balansujący między realnością a nierealnością świat wspomnianego mozartowskiego „Idomeneo”. Całość dopełnią kostiumy Anny Zwiefki.

– Wchodzimy do niezwykłego świata ludzkiej wrażliwości, ale i intymności, bo opowiedzieć o cudzie odzyskania słuchu na pewno nie jest łatwo – mówi Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor WOK. – Sądzę, że dla tych, którzy nie doświadczyli tego przejścia, będzie to wyprawa do innego świata. To również pochwała ludzkiej pasji, która w połączeniu z talentem i wiedzą daje ludziom szczęście. Mówię tutaj o dziele prof. Henryka Skarżyńskiego, ale i o muzycznej pasji tych, którzy za sprawą jego naukowych dokonań mogą się realizować – podkreśla.

Światowa prapremiera musicalu, nad którą patronat medialny sprawuje m.in. tygodnik „Niedziela”, zainauguruje sezon artystyczny 2019/2020 na scenie Basenu Artystycznego – nowej scenie Warszawskiej Opery Kameralnej.

2019-09-10 12:59

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post 2020: Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów

2020-02-24 14:35

Magdalena Pijewska/Niedziela

Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów (DDAK) to inicjatywa, której zadaniem jest propagowanie idei modlitwy za kapłanów i zrzeszanie ludzi pragnących wspierać kapłanów w ich posłudze, przede wszystkim poprzez modlitwę i udział we Mszy Świętej w ich intencji.

Więcej ...

Ekologia po katolicku

2020-02-25 16:46

Michał Janik/Niedziela TV

Przybliżenie młodzieży idei encykliki papieża Franciszka „Laudato si’”– to główny cel ekowarsztatów, w których w dniach 24-25 lutego w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy uczestniczyło 220 uczniów ze Szkolnych Kół Caritas z archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża