Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nie warto się zadręczać

Podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych

Piotr Lorenc

Podczas udzielania sakramentu namaszczenia chorych

Tron Jezusa Chrystusa jest tronem cierpienia, które prowadzi do zwycięstwa. Prośmy Pana Jezusa, aby zawsze przy nas był, by zawsze nas bronił i umacniał na drodze wiary – tymi słowami ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi, rozpoczął doroczną pielgrzymkę chorych i cierpiących do Matki Bożej Pocieszenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku, pielgrzymka odbyła się w pierwszą środę września i zgromadziła pątników z różnych stron diecezji. Uroczystej koncelebrowanej Liturgii, z przyjęciem sakramentu namaszczenia chorych, przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Razem z nim modlili się kapłani, którzy przyjechali z chorymi, kapelani szpitali i Domów Pomocy Społecznej. Nie zabrakło również ks. Tomasza Folgi – dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który przed rozpoczęciem Liturgii wygłosił konferencję ascetyczną.

Sens krzyża

– Uniżenie przed Bogiem nie jest upokorzeniem, tylko szansą do oczyszczenia serca z tego, co przyciąga ze świata. Warto o tym pamiętać, kiedy doświadczamy Chrystusowego Krzyża. Chrystus nie narzeka, nie dyktuje, jak byłoby lepiej, tylko bierze na siebie nasze słabości, nasze choroby. Gdy modlitwa wiąże się z krzyżem, to człowiek staje się bliższy Bogu, bo przecież ukrzyżowany to Jego Syn. Modlitwa zjednoczona z krzyżem jest również pewną trudnością. Natura broni się przecież przed tym krzyżem. Trzeba więc pokonać w sobie te trudności, brak chęci do modlitwy, nadmierne skupienie się na własnym cierpieniu. Dopiero wtedy możemy zjednoczyć się z Panem – przekonywał ks. Tomasz Folga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Defensor Mariae

Reklama

W słowach powitania na początku Eucharystii ks. Jarosław Wolski przywołał fragment homilii bp. Grzegorza Kaszaka wygłoszonej na Jasnej Górze. – Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to przez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków, Jej wizerunku, obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – te słowa bp. Grzegorza Kaszaka wypowiedziane w częstochowskim sanktuarium odbiły się echem w całej Polsce. Głos sosnowieckiego pasterza współbrzmiał z głosem arcybiskupa krakowskiego. Wiele było przykładów bluźnierstw, profanacji, świętokradzkich gestów, znaków, aż do profanacji Mszy św. To nas bardzo zabolało. Dlatego dziś przychodzimy do naszej Matki Pocieszenia, Pani Czeladzkiej, by przeprosić. Przychodzimy na czele z pierwszym pielgrzymem naszej diecezji, pasterzem, którego słowa tak mocno poruszyły wiernych w całej Polsce. Śmiało można powiedzieć, że jest z nami ten, który staje pośród pierwszych obrońców Maryi, którego można nazwać „defensor Mariae” – obrońca Maryi. Przychodzimy, by przeprosić, wraz z kapłanami, którzy są najbliżej chorych, ale przychodzimy też po to, by prosić o potrzebne łaski – podkreślił ks. Jarosław Wolski.

Skarb Kościoła

W homilii bp Grzegorz Kaszak wyjaśniał sens cierpienia, pocieszał chorych i prosił o złączenie swoich cierpień z cierpieniem Chrystusowym. – Prawdą jest, że kiedy dosięga nas choroba, to do serca cisną się różnego rodzaju pytania: Dlaczego spotkał mnie taki ciężki los? Dlaczego zachorowałem? Dlaczego wokół mnie jest tylu zdrowych? Są to pytania, które często zostają w sercu. Chcę wam dać dziś odpowiedź na te pytania. Znajdziemy ją jedynie w Bogu. Cierpienie owiane jest tajemnicą, dlatego dziś wam mówię – nie warto się zamartwiać! Nie warto się udręczać! Tym ciągłym pytaniem i poszukiwaniem odpowiedzi. Dziś mówię wam, drodzy chorzy, że człowiek cierpiący to bogactwo społeczeństwa, bogactwo Kościoła – przekonywał herarcha. Kaznodzieja odwołał się do świadectwa św. Faustyny. – Pan Bóg wybrał do głoszenia tej niezwykłej misji Miłosierdzia Bożego schorowaną s. Faustynę Kowalską. Jej życie przepełnione było cierpieniem. Przychodziły na nią różnego rodzaju boleści do tego stopnia, że mdlała z bólu. I właśnie w momencie największej słabości Pan Jezus posłał ją do umierających. I polecił jej, wręcz nakazał, by w chwili, gdy człowiek odchodzi z tego świata, odmawiać koronkę do Miłosierdzia Bożego. To nam pokazuje, że osoba cierpiąca, mimo słabości, może wiele zrobić. Św. Faustyna mówiła, że żadna odległość nie liczy się dla modlitwy, ofiary, jaką się Panu Bogu składa. Drodzy chorzy, jesteście naszym skarbem, przez złączenie waszych słabości z cierpieniem Jezusa Chrystusa niesiecie pomoc dla nas wszystkich – nauczał bp Kaszak.

Festyn zdrowia

Przy okazji dorocznej pielgrzymki na czeladzkim Rynku odbył się „Festyn zdrowia”, na którym można było przeprowadzić bezpłatne badania, m.in.: słuchu, wzroku, spirometryczne, poziomu glukozy i cholesterolu, itp. Ponadto chętni mogli odbyć bezpłatne konsultacje: kardiologiczne, pediatryczne, dietetyczne i ortopedyczne.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-10 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka z Góry Kalwarii dotarła do Lichenia

Czechu81-Foter-CC-BY-SA

Mariańska Piesza Pielgrzymka dotarła do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Tradycyjnie pielgrzymi wędrowali z Góry Kalwarii na Mariankach, gdzie znajduje się grób założyciela Zgromadzenia Księży Marianów św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat