Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rolnictwo z przyszłością

Niedziela rzeszowska 38/2019, str. 6

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Archiwum redakcji

Kazimierz Gołojuch z Januszem Wojciechowskim

Z Kazimierzem Gołojuchem, posłem na Sejm RP, członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rozmawia Krystyna Kołodziej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KRYSTYNA KOŁODZIEJ: – Panie Pośle, w Sejmie pracuje Pan w Komisji ds. Rolnictwa, jak ocenia Pan kondycję rolnictwa w Polsce, jakie są jego mocne strony?

KAZIMIERZ GOŁOJUCH: – Polskie rolnictwo kojarzone jest dziś przede wszystkim z nowoczesnością, innowacyjnością i konkurencyjnością, dając tym samym naszym rolnikom możliwość eksportu płodów rolnych. Pragnę powiedzieć, że pod tym względem zeszły rok był rekordowy, wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła blisko 30 mld euro. W strukturze towarowej eksportu niezmiennie wyróżniają się przede wszystkim; mięso, zboże i jego przetwory, produkty mleczne i cukiernicze, wyroby tytoniowe, warzywa i soki.
Mocną stroną naszego przemysłu mięsnego jest drobiarstwo, które odniosło na rynkach unijnych prawdziwy sukces. Nasz kraj jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i jednym z unijnych liderów w produkcji trzody chlewnej. Wzrosła również produkcją mleka i jego przetworów. Cieszy także fakt, że w naszym kraju systematycznie wzrasta produkcja wołowiny, a co najważniejsze, jej spożycie przez Polaków. Ostatnie lata to także wzrost uprawy i eksportu zbóż. Dodać też należy, że jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów owoców i warzyw w Unii.

– Prawo i Sprawiedliwość opracowało „Plan dla wsi”, jakie są jego najważniejsze założenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Przedstawiony „Plan dla wsi” opiera się na trzech filarach: ochronie, czyli pomocy w sytuacjach związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych. Drugi filar to wsparcie polegające na właściwej organizacji rynku rolnego. Trzeci filar to rozwój, rozumiany przede wszystkim jako wdrażanie do rolnictwa nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Mając to na uwadze, zostały wydzielone szczegółowe priorytety działania.
W celu zmniejszenia kosztów generowanych w gospodarstwach rolnych zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego. Zaplanowano utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, który będzie stabilizował rynki rolne. Kluczową sprawą jest zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim.
Zwiększona zostanie państwowa pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która już dziś jest w świecie naszym znakiem rozpoznawczym. Nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec w ramach wsparcia rolnictwa na terenach górskich. W zakresie przeciwdziałania suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb.
Niezmiernie ważne jest wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, promowane będzie białko paszowe krajowej produkcji.

– Jest Pan członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Czym zajmują się posłowie pracujący w tej komisji?

– Do zadań Komisji ds. UE należą: sprawy związane z członkostwem Polski w UE, w szczególności zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych planów pracy Rady i rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, formułowanie zaleceń dla Rady Ministrów, a także rozpatrywanie informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów. Do zadań komisji należy również opiniowanie kandydatur na stanowiska w organach Unii Europejskiej.
30 sierpnia br. podczas posiedzenia komisji zaopiniowaliśmy pozytywnie kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa, który doskonale zna problematykę polskiego i europejskiego rolnictwa. Znam bardzo dobrze Pana Wojciechowskiego i jestem pewny, że będzie on skutecznie dbał o interesy rolników w Unii Europejskiej, a także o tworzenie przepisów przyjaznych rolnikom i konsumentom.

– Jakimi jeszcze sprawami zajmujecie się Państwo, pracując w Komisji ds. Unii Europejskiej?

– Komisja pracuje bardzo intensywnie. W mijającej kadencji Sejmu do końca sierpnia br. obradowaliśmy na 278 posiedzeniach. Komisja przyjęła 3 dezyderaty oraz 42 opinie. Przez swoje opinie Komisja może wpływać na stanowiska, jakie Rada Ministrów zamierza zająć w trakcie stanowienia prawa Unii Europejskiej.
W trakcie VIII kadencji Sejmu komisja powołała dwie stałe podkomisje ds. umowy handlowej Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, ds. wykorzystania środków pochodzących z UE oraz jedną podkomisję nadzwyczajną ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-17 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Producent filmu „Teraz i w godzinę śmierci”: różaniec nie jest magicznym narzędziem

regan76 / photo on flickr

Różaniec nie jest jakimś magicznym narzędziem. On ma być narzędziem wiary. Bo tylko jeśli towarzyszy mu wiara to prowadzi on do głębokiego życia z Chrystusem za pośrednictwem Maryi – mówi w rozmowie z KAI Andrzej Sobczyk, producent filmu o sile modlitwy różańcowej „Teraz i w godzinę śmierci”, którego premiera odbędzie się dziś w krakowskim Kinie Kijów.

Więcej ...

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami