Reklama

STASZICOWSKI OPŁATEK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hrubieszów w roku ubiegłym obchodził 600- lecie powstania miasta i parafii. Z tym właśnie miastem i regionem związani są wielcy Polacy: król Władysław Jagiełło, [...] Abracham Stern. Tadeusz Kościuszko, Bolesław Prus, Bolesław Leśmian, ks. Stanisław Staszic, Gustaw Wiercieński, Stanisław Ciesielczuk, ks. prał. Melchior Juściński, Marian Baruś i wielu innych, którzy zapisali się w historię ogólnopolską i regionalną. Obraz tej polskiej ziemi - obecnie zakątka naszej Ojczyzny - budowali i tworzyli także ci, którzy na niej żyli (szlachta, chłopi, mieszczanie) .

Dziś również nie brakuje tych, którzy nie tylko pielęgnują dobro duchowe i materialne przeszłych czasów, lecz na jej kanwie tworzą dzisiejszą kulturę piśmienniczą i rzeźbiarsko - artystyczną. Pośród wielu zasłużonych postaci dla hrubieszowskiej „małej ojczyzny" jest ks. Stanisław Staszic [1755 -1826] jeden z wielkich reformatorów doby oświecenia w Polsce. Hrubieszowianie mają jakby szczególne prawo i przywilej nazywać Go swoim obywatelem - patronem i przyznać tej postaci metrykę odnowiciela i reformatora tych ziem, oraz tytuł twórcy programu oświaty kultury społeczno - rolniczej. Program ks. Stanisława Staszica został zawarty w założonym przez niego w 1816 roku Towarzystwie Rolniczym Hrubieszowskim, które zostało rozwiązane przez polskie władze komunistyczne w 1945 r. Kontynuatorem tej spuścizny stało się Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie pod imieniem pierwszego twórcy wiekopomnego dzieła, a powstało w 1960 roku (czasy już nieco inne, niż te, które towarzyszyły wówczas samemu założycielowi) Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie przyjęło w swej działalności charakter zachowania i utrwalania bogatej w tradycję, zwyczaje i historię tej gościnnej i męczeńskiej ziemi. Reaktywowanie staszicowskiej spuścizny - dziś rozumianej w takim duchu jej działalności, było podstawą powołania m.in. Muzeum Hrubieszowskiego, oraz organizowania wielu innych form kulturalnych w zakresie twórczości regionalne - ludowej, szeroko zakrojonej, a związanej konkretnie z ludźmi żyjącymi nad Bugiem i Huczwą.

Powyższy wstęp pozwoli czytelnikowi bardziej zrozumieć myśl prezentacji tej ziemi i wydarzenia -jeszcze w duchu jubileuszowym - jakim był bożonarodzeniowy opłatek na staszicowskiej ziemi.

W niedzielę 14 stycznia br. z inicjatywy TRH, w godzinach popołudniowych - Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie miało miejsce rozpoczęcie opłatkowego spotkania staszicowskiej „kuźnicy" .

Mszę św. odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie rodak hrubieszowskiej ziemi, ks: kan. Waldemar Malinowski, członek i kapelan TRH (proboszcz par. Nabróż). W słowie przekazanym do uczestników opłatkowego spotkania wyraził podziękowanie za całościowy wkład obchodu jubileuszu 2000 tysięcy lat chrześcijaństwa z jednoczesnym wspomnieniem obchodu jubileuszu 600. lecia parafii i miasta Hrubieszów. W przekazanym słowie zaakcentował szczególną pomoc i opiekę Matki Bożej, odczytanej w historii dziejów tej ziemi i polecił Bogu przez

Jej orędownictwo wszystkie dzieła troszczące się dobro dziedzictwa kulturowego hrubieszowszczyzny, zawartej obecnie w stowarzyszeniach istniejących w samym Hrubieszowie, jak też i w ośrodkach jego regionu. Końcową myślą wygłoszonego kazania była zachęta, aby dana nam przez Boga pierwsza karta nowego stulecia zapisywała się autentycznym poświęceniem się ku rzeczywistemu dobru tej ziemi, która ściśle związana jest z tradycją Kościoła.

Po zakończonej liturgii eucharystycznej, uczestnicy przeszli do miejscowego Domu Kultury. Tam nastąpiła druga część zaplanowanego spotkania. Po wstępnym słowie wygłoszonym przez p. Jerzego Krzyżewskiego, prezesa TRH; następnie kapelan wygłosił krótkie słowo, odmówił modlitwę oraz zaintonowano kolędę: "Bóg się rodzi".

Uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem i w serdecznej atmosferze składano życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Udział w tym spotkaniu wzięto ok. 120 osób. Pośród nich byli m.in.: Jarosław Woźniak burmistrz miasta Hrubieszowa, Zbigniew Dolecki wice - burmistrz, Emilia Feliksiak z Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatu Hrubieszowskiego, Alfred Przybysz (autor książki: Stary Hrubieszów - w rysunkach i grafice 2000) dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury, Helena Bojarczuk. dyrektor Regionalnego Muzeum Hrubieszowskiego, Janusz Panasiewicz z Rolniczego Towarzystwa Hrubieszowskiego, Józef Niklewicz, prezes Wytwórni VIN - KON w Nieledwi, prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk z UMCS, ks. Jan Kot (wyz. Prawosławnego) . W czasie spotkania poruszano różne zagadnienia i tematy związane z hrubieszowskimi rocznicami oraz plany na bieżący rok. Całość spotkania była bardzo udana i sympatyczna.

Czytelnik może mieć wątpliwość co do przyjęcia nazwy opłatkowego spotkania w Hrubieszowie. Z całą pewnością stwierdzić można, że istniejące ośrodki kulturalne i oświatowe w Hrubieszowie przyjęły patronat naszego „bohatera" - ks. Stanisława Staszica. Nie ma zatem przesady określenia takiego wyjątkowego spotkania, tym bardziej iż ks. Staszic jest duchowym przewodnikiem dla hrubieszowskiej ziemi w zakresie działalności kulturalno - oświatowej, jak też społeczno - rolniczej. Istnieje nadzieja, że to wydarzenie może w przyszłości zaowocować większym zainteresowaniem i obecnością innych ośrodków kulturalnych z terenu regionu czy powiatu hrubieszowskiego. Takie spotkania dopomagają w rozwijaniu i ukazywaniu dziedzictwa duchowego tej ziemi na polskiej mapie krajoznawczej, jako godnego i interesującego miejsca odpoczynku i wewnętrznego ubogacenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...