Reklama

Damian Krawczykowski
Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Mamy żywy kościół

2019-09-25 10:32

Damian Krawczykowski
Edycja częstochowska 39/2019, str. 5

Niedziela 15 września była szczególnym dniem w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia wierni wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii i 500-lecie kościoła parafialnego

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a obok niego przy ołtarzu stanęli księża związani z miejscową parafią. Wśród nich był biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

W uroczystości w Mokrsku wzięło udział wielu tutejszych parafian. Wierni licznie przystąpili także do Komunii św., co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga.

– Ważna jest dla nas nie tylko dbałość o kościół jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze, czyli ten żywy Kościół, którym są ludzie – powiedział „Niedzieli” ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii w Mokrsku.

Reklama

Podczas homilii metropolita częstochowski mówił o historii Polski oraz jej burzliwych losach, jakie były udziałem także ziemi wieluńskiej, na której znajduje się parafia w Mokrsku. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej ojczyzny i że ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu każdego z nas. Abp Wacław Depo zachęcał obecnych na jubileuszowej Eucharystii do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – poprzez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. – Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa jest większa od grzechu – przypominał kaznodzieja.

Abp Wacław Depo przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. – Jeśli nie będzie religii, to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! – stwierdził metropolita częstochowski.

Motywował on również parafian do systematycznego korzystania z sakramentów, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała i aby wspólnie obronić dzisiejsze pokolenie, tak bardzo zagrożone wątpieniem w Boga.

Na zakończenie Eucharystii odczytany został list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jej wielkich jubileuszy.

Tagi:
jubileusz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem