Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy żywy kościół

Damian Krawczykowski

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Niedziela 15 września była szczególnym dniem w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia wierni wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii i 500-lecie kościoła parafialnego

Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a obok niego przy ołtarzu stanęli księża związani z miejscową parafią. Wśród nich był biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

W uroczystości w Mokrsku wzięło udział wielu tutejszych parafian. Wierni licznie przystąpili także do Komunii św., co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga.

– Ważna jest dla nas nie tylko dbałość o kościół jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze, czyli ten żywy Kościół, którym są ludzie – powiedział „Niedzieli” ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii w Mokrsku.

Reklama

Podczas homilii metropolita częstochowski mówił o historii Polski oraz jej burzliwych losach, jakie były udziałem także ziemi wieluńskiej, na której znajduje się parafia w Mokrsku. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej ojczyzny i że ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu każdego z nas. Abp Wacław Depo zachęcał obecnych na jubileuszowej Eucharystii do wzięcia odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – poprzez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. – Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa jest większa od grzechu – przypominał kaznodzieja.

Abp Wacław Depo przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. – Jeśli nie będzie religii, to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! – stwierdził metropolita częstochowski.

Motywował on również parafian do systematycznego korzystania z sakramentów, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała i aby wspólnie obronić dzisiejsze pokolenie, tak bardzo zagrożone wątpieniem w Boga.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii odczytany został list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jej wielkich jubileuszy.

2019-09-25 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa wdzięczność

2020-07-28 10:38

Niedziela warszawska 31/2020, str. I

Łukasz Krzysztofka

S. Aniceta Borowska

O apostolstwie słowa drukowanego, zmniejszającym się czytelnictwie i jubileuszu Sióstr Matki Bożej Loretańskiej z s. Anicetą Borowską, przełożoną generalną Zgromadzenia, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

Więcej ...

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory