Reklama

I Konkurs Organistów"Pro Organo 2003"

Niedziela warszawska 16/2003

Organiści pracujący w parafiach archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej i diecezji łowickiej mogą wziąć udział w I Konkursie Organistów "Pro Organo 2003", który odbędzie się 19 i 20 września. Celem konkursu, nad którym honorowy patronat objął kard. Józef Glemp, jest podnoszenie umiejętności, techniki gry oraz śpiewu organistów, integracja ich środowiska oraz wymiana doświadczeń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą konkursu jest Piotr Grinholc. - Kiedy w 1992 r. kończyłem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie (klasa organów prof. Andrzeja Chorosińskiego) zastanawiałem się, co tu zrobić, aby bardziej doceniana była praca organistów. W naszych kościołach wierni chętnie słuchają organów, zachwycają się pięknem ich dźwięków, ale mało kto interesuje się, kto gra i śpiewa. Już wtedy myślałem o konkursie. Ale zająłem się koncertowaniem, działalnością muzyczną, prowadziłem przez wiele lat zespół muzyczny "Ziarenko" przy parafii na Chomiczówce. Z powodu wielu zajęć pomysł upadł - wspomina dziś pan Piotr.
Przełom nastąpił pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to Piotr Grinholc zaproszony został do udziału w komisji oceniającej grę organistów w konkursie organizowanym przez diecezję tarnowską. Okazało się, że to, o czym myślał już udało się zrealizować na południu Polski. - Pojechałem i czułem się jak u siebie - wspomina. Bo idea była mi bardzo bliska. Pomyślałem: muszę rozpropagować taki konkurs. Dobra okazja nadarzyła się, gdy ks. prał. dr hab. Andrzej Filaber, przewodniczący Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Warszawskiej został proboszczem parafii archikatedralnej w Warszawie. Wiedziałem, że teraz konkurs będzie można zorganizować. W katedrze są przecież świetne organy. Wkrótce Piotra Grinholca przyjął Ksiądz Prymas, który zgodził się objąć patronat nad konkursem.
Gdy sprawa konkursu zaczęła nabierać realnych kształtów, okazało się, że zainteresowanie w środowisku jest duże. W organizacji konkursu pomaga wychowanek chóru "Ziarenko" Piotr Bednarski, który jest wiceprezesem Fundacji "Pro Organo", która powstała z myślą o promocji zawodu organisty i wspomnianego konkursu.
Zgodnie z regulaminem konkursu, jego uczestnikiem może zostać osoba duchowna lub świecka pracująca w parafii jako organista. Organiści uczestniczą w konkursie w dwóch kategoriach: A - studenci i absolwenci klas organów wyższych uczelni i B - organiści pozostali. Zgłoszeniem na konkurs jest formularz nadesłany do 31 lipca 2003 r. pocztą pod adresem organizatora konkursu: Fundacja "Pro Organo 2003", al. Chopina 39, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751- 71-12.
Wybrano już repertuar obowiązujący uczestników konkursu. Można się z nim zapoznać w specjalnie wydanym wydawnictwie, a także na stronach internetowych.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w archikatedrze św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. Każdy z wykonawców będzie miał możliwość wcześniejszego krótkiego zapoznania się z organami katedry w celu przygotowania się do występu.
Marzeniem organizatora konkursu Piotra Grinholca jest, aby konkurs stał się imprezą doroczną, a jego uczestnikami mogli być organiści ze wszystkich polskich diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania