Reklama

Niedziela w Warszawie

Pamięć, która kształtuje pokolenia

Łukasz Krzysztofka

Ponad 90 tys. stron zdigitalizowanych dokumentów – w tym zdjęć, filmów i nagrań dźwiękowych – związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką zostało udostępnionych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasoby Archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierają kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze św. za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Jedyne takie archiwum w Europie

Dzięki zdigitalizowanym zbiorom Ośrodka stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy – dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i sporego okresu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – podkreśla prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przez 35 lat przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bezcenne zasoby archiwaliów umożliwiły uruchomienie nowoczesnej, multimedialnej strony internetowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Pod adresem www.muzeumkspopieluszki.pl znajdziemy wiele filmowych i dźwiękowych wspomnień oraz zdjęć i dokumentów, opowiadających o życiu ks. Jerzego na tle epoki PRL. Po raz pierwszy zostały opublikowane wszystkie homilie z Mszy św. za Ojczyznę z udziałem kapelana „Solidarności”. Treści strony, które już niebawem dostępne będą także w językach obcych, opracowane zostały przez uznanych biografów bł. ks. Jerzego – Ewę Czaczkowską i Tomasz Wiścickiego.

– Postawa ks. Popiełuszki, pełna prostoty, szacunku dla człowieka oraz odwagi w wyznawaniu wiary czyniła świat bardziej ludzkim i wolnym. Postawa ta, ukoronowana męczeńską śmiercią, sprawiła, że do jego grobu od 1984 r. przybyły ponad 23 mln ludzi – przypomina ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Muzeum.

Relikwie Męczennika

19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Dzień wcześniej o godz. 19.00 w Domu „Amicus” odbędzie się Wieczór Świadków, na którym będzie można spotkać się z osobami, które doświadczyły owoców posługi Błogosławionego. W tym dniu w Sanktuarium zostanie udostępniona wiernym odrestaurowana sutanna, w której zginął kapelan „Solidarności”. Obejrzeć ją będzie można jednej z kaplic kościoła w specjalnej gablocie, sfinansowanej ze zbiórki publicznej i środków Polskiej Fundacji Narodowej.

Konserwacji poddane zostały także inne elementy stroju Męczennika, przywodzące na myśl dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat – spodnie, koszula, koloratka oraz płótno, którym zostało owinięte ciało ks. Jerzego zaraz po jego śmierci. – Tkanina przypomina Całun Turyński, który odbija ciało Zmarłego – zauważa Joanna Sielska, konserwator sztuki. Działania zrealizowano tak, aby nie naruszyć śladów dramatu, ale żeby ochronić tkaniny i pozwolić im trwać przez dziesięciolecia.

Reklama

– Ks. Jerzy Popiełuszko ciągle jeszcze jest tą osobą, którą powinno się odkrywać w Polsce i na świecie. Mamy nadzieję, że to wszystko co udało się zrobić z naszą pomocą będzie wpływało na zrozumienie i przeżycie polskości przez Polaków, ale i przez tych, którzy przyjeżdżają tu bardzo licznie z zagranicy – mówi Cezary Jurkiewicz, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Święta zwyczajność

Mieszczące się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki Muzeum ks. Jerzego, które rocznie odwiedzane jest przez około 60 tys. osób, także poszerzyło spektrum swoich edukacyjnych i popularyzatorskich możliwości. Dostępne są już audioprzewodniki w językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim i węgierskim. Polską wersję narracji w audioprzewodniku nagrał aktor Adam Woronowicz, który w filmie „Wolność jest w nas” wcielił się w postać ks. Jerzego Popiełuszki.

– Niezwykłość świętości ks. Jerzego polegała na jego zwyczajności. Miłość Chrystusa aż do oddania życia jest tym, za co archidiecezja warszawska powinna być wdzięczna, mając świadomość daru, ale i zadania, jakie przed nami stoi – że odpowiedzią na zło musi być dobro – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-25 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

BPJG

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Dziś przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Na Jasnej Górze, podczas każdej Mszy św., a szczególnie tej o godz. 15.30, która każdego dnia sprawowana jest w intencji Ojczyzny, wspomina się tych kapłanów. Zanoszona jest dziękczynna modlitwa za ich postawę, ponieważ pomimo prześladowań nie ulegli i pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie.

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (V Niedziela Wielkiego Postu)

2025-04-05 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?