Reklama

Wiara

Poznań: rozpoczął się XI Maraton Biblijny

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

Tradycyjnie w trzecią niedzielę Wielkiego Postu rozpoczął się w Poznaniu najstarszy, XI Maraton Biblijny. W publicznym czytaniu Biblii, które potrwa do 29 marca, weźmie udział 1,5 tys. osób w 22 kościołach archidiecezji poznańskiej. Publiczne czytanie Pisma Świętego zainaugurował w kościele pw. Wszystkich Świętych ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny Radia Emaus, które w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstania.

Maraton Biblijny poprzedziła Msza św., podczas której konferencję „Wiara - łaska Boża czy dzieło człowieka?”, w ramach cyklu „Społeczeństwo myślące - Wielki Post 2015”, wygłosił ks. prof. Wiesław Przyczyna.

- Aby mieć prawdziwą wiarę, potrzebna jest łaska Boża uprzedzająca i wspomagająca oraz wewnętrzne dary Duch Świętego, który porusza serce człowieka i zwraca je ku Panu Bogu - przypomniał słowa Soboru Watykańskiego II kierownik Katedry Komunikacji Religijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zauważył, że człowiek jest wewnętrznie wyposażony i uzdolniony do uwierzenia w Boga.

Reklama

Do przyjęcia objawienia przygotowuje słowo Boże, które jest zawarte w Biblii i w Tradycji Kościoła. - Ono musi rozbrzmiewać w każdej liturgii. Jeśli człowiek to słowo przyjmie, to staje się człowiekiem wierzącym - podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Funkcją głoszonego słowa jest to, że dopełnia ono zdolność do uwierzenia, sprawia, że akt wiary staje się pełnią.

- Tegoroczny Maraton Biblijny odbywa się pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, aby usłyszane słowo stało się naszym życiem, a nasze życie prawdziwym słowem - zaznaczył ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży, na wstępie publicznego czytania Biblii. Przywołał też słowa papieża Franciszka wypowiedziane z okazji XXX Światowego Dnia Młodzieży: „Przeczytajcie codziennie jakiś fragment, pozwólcie, by słowo Boże przemawiało do waszych serc, oświecało wasze kroki. Przekonacie się, że można zobaczyć Boga. Spotkanie z Bogiem na kartach Biblii pomoże wam lepiej poznać Pana i samych siebie”.

Zaraz po Eucharystii ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny radia diecezjalnego w Poznaniu, przeczytał pierwsze wersy Ewangelii wg św. Marka. Kolejne fragmenty Pisma Świętego odczytali prof. Halina Lorkowska - rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz prof. Tomasz Łodygowski - rektor Politechniki Poznańskiej.

Reklama

- Po raz pierwszy uczestniczyłam w publicznym czytaniu Biblii kilka lat temu, z rodzicami, właśnie w kościele pw. Wszystkich Świętych - powiedziała KAI Marta Kozber z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan, która przeczytała ostatni fragment Ewangelii wg św. Marka. - Uczestnictwo w maratonie bardzo mnie ubogaca i otwiera serce na słowo Boże - podkreśliła. Przyznała, że w ciągu roku nie zawsze jest czas, by sięgnąć po tekst Ewangelii przed pójściem na Mszę św., a maraton daje możliwość bliższego obcowania ze słowem Bożym i zagłębienia się w jego treść.

W publicznym czytaniu Biblii, które potrwa do 29 marca, weźmie udział 1,5 tys. osób w 22 kościołach archidiecezji poznańskiej. W tym roku Biblia nie będzie odczytywana - jak dotychczas - od pierwszych wersów Księgi Rodzaju do ostatnich Apokalipsy, ale księgi Starego i Nowego Testamentu będą przeplatać się między sobą.

Tradycyjnie księgi Pisma Świętego zostały podzielone na pięciominutowe fragmenty, które będą czytane przez osoby zapisane w parafii.

Oprócz parafii poznańskich maratończycy odwiedzą m.in.: Kościan, Szamotuły, Otorowo, Swarzędz, Oborniki i Luboń.

Po raz pierwszy Pismo Święte czytane było w 2005 roku przez 876 osób. Maraton trwał wtedy bez przerwy 120 godzin. Od roku 2006 fragmentów Biblii jest 1500, a od roku 2007 Maraton Biblijny przyjął formę „wędrowną” i każdego dnia czytanie Pisma Świętego odbywa się w innym kościele. Maratończycy czytają tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. ub. wieku. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.

Szczegółowy plan maratonu znajduje się na stronie jordan.pl

Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży „Jordan”.

2015-03-08 21:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Biblii w Sosnowcu

Piotr Lorenc

9 maja w bazylice katedralnej w Sosnowcu odbyło się Ekumeniczne Nabożeństwo Biblijne połączone z pielgrzymką kręgów biblijnych z naszej diecezji. Wydarzenie wpisało się w VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny organizowany z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Więcej ...

Koło ratunkowe nie tylko dla wierzących

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 10-12

B.M.Sztajner/Niedziela

Piętrzące się wokół nas problemy stanowią dla współczesnej cywilizacji nie lada wyzwanie, być może jedno z największych w dziejach świata. Coraz więcej ludzi, nawet tych dalekich od wiary i Kościoła, stwierdza, że z tym światem jest coś nie tak.

Więcej ...

Miłosierdzie to wszystko

2021-04-12 15:18

Damian Krawczykowski/Niedziela

„Miłosierdzie to nie tylko fragment naszej pobożności, ale to wszystko!” – słowami św. Jana Pawła II bp Andrzej Przybylski przywitał wiernych z parafii Miłosierdzia Bożego w Radomsku w dniu święta parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Nowy orędownik w parafii

Niedziela Częstochowska

Nowy orędownik w parafii

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...