Reklama

Służył sprawom Bożym

Niedziela włocławska 16/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Byłem dla nich ostry, ale ich kochałem..." - słowa te wypowiedział ks. kan. Kazimierz Piosik w czerwcu 2002 r., podczas obchodów jubileuszu 65-lecia kapłaństwa. Dzisiaj można stwierdzić, że słowa Księdza Kanonika stanowią swego rodzaju syntezę jego życia i posługi kapłańskiej. 14 stycznia br. parafia Pyzdry pożegnała na zawsze swego Duszpasterza, który pracował tu od 1956 r. Wcześniej był duszpasterzem w parafiach: Warta, Rossoszyca, Kamionacz, Zgłowiączka i Borysławice.
Parafia Pyzdry wiele zawdzięcza ks. kan. Kazimierzowi Piosikowi. Zaraz po objęciu tej placówki przystąpił do remontu fary. Dzięki jego staraniom świątynia odzyskała dawną elewację. Podobne działania konserwatorskie wykonywano w obiektach poklasztornych. Równocześnie z tymi pracami były prowadzone akcje duszpasterskie.
Ksiądz Proboszcz stawiał sobie wiele zadań, a to powodowało ubytek sił. Z chwilą ukończenia 69 lat, poprosił władze diecezjalne o przeniesienie na emeryturę. Zgodnie z prośbą, w 1982 r. został emerytem i nadal mieszkał w parafii Pyzdry, w swoim prywatnym mieszkaniu. Wspierał swoich następców modlitwą i dobrą radą. Niekiedy ich zastępował. Miał teraz więcej czasu, by zatroszczyć się o swoje zdrowie, wzmocnić osłabiony przeżyciami wojennymi i pracą organizm. Dzięki temu oraz fachowej opiece lekarzy dożył wieku 90 lat. Zmarł 10 stycznia br. we Wrześni.
Obrzędy pogrzebowe rozpoczęły się 13 stycznia w kościele klasztornym. Po modlitwach trumnę ze zwłokami przeniesiono do kościoła farnego, gdzie pod przewodnictwem ks. inf. Antoniego Łassy została odprawiona Msza św. żałobna. Ksiądz Infułat wygłosił homilię, w której przybliżył fakty z życia Zmarłego i podkreślił, że ks. kan. K. Piosik właściwie przez cały czas posługi kapłańskiej (święcenia przyjął 20 czerwca 1937 r.) pracował w bardzo trudnych warunkach, w których, jak stwierdził, "zachowanie godności ludzkiej i kapłańskiej wymagało ogromnego wysiłku".
14 stycznia o godz. 12.00 rozpoczęła się liturgia pogrzebowa. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Roman Andrzejewski, a homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Turku, wywodzący się z Pyzdr. Kaznodzieja wskazał na najważniejsze wydarzenia z życia Księdza Kanonika, który oprócz ludzi i spraw, które podejmował, kochał przyrodę: wodę, las, był wędkarzem, pszczelarzem, myśliwym.
Bp R. Andrzejewski uzupełnił duchowy portret Zmarłego informacją, że dbał on o powołania kapłańskie i cieszył się z kolejnych prymicji. Był uroczym gawędziarzem, miał bogatą wyobraźnię, kochał życie, przyrodę, świat. Jednak nade wszystko służył sprawom Bożym.
Przed wyjściem konduktu pogrzebowego z kościoła odczytałem fragmenty testamentu, w którym ks. kan. K. Piosik prosił o skromny pogrzeb i pochowanie na cmentarzu w Pyzdrach. Dziękował za powołanie kapłańskie, okazał wdzięczność swoim księżom profesorom, rodzicom, p. Helenie Boreckiej - za długoletnią pracę i opiekę. Z wdzięcznością i uznaniem mówił o ofiarności parafian z Pyzdr i prosił, by nadal trwali w świętej wierze.
Długa lista intencji mszalnych, zamówionych za zmarłego Duszpasterza jest wyrazem pamięci i wdzięczności za dobro świadczone przez niego bliźnim i parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania