Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 8-9

Pielgrzymka wodociągowców

W trosce o czystość wody i środowiska

Ponad 3,5 tys. osób uczestniczyło w 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Polsce w dniach 12-13 października br. Organizatorem tegorocznego spotkania było przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, stąd Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a koncelebrował ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz tej grupy zawodowej.

– Ludzie będą potrzebować wody, oni się cieszą, kiedy troszczymy się o naturę. Wtedy, kiedy służymy z otwartością i zaangażowaniem serca, jak czynił nasz Pan Jezus Chrystus, naśladujemy Go, otwieramy się tak, jak On otwierał się na potrzebujących, przychodził im z pomocą, tak samo i my jesteśmy wezwani, żeby taką postawę przyjmować. (...) Służąc poszczególnym osobom, naszym miejscowościom, służymy też naszej ojczyźnie, którą kochamy i pragniemy, żeby ona mogła się rozwijać, żeby ludzie cieszyli się owocem naszej pracy, którą podejmujemy – powiedział w homilii ksiądz biskup.

Rycerze Kolumba

Realizują się w pomaganiu

Reklama

Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba w dniach 11-12 października br. zgromadziła ponad 600 rycerzy wraz z rodzinami. Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolickich mężczyzn o charakterze charytatywnym. W Polsce działa ich prawie 6 tys. – realizują się w działalności na rzecz swoich parafii, społeczności lokalnych i w dziełach miłosierdzia. – Co roku przed Matką Bożą się modlimy, dziękujemy Jej i prosimy o dalsze siły do naszych działań – powiedział Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Jak co roku jasnogórska pielgrzymka łączyła się z konkretnym dziełem miłosierdzia – pielgrzymi przywieźli dary dla Łomżyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” pw. Świętego Ducha. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski w zastępstwie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, kapelana stanowego Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Ślubowanie kadetów

Strażak zawsze na służbie

Mszą św. na Jasnej Górze 11 października br. rozpoczęła się uroczystość ślubowania słuchaczy 23. turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Przybyli: 94 kadetów pierwszego rocznika, ich rodziny oraz kadra kierownicza z komendantem – mł. bryg. Piotrem Plackiem. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Ślubowaniem kadeci rozpoczynają dwuletni okres przygotowania do pełnienia strażackiej służby. Dzień ślubowania zbiegł się z obchodami 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły PSP. – 25 lat to jest prawie 6,7 tys. absolwentów oraz kilkadziesiąt tysięcy osób, które wzięły udział w szkoleniach doskonalenia zawodowego, we wszystkich formach kształcenia, które wykorzystujemy w Państwowej Straży Pożarnej – podkreślił komendant Placek.

Reklama

– W ślubowaniu wchodzi się na całego w służbę, na całego w troskę – powiedział bp Przybylski. – Nie można być strażakiem tylko na 8 godzin, chociaż czasem może tak wyglądać zaangażowanie zawodowe, ale przecież w mundurze czy nie – po ślubowaniu będziecie zawsze strażakami i zawsze na służbie.

Funkcjonariusze Służby Więziennej

W służbie ochrony społeczeństwa

Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej 12 października br. zgromadziła – już po raz 23. – ponad 600 osób: kadrę kierowniczą Służby Więziennej, kapelanów i pracowników zakładów karnych.

Generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w obchody 100. rocznicy Służby Więziennej w Polsce. Dekret organizujący polskie więziennictwo został podpisany przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 r. – Przychodzimy się tu także pomodlić, w tym miejscu tak ważnym dla nas, Polaków. Nasze 100-lecie wpisuje się w historię tego świętego miejsca – podkreślił. Poinformował też, że aktualnie w więzieniach przebywa ponad 75 tys. osadzonych, a pracuje tam ponad 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Mszy św. przewodniczył ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

* * *

Krótko

16 października br. z comiesięczną pielgrzymką na Jasną Górę przybyli mieszkańcy Wadowic – rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Modlitwa przypadła w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wierni z Wadowic modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego pod przewodnictwem ks. inf. Jakuba Gila, emerytowanego proboszcza parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Po Apelu wadowiczanie pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na nocnym czuwaniu.

16 października br. odbyła się 6. Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku – pielgrzymi przybywają tradycyjnie w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły. Organizatorem jest Radomszczański Uniwersytet III Wieku przy Społecznej Akademii Nauk.

16 października br., w ramach Dnia Papieskiego, na specjalnym spotkaniu podsumowano jasnogórskie obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę. Odbywały się one w ramach projektu edukacyjnego „Nadzieja. Zwycięstwo”, wspartego przez program ministerialny „Niepodległa”. Wydarzenia w ramach projektu podsumowali: przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra i śląska kurator oświaty Urszula Bauer. W projekt włączyło się ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego.

17 października br. odbyło się spotkanie zespołu ds. tworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Było to już trzecie robocze spotkanie, po podpisaniu deklaracji w sprawie współpracy przez generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego i marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Przedmiotem spotkania były omówienie aktualnego stanu przygotowań do stworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów na terenie woj. śląskiego oraz przygotowanie planu kolejnych działań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

www.jasnagora.com
2019-10-22 12:59

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu

Więcej ...

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Więcej ...

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

2021-07-28 12:55

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

Polska

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania