Reklama

Troska o „Żywe kamienie”

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 30

furca.org

Fundamentem Kościoła są jego pasterze, dlatego jest tak ważne, by mieli oni ugruntowaną wiarę i głębokie rozumienie nauczania katolickiego – tłumaczy Maciej Mazurkiewicz, prezes Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA). Powstała ona w 2014 r., by zbierać środki na finansowanie studiów polskich księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

– Gdy niespełna 3 lata temu wraz z grupą osób różnych stanów i zawodów tworzyliśmy fundację mającą wspierać edukację polskich księży w Rzymie, mieliśmy przed oczyma prostą prawdę: duchowni w sposób szczególny potrzebują rzetelnej formacji, wszechstronnego wykształcenia, mocnych argumentów, by głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie – mówi Maciej Mazurkiewicz.

Reklama

– Święty Jan Paweł II wskazywał na rolę świeckich w ewangelizacji świata w XXI wieku. Objawia się ona w poczuciu odpowiedzialności za Kościół, w tym za „żywe kamienie” tworzące jego fundamenty – za księży. Zależy nam na tym, żeby świeccy tę odpowiedzialność konkretyzowali: modlitwą, umartwieniem i w miarę możliwości wsparciem materialnym – dodaje.

Obecnie na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża uczy się 8 Polaków, a studia ukończyło 154 polskich księży, pochodzących z 32 diecezji. Wśród absolwentów są 3 biskupi.

Wychodzenie na krańce świata

Rzymska uczelnia należy do najbardziej prestiżowych w Europie. Dziś kształci się tam ponad 1000 studentów z 75 krajów.

Reklama

– Papież Franciszek mówi o tym, żeby wychodzić na krańce świata, krańce kontynentów. I że tym najnowszym kontynentem jest kontynent cyfrowy – świat internetu, mediów. Tam Kościół i Ewangelia muszą też być obecne i do tego m.in. przygotowuje ten uniwersytet. Są przedmioty praktyczne, takie jak poznanie telewizji, radia i pracy dziennikarskiej – mówi ks. Krzysztof Seroka z diecezji ełckiej, który w Rzymie studiuje komunikację społeczną.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, obecnie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że każdy student na Uniwersytecie Świętego Krzyża ma swojego opiekuna studiów (tutora), który pomaga mu w planowaniu i optymalnym wykorzystaniu czasu pracy.

Formacja w Rzymie

Sam wysoki poziom nauczania to nie wszystko. – Najważniejszym celem formacyjnym w Uniwersytecie Świętego Krzyża jest to, by księża studenci byli dobrymi kapłanami, kapłanami na 100 procent – podkreśla prezes FURCA.

Święty Jan Paweł II – który sam studiował w Rzymie – mówił, że dla tego, kto ma szczęście zatrzymać się w stolicy chrześcijaństwa, bardziej niż studia ważne jest „uczyć się samego Rzymu”.

– Studia w Rzymie ułatwiają wzrastanie w katolickości, w trosce o jedność Kościoła i w miłości do Ojca Świętego. Są to aspekty niezmiernie ważne w życiu każdego kapłana – mówi ks. Jan O’Dogherty, przedstawiciel Uniwersytetu Świętego Krzyża w Polsce.

Wspierając, zyskujesz

– Jestem przedsiębiorcą, działam w różnych krajach. Wspieram finansowo kształcenie księży na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, bo wiem, że oferowana tam edukacja zwróci się z nawiązką. Trafiająca w sedno homilia, mocne argumenty merytoryczne w debatach telewizyjnych w kwestiach kluczowych dla chrześcijanina są nie do przecenienia. Dobry ksiądz powinien być mocny duchowo i intelektualnie. To jest bardzo ważne w czasach kryzysu wiary młodego pokolenia i funkcjonowania stereotypu księdza, który głosi słowo Boże długo i monotonnie – mówi Michał Leopolt z Gdańska.

Aktywne wspieranie księży na drodze do świętości jest naszym wkładem, który możemy ofiarować Kościołowi. Ta troska i ten wysiłek bez wątpienia przyniosą nam zasługę w niebie – podkreśla Maciej Mazurkiewicz.

Potrzeba wielu osób, które wesprą fundację FURCA modlitwą, umartwieniem i wpłatami na stypendia. Każde ofiarowane 199 zł to w przeliczeniu tydzień nauki księdza w Rzymie, ale liczy się każda złotówka wpłacona na stypendia.

Więcej informacji na stronie: www.furca.org

Wpłat na stypendia dla polskich księży można dokonywać na konto Fundacji w mBank S.A.: 81 1140 2004 0000 3202 7530 7796.

2019-10-22 12:59

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Więcej ...

Uroczystości odpustowe w Świętej Annie

2021-07-23 08:14
Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

www.swanna.mniszki.dominikanie.pl

Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

Siostry dominikanki z klasztoru w Świętej Annie zapraszają do udziału w uroczystościach odpustowych w dniach 25-26 lipca.

Więcej ...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46
Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Kościół

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej