Byliśmy świadkami ogromnej walki przedwyborczej między różnymi ugrupowaniami partyjnymi, które musiały sprecyzować swoje programy wyborcze. Ze smutkiem zauważam, że wartości chrześcijańskie dla wielu naszych braci Polaków straciły swoje znaczenie. Myślę więc, że wyniki wyborów, które przynoszą radość PiS-owi, powinny jednak być przedmiotem zastanowienia biskupów i duszpasterzy oraz wszystkich, którzy w sposób odpowiedzialny patrzą w przyszłość zarówno naszej ojczyzny, jak i Europy, i świata.
Przy okazji zastanówmy się, na czym polega głośny już podział polskiego społeczeństwa – niektórzy mówią tu tylko o podziale politycznym. Chciałbym zauważyć, że w Polsce są ludzie, którzy opowiadają się za tradycją chrześcijańską, za naszą dotychczasową kulturą, za rodziną, dla których istnieje świat wartości, który ma także wymiar patriotyczny. Ale istnieje też druga grupa Polaków, podążająca za opcją, która nie uznaje powyższego świata wartości, która utożsamia się z opcjami lewackimi – za tzw. swobodą moralną, „nowościami” w dziedzinie etyki itp. Są wreszcie tacy, którzy mają wręcz chorobliwy stosunek do wszystkiego, co jest związane z Dekalogiem i Kościołem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jest to więc konkretny materiał do głębszego studium i analiz.
Ruch „Europa Christi” w trosce o wyraz naszej szeroko pojętej kultury przypomina to, co przekazywał nam św. Jan Paweł II. Jego nauczanie jest ciągle żywe i aktualne, o czym mogliśmy się przekonać podczas spotkania modlitewnego „Polska pod Krzyżem” we Włocławku – wydawało się, że Ojciec Święty w ten wieczór przybył, żeby przekazać nam to ważne przesłanie. To permanentny program pracy ewangelizacyjnej i wychowawczej.
Podejmujemy też obecnie w Ruchu „Europa Christi” bardzo dużą pracę nad Kartą Praw Rodziny. Sesje kongresowe, które odbyły się ostatnio w Lublinie i w Warszawie, oraz sesja, która odbędzie się 11 listopada br. we Wrocławiu, podejmują tematy tego ważnego dokumentu Stolicy Apostolskiej i Jana Pawła II – Papieża Rodziny. Ciągle staramy się też o to, by św. Jan Paweł II został ogłoszony współpatronem Europy i doktorem Kościoła. Jego hasło z 22 października 1978 r.: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – jest wyjątkowo ważne dla ludzi XXI wieku.