Reklama

Niedziela Przemyska

Ku odważnym marzeniom

Młodzi przyjęli z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa

Ks. Piotr Czarniecki

Młodzi przyjęli z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa

Czas, w którym zaczyna się nowe, powraca na arenę cyklicznie. Za nami nowy rok szkolny i akademicki, a już rozpoczyna się nowy rok duszpasterski z programem zatytułowanym: „Eucharystia daje życie”. XIX Dzień Papieski oraz inauguracja Roku Duszpasterskiego to okazja, żeby zaprosić młodzież archidiecezji przemyskiej i społeczność Szkół Jana Pawła II na pielgrzymkę do katedry. W niedzielę 13 października Msza św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala, z homilią bp. Jana Ozgi z Kamerunu zainaugurowała nowy rok pracy formacyjnej. W Bursie przy ul. Chopina podczas warsztatów muzycznych Diakonia pod okiem ks. Tadeusza Białego przygotowywała się do animacji wydarzenia. Młodzi pod batutą dr Moniki Brewczak intensywnie ćwiczyli pieśni na spotkanie, liturgię i koncert.

W niedzielny poranek widać było grupy młodych zdążające najpierw do Seminarium, gdzie o godz. 10.00 w auli odbyło się zawiązanie wspólnoty. Zaczęło się od: „Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca Twych wiernych i zapal w nas Twój ogień, ogień miłości Twej”. Spotkanie było też przygotowaniem do wyjazdu na Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi wysłuchali świadectw swoich kolegów, którzy wcześniej brali udział w spotkaniach. Ich świadectwa przeplatały pieśni „Cieszmy się” czy „Tylko w Bogu jest zbawienie”. Duszpasterze podali informacje na temat wyjazdów na spotkania. Koncert Diakonii poprzedziło słowo Dyrygentki o wychowaniu do patriotyzmu, czemu służą pieśni z nowej płyty o Bogu i Ojczyźnie. Zacytowała słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, po nich młodzi zaśpiewali m.in. „Kto ty jesteś", „A oni szli”.

Reklama

Kwadrans po 11.00 z ogrodu seminaryjnego wyruszyła procesja młodych do archikatedry. Wypełnili ją po brzegi. Abp Adam rozpoczynając Eucharystię, powitał młodzież i gości przybyłych na tę okoliczność, wspomniał o XIX Dniu Papieskim, nadzwyczajnym miesiącu misyjnym i prosił bp. Jana Ozgę, misjonarza z Kamerunu, o słowo zachęty do młodzieży.

W homilii bp Jan wskazał na aktualność wezwania: „Wstańcie. Chodźmy” – bo to jest nowa dynamika, dynamika chrześcijanina, który idąc przez świat, winien zostawić dobre ślady. „Nie lękajcie się” – słowa Jana Pawła II pomagają pokonać lęk, aby w pokoju ducha wejść w głębię swojego powołania, które rozpoczął chrzest. Maryja, patronka czasu modlitwy różańcowej stanęła w gronie tych, którzy zgodzili się z Bożą wizją swojego życia: „Oto ja służebnica Pańska”. Zdaniem bp. Jana świat misyjny pokazuje wzory odwagi i męstwa. Misjonarz mówił o chłopcu, który miał odwagę odejść na bok od grupy bawiących się i uklęknąć, bo przechodziła procesja z krzyżem. Przywołał wzruszające spotkanie z katolikami z Chin, którzy prosili na lotnisku o błogosławieństwo. Mówił o niesłyszącej Natalii z Kamerunu i niezwykłym pragnieniu sakramentu małżeństwa.

Zwracając się do młodych, wiele razy wymówił słowo – „zaryzykujmy”: odważne marzenia, zaangażowanie w dobro, nowe życie, szlachetne ślady. Zaryzykujmy noszenie krzyżyka, dobre słowa, chrześcijańskie powitanie, odrzućmy trąd nihilizmu i grzechu, bycia jak inni, a pozwólmy prowadzić się Chrystusowi. Po Komunii św. eklezjalne grupy parafialne z różnych dekanatów i wspólnot formacyjnych przyjęły z rąk biskupów zapalone świece – światło Jezusa Chrystusa, którym winni się dzielić z innymi i przekazywać je dalej. Pieśń „Pan woła, pokochaj Mnie” towarzyszyła gestowi odbierania światła.

Młodzi przyjęli pasterskie błogosławieństwo i przeszli na plac Niepodległości pod pomnik Jana Pawła II, gdzie czekała na nich wojskowa grochówka. Dynamizm młodości, energia, zapał, śpiew, taniec – to wszystko jeszcze długo drgało w powietrzu, zanim ucichła kolejna odsłona młodego Kościoła, a może nie ucichła, tylko przeniosła się w inne rejony, gdzie będzie wzrastać i promieniować.

2019-10-22 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowej grupy konsultantów

Adobe.Stock

Wprowadzanie młodych ludzi w zagadnienia związane z antropologią chrześcijańską, troska o towarzyszenie duchowe i pomoc w rozeznawaniu, refleksja nad językiem, jakim Kościół chce porozumiewać się z młodymi ludźmi - to niektóre spośród tematów, które wskazują członkowie watykańskiej młodzieżowej grupy konsultantów. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu młodzieży i głoszeniu jej Ewangelii.

Więcej ...

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym. Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania