Reklama

Niedziela Przemyska

Eutanazja w belgijskich placówkach zakonnych

Życie jest darem Boga

stock.adobe.com

Kuria Rzymska nakazała belgijskiej prowincji zakonu Braci Miłosierdzia, żeby do końca sierpnia 2017 roku zaprzestano proponować eutanazję w ich placówkach psychiatrycznych. Decyzję tę potwierdził papież Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Belgii istnieje kilka ośrodków psychiatrycznych prowadzonych przez Braci Miłosierdzia, korzysta z nich każdego roku średnio 5 tys. pacjentów. Zarząd tych szpitali składa się przede wszystkim z osób świeckich, które przekonują, iż eutanazja w ich ośrodku powinna być nadal dopuszczalna, ponieważ należy respektować zmiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie. Wobec tej praktyki wystąpił przełożony zakonu brat Stockman.

W wyniku decyzji Watykanu wszyscy zakonnicy belgijskiej prowincji muszą podpisać skierowany do nich list z deklaracją, że „w pełni popierają magisterium Kościoła katolickiego, który zawsze twierdził, iż ludzkie życie musi być szanowane i chronione w sposób absolutny, od chwili poczęcia aż po jego naturalny kres". Dla osób odmawiających podpisania listu przygotowane są reprymendy, nawet w postaci wyłączenia z Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze deklaracje dotyczące głosu Kościoła na temat eutanazji zawarte zostały w Dekrecie Świętego Oficjum z 27 listopada 1940 roku przez Papieża Piusa XII. Głowa Kościoła jednogłośnie odpowiada na pytanie dotyczące zabijania ułomnych, niewinnych istot twierdząc, że: „(…) jest to sprzeczne z prawem naturalnym i pozytywnym prawem Boskim”.

Reklama

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II w Deklaracji Świętej Kongregacji Nauki i Wiary – „Iura et bona” z 5 maja 1980 roku zawarte zostały ustalenia: „Życie ludzkie jest podstawą wszystkich dóbr, źródłem oraz koniecznym warunkiem wszelkiej działalności ludzkiej, jak również współżycia społecznego (...) W związku z tym trzeba ponownie zdecydowanie oświadczyć, że bez względu na to, czy chodzi o płód lub embrion, o dziecko, osobę dorosłą czy starca, o osobę nieuleczalnie chorą czy znajdującą się w agonii, nie wolno dokonywać aktu aborcji czy eutanazji. Ponadto nikomu nie wolno prosić o taką śmiercionośną czynność: ani dla siebie, ani dla kogoś innego, powierzonego jego odpowiedzialności; co więcej, nikt nie może zgodzić się na to bezpośrednio lub pośrednio. Nie może również takiej czynności prawomocnie nakazać lub zezwolić na nią żadna władza. Chodzi w tym przypadku o naruszenie prawa Bożego, o znieważenie godności osoby ludzkiej”.

W encyklice Jana Pawła II „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 roku klarownie zostało ujęte stanowisko, że jakiekolwiek zachowanie eutanazyjne jest zabiciem niewinnego człowieka, niezależnie od przypadku i woli osoby uśmiercanej, dlatego: „mocą Chrystusowej władzy udzielonej Piotrowi i jego Następcom w Komunii z Biskupami Kościoła Katolickiego potwierdzam, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym”.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2019-10-22 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: kard. E. Sgreccia potępia próby legalizacji eutanazji

Fotolia.com/ Steve

Za próbę prawnego uznania samobójstwa wspomaganego uznał kardynał Elio Sgreccia decyzję prokuratury w Mediolanie w sprawie działacza włoskiego ruchu na rzecz legalizacji eutanazji, który zawiózł w lutym do Szwajcarii młodego mężczyznę, by tam zakończył on swoje życie.

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...