Reklama

Niedziela Świdnicka

U strażniczki wiary w Bardzie

Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Świdnicki

Marek Zygmunt

Mszy św. przewodniczył Ordynariusz Świdnicki

Pątnicy uczestniczący w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę spotkali się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie na epilogu tegorocznego pielgrzymowania

Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez kapłanów przewodników poszczególnych grup pielgrzymkowych, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Krzysztofa Orę przewodniczył ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.

Wszystkich uczestników Eucharystii w serdecznych słowach powitał główny przewodnik ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn. Uczynił to szczególnie nie tylko pod adresem Księdza Biskupa, ale i ks. Jerzego Kozłowskiego, który po rażeniu piorunem na Giewoncie wraca do zdrowia. – Twoja obecność dzisiaj w Bardzie, postawa w czasie choroby, to piękne świadectwo trwania przy Bogu – podkreślił ks. Iwaniszyn.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że cała historia jest wypełniona ludzkim pielgrzymowaniem do specjalnych miejsc. Historia zbawienia wielokrotnie nawiązuje do tej formy pobożności. Przypomniał, że takim pierwszym wielkim pielgrzymem był Abraham, który otrzymał od Pana Boga wezwanie, by opuścić dom rodzinny i udać się do wskazanego przez Niego kraju.

Kaznodzieja nawiązał w dalszej części homilii do Jakuba, Mojżesza i proroków, którzy także wędrowali. W drodze była również Maryja, gdy poszła do swojej krewnej Elżbiety, uciekała do Egiptu czy szła do świątyni z mężem i synem. Chodził też Jezus, głosząc Królestwo Boże, a po Jego odejściu do nieba także Apostołowie.

– To pielgrzymowanie trwa i dzisiaj patrzymy na naszą Ojczyznę, która pielgrzymuje do różnych miejsc kultu. Jesteśmy drugim narodem w świecie, gdy idzie o liczebność osób nawiedzających Ziemię Świętą. Pielgrzymujemy do sanktuariów maryjnych w Guadelupe, Lourdes, Fatimie i na Jasną Górę. Dzisiaj przybywamy do Barda, pokonując dziesiątki kilometrów. Ta nasza wędrówką wiąże się z wysiłkiem, pokutą, rekolekcjami w drodze, po to by nie tylko zachęcać do tej formy pobożności, ale i do pielgrzymowania duchowego, do pełni człowieczeństwa – podkreślił bp Dec.

Reklama

Pasterz Kościoła świdnickiego apelował do pielgrzymów, by słuchali, kontemplowali i zachowywali Słowo Boże. Jego zdaniem, to jest właśnie droga do szczęścia na ziemi, oczywiście proporcjonalnego, niepełnego i do pełnego szczęścia wiecznego. – Niech w tym dziele tego proszenia Pana Boga wesprze nas Matka Najświętsza, gdy będzie widziała w naszych dłoniach różaniec, który jest modlitwą nie tylko październikową, ale ma być modlitwą naszego całego życia – apelował, kończąc homilię, bp Ignacy Dec.

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii, ks. K. Iwaniszyn zachęcał pątników, by byli apostołami pielgrzymki. – Róbmy, co możemy, by nas było jak najwięcej, żeby nas mobilizować, zachęcać. Jest to możliwe prze osobiste świadectwo, dobre słowo, modlitwę.

A Ksiądz Biskup postulował natomiast, by w każdej parafii jeden dzień w miesiącu był poświęcony na organizację pielgrzymki.

– Pielgrzymka na Jasną Górę to najważniejsze wydarzenie diecezjalne w okresie wakacji. Tylko Matka Boża wie, ile łask ze Jej wstawiennictwem Pan Bóg przydziela ludziom – akcentował kaznodzieja.

Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy mogli oddać hołd i ucałować figurę Matki Bożej Strażniczki Wiary.

2019-10-22 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzeźwość pod sztandarem Maryi

Na pielgrzymim szlaku

ks. Robert Gołębiowski

Na pielgrzymim szlaku

Jedną z form wychodzenia z uzależnienia od alkoholu jest organizowana od czterech lat Pielgrzymka Trzeźwości do Rokitna.

Więcej ...

Ojciec Pio i epidemie

2021-07-13 12:51

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Więcej ...

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46
Przemysław Czarnek

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ojciec Pio i epidemie

Wiara

Ojciec Pio i epidemie

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Polska

Dziękujemy Bogu za każdy dzień

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Kościół

Watykan: Papież ograniczył odprawianie Mszy św....

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej

Kościół

Od piątku jedna forma liturgii rzymskiej