Reklama

Z życia diecezji

Ciekawe odczyty zaproszonych specjalistów, pełna sala oraz atmosfera sprzyjająca dyskusji - tak w skrócie można podsumować sześć godzin sympozjum na temat miejsca świeckich w Kościele, które odbyło się 5 kwietnia w Gorzowskiej Sekcji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorzów Wlkp.: Sympozjum teologiczne

Świeccy Kościołowi - Kościół świeckim

Pierwszy wystąpił ks. dr Zbigniew Kobus, wykładowca liturgiki w paradyskim seminarium. W oparciu o dokumenty papieskie i inne dokumenty Kościoła, a także własne bogate doświadczenie, zakreślał liczne możliwości, jakie stoją przed świeckimi, którzy pragną zaangażować się w liturgię. W duchu posoborowym mówił m.in. o znaczeniu posługi ludzi świeckich, o potrzebie właściwej formacji liturgicznej oraz o zagrożeniach wypływających z niewłaściwego pojmowania chęci aktywnego uczestnictwa w posługach liturgicznych (np. tendencjach, w których współpraca przybiera postać zastępowania kleru w zastrzeżonych dla nich czynnościach). Kolejny prelegent, wicerektor seminarium w Paradyżu, ks. dr Andrzej Oczachowski, przedstawił egzegetyczną charakterystykę świeckich w pismach Nowego Testamentu. Spróbował odpowiedzieć na pytanie, kim są świeccy występujący na kartach Nowego Testamentu ("to osoby współpracujące z Chrystusem"), ukazywał występujące podziały społeczne, czy też na poszczególnych przykładach opisywał zakres działań świeckich (przywoływał w tym miejscu najbliższych współpracowników św. Pawła). Najwięcej kontrowersji wśród zebranej publiczności wzbudził wykład dr Elżbiety Adamiak, wykładowcy dogmatyki UAM. Prelekcja na temat "Miejsce kobiety w Kościele - przegląd współczesnych problemów teologicznych" poruszała m.in. trudny problem właściwego pojmowania nurtu feministycznego. Doktor postulowała także większe zaangażowanie kobiet w życie Kościoła. W dalszej kolejności socjolog, dr Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, w interesujący sposób zapoznał zebranych z własnymi rozważaniami na temat występowania na gruncie religii zjawisk wzajemnego zaufania i nieufności. Rozpatrywał wymieniony problem w sferach: globalnej, ogólnopolskiej, diecezjalnej oraz parafialnej. Na koniec dyrektor Gorzowskiej Sekcji, ks. dr Eligiusz Piotrowski, przedstawił refleksje dotyczące wzajemnej współpracy duchownych i świeckich, które czasami przybierają postać systematycznej współpracy, a czasami niepotrzebnych napięć.
Niestety, na gorzowskie spotkanie nie dotarł zapowiadany wcześniej poseł Marek Jurek, który miał wygłosić wykład pt. "Katolicy świeccy w polityce", ale nagłe obowiązki zatrzymały go w stolicy.
Niewątpliwie cieszy fakt stworzenia sprzyjającej do dyskusji atmosfery sympozjum. Liczne, najczęściej trudne pytania do prelegentów przeplatały się niejednokrotnie z intrygującymi wypowiedziami słuchaczy, świadczącymi o ich dużej wrażliwości i wiedzy w zakresie omawianej problematyki. Warto więc dołożyć większych starań, aby kolejne spotkania naukowe były jeszcze bardziej rozreklamamowane i przyciągnęły w większym stopniu "świeckich-niestudentów".

Reklama

Jarosław Libelt

Międzyrzecz: Sesja historyczna

Spotkanie odkrywców

4 kwietnia miejscowi badacze historii, pracownicy naukowi i doktoranci z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosili referaty przybliżające dzieje okolic Międzyrzecza. - Pomysł na zorganizowanie sesji zrodził się w listopadzie zeszłego roku. Kilku miłośników historii, przy współpracy z pracownikami Muzeum, postanowiło podzielić się swoimi badaniami dotyczącymi regionu, by w ten sposób zareklamować ziemię międzyrzecką - powiedział jeden z organizatorów sesji Marceli Tureczek, student piątego roku historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współorganizatorem sesji był także Bogusław Mykietów z Księgarni Akademickiej z Zielonej Góry, która wydała w formie książkowej wygłoszone przez referentów wykłady.
Tadeusz Łaszkiewicz zapoznał słuchaczy z prowadzonymi w regionie wykopaliskami archeologicznymi i zaprezentował zabytkowe kafle, jakie udało się odnaleźć badaczom podczas tych prac. Natomiast Andrzej Gwoździk w wykładzie opowiedział o znalezionych w Bledzewie kamiennych dzbanach, gąsiorach, naczyniach aptecznych, które być może należały niegdyś do mieszkających tam zakonników. Marceli Tureczek w swym wystąpieniu dowodził, że znajdująca się w starych dokumentach przedlokacyjna miejscowość Brandatendorf, to nie Brójce, jak dotychczas sądzono, lecz wieś Przyprostynia. O ziemi międzyrzeckiej wspomnianej w norymberskim starodruku z 1689 r. opowiadał Bogusław Mykietów. Czytając fragmenty przekładu pisma, zwrócił uwagę, że jest to być może pierwsza forma przewodnika turystycznego po Ziemi Zachodniej. Zainteresowani historią regionu wysłuchali też wykładów: Bożeny Grabowskiej: "Fundacje opata paradyskiego Michała Józefa Górczyńskiego", Arkadiusza Michalaka: "Cech garncarzy w Międzyrzeczu w XVII-XIX w.", Adama Górskiego: "Cele i zadania prowadzenia badań epigraficznych na przykładzie cmentarza ewangelickiego w Brójcach", "Uwagi na temat stanu zachowania oraz próba charakterystyki osiemnastowiecznych płyt nagrobnych z Gorzycy i Bobowicka" Marcelego Tureczka.
W przerwie wszyscy uczestnicy sesji zwiedzili międzyrzeckie Muzeum, oglądając wystawę starych pocztówek i największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również stała ekspozycja "Tysiąc lat Międzyrzecza" oraz stojący w pobliżu zamek z czasów Kazimierza Wielkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Monika Owczarek

Głogów

3 kwietnia w gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych odbył się finał Głogowskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: "Jan Paweł II - Świadek nadziei", skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Pierwszą nagrodę wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych odebrała Joanna Płaskonka z I LO w Głogowie, drugą - Agata Zawadzka z Zespołu Szkół Budowlanych oraz trzecią - ex aequo Maria Bachowska II LO i Wioletta Olejniczak również z ZSB. Przyznano też dwa wyróżnienia: Jakubowi Jęczmionce z II LO i Donacie Wilk z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego. Nagrody wręczyła laureatom starosta E. Urbanowicz-Przysiężna, która dla zdobywczyni I miejsca ufundował dodatkowa nagrodę - okolicznościowy srebrny znaczek upamiętniający 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. W grupie gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Agata Kawula z Gimnazjum nr 4 z Głogowa, dwa kolejne miejsca przypadły uczennicom z gimnazjum w Gołuchowie: Karolinie Mikołajczyk i Monice Dzierli. Wyróżniona została Paulina Hames z Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Nagrody wręczała naczelnik wydziału oświaty Maria Biniarz. W. H.

Reklama

Łęknica

Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii św. Barbary w Łęknicy postanowił przeprowadzić akcję pomocy chorym, biednym i potrzebującym. W porozumieniu z proboszczem ks. prał. Józefem Krukiem ogłoszona została zbiórka ubrań, żywności suchej i środków czystości. Przedstawicielki Caritas dyżurowały zarówno w Łęknicy, jak i w Nowych Czaplach. Ofiarodawców - ku zaskoczeniu wszystkich - było naprawdę sporo. Jeden z właścicieli straganu przywiózł prawie 100 sztuk nowych spodni. Potem przedstawiciele Caritas i młodzieży z KSM wraz z ks. Dariuszem czterema samochodami w Łęknicy i jednym w Nowych Czaplach zwieźli dary od ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogli sami ich dostarczyć. Panie z Caritas dokładnie sortowały dary i przygotowywały się na piątek, kiedy to zapowiedziane było po Drodze Krzyżowej ich wydawanie. Przyszło wiele osób, a najradośniejsze, że przyszły też dzieci z łęknickiego Domu Dziecka oraz zaproszone specjalnie przez pedagoga szkolnego i wychowawców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Podobnie było w Nowych Czaplach. Resztę ubrań, które zostały, ks. Dariusz zawiózł do Domu Samotnej Matki w Żarach.

D. Ż-G.

Gorzów Wlkp.

Za rodziców, dziadków i pradziadków zamordowanych w Katyniu modlili się w katedrze 5 kwietnia, w 60. rocznicę ujawnienia prawdy o tamtych wydarzeniach, członkowie gorzowskiej Rodziny Katyńskiej. W uroczystości wziął także udział ks. prał. Witold Andrzejewski, kapelan gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, którego ojciec (też Witold Andrzejewski), rotmistrz 25. Pułku Ułanów prawdopodobnie jest pochowany w Charkowie. Tego dnia 35 osób działających na rzecz Rodziny Katyńskiej w rejonie gorzowskim uhonorowano odznaczeniami: Krzyżem Walki o Niepodległość, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Orderem Przelanej Krwi za Ojczyznę i Krzyżem za Zasługi.

Jednym zdaniem

2 kwietnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyło się pierwsze międzyparafialne spotkanie Młodzieżowego Koła Przyjaciół Radia Maryja.

W dniach 3-5 kwietnia w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty rejonu głogowskiego. Mszę św. na zakończenie rekolekcji odprawił bp Adam Dyczkowski. Rekolekcje poprowadził ojciec duchowny Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu ks. dr Rajmund Pietkiewicz.

4 kwietnia ks. prał. Witold Andrzejewski został nowym kapelanem lubuskiej policji. Zastąpił zmarłego kilka miesięcy temu ks. Jana Pikułę. Nowy kapelan policji będzie pełnił dyżury w każdy piątek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

4 kwietnia Jarosław Skorulski, historyk wykładający w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze wygłosił w Centre du Dialogue w Paryżu prelekcję na temat: "Dorota Talleyrand Księżna Dino i Żagania".

W dniach 4-6 kwietnia w sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Oddziału Lubuskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Klubu Inteligencji Katolickiej i pielęgniarek, które poprowadził o. Mirosław Dudzis OFM Cap.

6 kwietnia bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze w 63. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

6 kwietnia odbyło się w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze pierwsze spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które poprowadził ks. Czesław Kroczak. W spotkaniu wzięło udział 12 par. Duszpasterstwo Osób Niesakramentalnych będzie spotykać się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 17.00.

6 kwietnia ks. prał. Zbigniew Stekiel odprawił Mszę św. i wygłosił konferencję pt. "Błogosławieni ubodzy w duchu, błogosławieni miłosierni". Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze jest kolejną z cyklu nauk "Miłosierdzie Boże w rodzinie".

9 kwietnia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystościach obchodów 25-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, której proboszczem od początku jest ks. kan. Grzegorz Tuligłowicz.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania