Reklama

Dookoła Polski

2019-11-05 12:48


Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 6

Rekordy bezpiecznej jazdy

Zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że bezpieczeństwo pieszych i kierowców ma być jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji, padła w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych i związanego z tym świętem przedłużonego weekendu. Co roku w czasie wyjazdów na cmentarze ginie wiele osób. W tym roku w ciągu zaledwie kilku dni doszło do ok. 250 wypadków drogowych, w których wyniku zginęło ponad 20 osób, a rannych zostało ponad 300. To dużo za dużo, choć sporo mniej niż np. w ubiegłym roku.

W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców premier Morawiecki zapowiedział pakiet zmian w prawie i znalezienie dodatkowych środków na poprawę infrastruktury i wyposażenia służb. Jednak – jak stwierdził – sama zmiana przepisów nie wystarczy.

– Sytuację na drogach możemy zmienić tylko razem. Bądźmy ostrożni na drodze, nie tolerujmy groźnej brawury. Uważajmy na siebie i na innych – zaapelował. Jak przypomniał, sprawcami większości wypadków są kierujący pojazdami. – Drodzy kierowcy, od was zależy najwięcej. Postarajmy się bić rekordy bezpiecznej jazdy – powiedział premier.

Reklama

Julian Kostrzewa

Bardziej optymistyczni

Co trzeci Polak uważa, że sytuacja ekonomiczna w naszym kraju jest gorsza niż rok temu, a ponad połowa sądzi, że w najbliższych miesiącach Polskę może dotknąć recesja, jednak na tle innych narodów nasza ocena sytuacji ekonomicznej kraju wypada całkiem dobrze – tak wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey. W ramach tego międzynarodowego badania zapytano mieszkańców 22 krajów na całym świecie, w tym 10 w Europie, o ich ocenę sytuacji ekonomicznej w ich krajach oraz ocenę osobistej sytuacji finansowej. Okazuje się, że jesteśmy w pierwszej trójce krajów, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna. Tylko Irlandczycy i Austriacy są bardziej optymistyczni co do możliwego pogorszenia sytuacji finansowej w swoich krajach. Co ciekawe, kobiety są nastawione bardziej pesymistycznie niż mężczyźni.

wd

Bezkrytyczne LGBT

Nie ma zgody na tłumienie krytyki propagandy homoseksualnej. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” wsparł Krystiana Frelichowskiego – nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie), któremu dyrektor placówki groził zwolnieniem z pracy po tym, jak ten zamieścił w internecie krytyczny komentarz nt. ideologii LGBT, a także udostępnił wpis zachęcający do zakupu jednego z tygodników z naklejką: „Strefa wolna od LGBT”. Dyrektor placówki zamieścił również na stronie szkoły oświadczenie, w którym znalazły się stwierdzenia naruszające dobre imię nauczyciela. Sprawa trafi do sądu. W imieniu nauczyciela Instytut „Ordo Iuris” zapowiedział złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, w którym domaga się on od dyrektora usunięcia szkalującego go wpisu i przeprosin.

wd

Zadowoleni z prezydenta

Według różnych ocen, kampania prezydencka już trwa albo wkrótce się rozpocznie. Tym ciekawsze okazują się więc wyniki badań ośrodka Kantar. Pracę prezydenta Andrzeja Dudy, który najpewniej będzie się ubiegał o drugą kadencję, dobrze ocenia 49 proc. Polaków, a 38 proc. – negatywnie. Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają osoby o poglądach prawicowych (82 proc.), najgorzej natomiast – badani o poglądach centrolewicowych (61 proc.) i lewicowych (58 proc.). Pracę prezydenta dobrze oceniają osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, mieszkańcy wsi, osoby wierzące i praktykujące oraz raczej interesujące się polityką. Najmniej zadowoleni z tego, jak prezydent Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy dużych miast, a także bardzo zainteresowani polityką.

O pracy premiera Mateusza Morawieckiego natomiast pozytywnie wypowiada się 44 proc. ankietowanych, negatywnie – 41 proc. Prawie równo podzielone są oceny pracy rządu: 42 proc. Polaków ocenia działalność rządu dobrze, a 43 proc. – źle.

wd

Bogaty emeryt

Ta informacja nie pomoże Donaldowi Tuskowi w starcie w wyborach prezydenckich. Będzie on miał najwyższą emeryturę w Polsce – ok. 30 tys. zł. To będzie rekord, bo dziś najwyższa emerytura wynosi 22,4 tys. zł. Pięć lat temu Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, a to wiąże się z gigantyczną pensją (105 tys. zł miesięcznie). Na europejską emeryturę były premier może przejść w wieku 65 lat, czyli za 3 lata, gdy osiągnie wiek emerytalny.

jk

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem