Reklama

Dookoła Polski

Rekordy bezpiecznej jazdy

Zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że bezpieczeństwo pieszych i kierowców ma być jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji, padła w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych i związanego z tym świętem przedłużonego weekendu. Co roku w czasie wyjazdów na cmentarze ginie wiele osób. W tym roku w ciągu zaledwie kilku dni doszło do ok. 250 wypadków drogowych, w których wyniku zginęło ponad 20 osób, a rannych zostało ponad 300. To dużo za dużo, choć sporo mniej niż np. w ubiegłym roku.

W celu poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców premier Morawiecki zapowiedział pakiet zmian w prawie i znalezienie dodatkowych środków na poprawę infrastruktury i wyposażenia służb. Jednak – jak stwierdził – sama zmiana przepisów nie wystarczy.

– Sytuację na drogach możemy zmienić tylko razem. Bądźmy ostrożni na drodze, nie tolerujmy groźnej brawury. Uważajmy na siebie i na innych – zaapelował. Jak przypomniał, sprawcami większości wypadków są kierujący pojazdami. – Drodzy kierowcy, od was zależy najwięcej. Postarajmy się bić rekordy bezpiecznej jazdy – powiedział premier.

Reklama

Julian Kostrzewa

Bardziej optymistyczni

Co trzeci Polak uważa, że sytuacja ekonomiczna w naszym kraju jest gorsza niż rok temu, a ponad połowa sądzi, że w najbliższych miesiącach Polskę może dotknąć recesja, jednak na tle innych narodów nasza ocena sytuacji ekonomicznej kraju wypada całkiem dobrze – tak wynika z badania 2019 IRIS Financial Confidence Survey. W ramach tego międzynarodowego badania zapytano mieszkańców 22 krajów na całym świecie, w tym 10 w Europie, o ich ocenę sytuacji ekonomicznej w ich krajach oraz ocenę osobistej sytuacji finansowej. Okazuje się, że jesteśmy w pierwszej trójce krajów, gdzie ta ocena jest najbardziej pozytywna. Tylko Irlandczycy i Austriacy są bardziej optymistyczni co do możliwego pogorszenia sytuacji finansowej w swoich krajach. Co ciekawe, kobiety są nastawione bardziej pesymistycznie niż mężczyźni.

wd

Bezkrytyczne LGBT

Nie ma zgody na tłumienie krytyki propagandy homoseksualnej. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” wsparł Krystiana Frelichowskiego – nauczyciela ze Szkoły Podstawowej w Złejwsi Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie), któremu dyrektor placówki groził zwolnieniem z pracy po tym, jak ten zamieścił w internecie krytyczny komentarz nt. ideologii LGBT, a także udostępnił wpis zachęcający do zakupu jednego z tygodników z naklejką: „Strefa wolna od LGBT”. Dyrektor placówki zamieścił również na stronie szkoły oświadczenie, w którym znalazły się stwierdzenia naruszające dobre imię nauczyciela. Sprawa trafi do sądu. W imieniu nauczyciela Instytut „Ordo Iuris” zapowiedział złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, w którym domaga się on od dyrektora usunięcia szkalującego go wpisu i przeprosin.

wd

Zadowoleni z prezydenta

Według różnych ocen, kampania prezydencka już trwa albo wkrótce się rozpocznie. Tym ciekawsze okazują się więc wyniki badań ośrodka Kantar. Pracę prezydenta Andrzeja Dudy, który najpewniej będzie się ubiegał o drugą kadencję, dobrze ocenia 49 proc. Polaków, a 38 proc. – negatywnie. Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają osoby o poglądach prawicowych (82 proc.), najgorzej natomiast – badani o poglądach centrolewicowych (61 proc.) i lewicowych (58 proc.). Pracę prezydenta dobrze oceniają osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, mieszkańcy wsi, osoby wierzące i praktykujące oraz raczej interesujące się polityką. Najmniej zadowoleni z tego, jak prezydent Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy dużych miast, a także bardzo zainteresowani polityką.

Reklama

O pracy premiera Mateusza Morawieckiego natomiast pozytywnie wypowiada się 44 proc. ankietowanych, negatywnie – 41 proc. Prawie równo podzielone są oceny pracy rządu: 42 proc. Polaków ocenia działalność rządu dobrze, a 43 proc. – źle.

wd

Bogaty emeryt

Ta informacja nie pomoże Donaldowi Tuskowi w starcie w wyborach prezydenckich. Będzie on miał najwyższą emeryturę w Polsce – ok. 30 tys. zł. To będzie rekord, bo dziś najwyższa emerytura wynosi 22,4 tys. zł. Pięć lat temu Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej, a to wiąże się z gigantyczną pensją (105 tys. zł miesięcznie). Na europejską emeryturę były premier może przejść w wieku 65 lat, czyli za 3 lata, gdy osiągnie wiek emerytalny.

jk

2019-11-05 12:48

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

Więcej ...

Konkurs MAM 5 LAT! – PROJEKT CARITAS LAUDATO SI’

2020-06-01 06:07

Materiał prasowy

rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Kościół

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wiara

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pokój wam!

Wiara

Pokój wam!

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Watykan

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...