Reklama

Z Jasnej Góry

2019-11-05 12:48

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 8

Zjazd Rycerzy i dam

Templariusze pomagają i bronią

Jubileusz 15-lecia istnienia Wielkiego Przeoratu Polski świętowali 26 października br. Rycerze Chrystusa i Świątyni Salomona, zwani potocznie templariuszami. Obecnie jest to międzynarodowa federacja organizacji nawiązujących duchowością i tradycją do średniowiecznych templariuszy – zakonu rycerskiego, który miał za zadanie bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe. Podczas pielgrzymki świętowany był także jubileusz 900 lat od powstania zakonu templariuszy. – Obchodzimy dzisiaj 15-lecie Wielkiego Przeoratu Polski. Jako Polacy jesteśmy u naszej Królowej, by podziękować i poprosić o dalszą opiekę – powiedział Krzysztof Paweł Kurzeja, wielki przeor Polski Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. I wyjaśnił: – Jesteśmy świeckim katolickim zakonem rycerskim, działamy przede wszystkim charytatywnie. Pomagamy prześladowanym chrześcijanom w krajach Bliskiego Wschodu, skupiamy się głównie na Syrii, Libanie i Iraku. W Polsce działamy w ramach struktur Kościoła katolickiego. Naszym przeoratem opiekuje się biskup gliwicki Jan Kopiec.

W czasie uroczystości w szeregi zakonu zostało przyjętych ośmiu nowych rycerzy i jedna dama.

VII Pielgrzymka Dziennikarzy Katolickich

Dziennikarstwo jest sztuką wyboru

Pielgrzymka Dziennikarzy Katolickich zgromadziła 26 października br. przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także dziennikarzy mediów częstochowskich. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz”. Obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

– Przychodzimy tutaj jako grupa stanowa, wspólnotowa, aby tak jak nam podpowiada hasło tegorocznej pielgrzymki, okazać wzajemną troskę o siebie, która łączy się z odpowiedzialnością – podkreślił abp Depo. – Poczucie sumienia trzeba ciągle od nowa potwierdzać. Potrzebny nam jest dar odwagi, męstwa i odpowiedzialności za to, co stanowi treść naszych przekazów – powiedział ks. Mariusz Frukacz z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – Nasz zawód to jest zawód rezygnacji, dziennikarstwo jest sztuką wyboru. Bez przerwy musimy podejmować decyzje, kogo damy w większym wymiarze na naszych łamach, kogo damy mniej. Bardzo ważne jest, aby mieć fundament większy niż tylko przygotowanie techniczne do pracy, by się nie pomylić, by swoich odbiorców nie wprowadzić w błąd, sprzedając im fałsz jako prawdę, brzydotę jako piękno, zło jako dobro – podkreślała Joanna Hajdasz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

* * *

Krótko

• 24 października z dziękczynną modlitwą za nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybyli wierni diec. bydgoskiej. Na czuwanie dotarło 830 parafian, 30 kapłanów i 3 siostry zakonne. Peregrynacja obrazu trwała od 1 września ub.r. do 7 kwietnia br.

• 26 października odbyła się 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Geografów. – W tym roku modlimy się za geografów, którzy polegli, zmarli i zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Przypominamy ich postacie, napisaliśmy o nich książkę, którą złożymy jako wotum – podkreślił prof. Antoni Jackowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

• 27 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski – w drodze na ołtarze”. Dyskusja toczyła się wokół książki kard. Stefana Wyszyńskiego „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski”. Obecni byli: Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – redaktor dzieł kard. Wyszyńskiego i ks. Andrzej Gałka – historyk uczestniczący w procesie beatyfikacyjnym Prymasa. Spotkania organizuje o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

* * *

Katechezy w Sali Różańcowej na Jasnej Górze

„Akt Oddania mówi o niewoli”.
Pytanie o wolność, którą obdarzył nas Bóg
10 listopada, godz. 19.30 (niedziela)

„Zawierzenie do najdalszych granic miłości”.
Profefyczny akt odmówiony przez Papieża i przez nas
8 grudnia, godz. 19.30 (niedziela)

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem