Reklama

Świadkowie historii

2019-11-05 12:48

Zebrał Bogdan Kędziora
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 13

Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (...). Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polski.
(Z orędzia Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego wygłoszonego podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego)

Niezapomniana chwila – jest Polska, jest Sejm – jej przedstawicielstwo (...), czułem się dumny, że jestem jednym z tych, którzy mają budować odrodzone państwo.
(Ze wspomnień posła Macieja Rataja z uroczystego otwarcia Sejmu Ustawodawczego)

Ustawy, jeżeli mają przynieść pożytek krajowi, nie mogą być rezultatem walk partyjnych, ale winny być (...) tylko streszczeniem poczucia słuszności, zapisanego w sumieniu każdego uczciwego człowieka.
(Z przemówienia marszałka Sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego na posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego)

Reklama

My nie chcemy już odtąd szukać naszych własnych korzyści, a chcemy i pragniemy szukać jedynie dobra naszej ukochanej i drogiej ojczyzny.
(Z przemówienia abp. Józefa Teodorowicza na posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego)

Patrząc dziś na (...) dzieło budowy wstępnej, dokonanej wówczas przez naród, kierowany naprawdę tylko właściwym sobie instynktem, trudno się oprzeć wrażeniu, że jeżeli nie cud jakiś, to w każdym razie zjawisko w dziejach ludzkości bardzo rzadkie i wyjątkowe ma się tu przed oczyma. I tego dokonał naród polski, ten sam, któremu nawet przyjaciele jego tylokrotnie czynili zarzut archaiczności i nieumiejętności rządzenia się.
(Ze wspomnień Aleksandra Skrzyńskiego, dyplomaty)

Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale – dla Was, dla nas i dla całej ludzkości.
(Z przemówienia Ignacego Paderewskiego, styczeń 1940 r., Paryż)

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem