Reklama

Ryszard Wyszyński
Mała architektura sakralna na wałbrzyskim Podzamczu przypomina przechodniom o naszej religijności

Kapliczka na Podzamczu

2019-11-05 13:08

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 45/2019, str. 7

Krzyże przydrożne i kapliczki to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Wielkie ich bogactwo spotykamy na skrajach dróg, na dawnych szlakach turystycznych – przy ścieżkach i szosach, we wsiach – w przydomowych ogródkach, ale już w dużych miastach kapliczki i krzyże są rzadkością. To świadectwa naszej religijności. Były stawiane z określonych powodów albo spontanicznie – po prostu dla chwały Pańskiej

Ciekawym przykładem tej naszej chrześcijańskiej religijności jest mała kapliczka przy ul. Wieniawskiego na wałbrzyskim Podzamczu z figurką Matki Bożej – przy firmie Limanówka, bardzo dobrze widoczna z szosy. Do jej historii powstania nawiązał niedawno wałbrzyszanin Stanisław Rondzisty, nadzwyczajny szafarz Komunii św. w kolegiacie.

– Kiedyś w bardzo bliskim sąsiedztwie tego miejsca pracowałem w nieistniejącej już spółdzielni GS, która miała tam swoją piekarnię – wspominana. – To był obszar bardzo ruchliwych starych ulic, które się tu zbiegały. Pomysł postawienia przy skrzyżowaniu kapliczki, która, moim zdaniem, bardzo pasowała do tego miejsca, był bardzo spontaniczny. Ufundowaliśmy ją w roku 1993, jako osoby prywatne, z moją małżonką Wandą, która jeszcze wtedy żyła i bardzo mnie w tym dziele wspierała. Dzisiaj stojąca w tym rejonie kapliczka nie jest jednak tą samą – wyjaśnia fundator. – Moja musiała być rozebrana w związku z przebudową toczącą się na tym terenie, po zmianie właściciela działki i chyba też w związku z przesunięciem słupa trakcji elektrycznej. Jak się o tym dowiedziałem, że ma być rozebrana, zamarło mi serce. Nowi właściciele tego terenu jednak od razu zgłosili chęć odbudowy kapliczki – bardzo blisko poprzedniej, zatrzymam wielką wdzięczność dla nich w swoim sercu i tak pozostanie na zawsze. Tak naprawdę lokalizacja nowej kapliczki zmieniła się o jakieś 3-4 metry od poprzedniczki, nie więcej. Firma Limanówka tę nowo zbudowaną kapliczką w ciągu muru z granitowej kostki nawiązała do idei kapliczki ufundowanej przeze mnie i żonę, potwierdzając, że jest ważnym religijnym symbolem, który pasuje do tego miejsca, a nas, katolików, jednoczy w modlitwie – podkreśla Stanisław Rondzisty. – Doskonale pamiętam – dodaje – uroczystość poświęcenia kapliczki. Miała miejsce 2 października 1993 r. Pod figurą umieszczony był napis „O Maryjo, Królowo Polski – prowadź nas do Chrystusa”. (Obecnie przy kapliczce można przeczytać wyryty w kamieniu ten sam napis i tę samą datę budowy oraz datę rewitalizacji). W uroczystości brało udział bardzo dużo mieszkańców Wałbrzycha z Piaskowej Góry, Szczawienka, Podzamcza oraz pobliskiego Szczawna-Zdroju, w tym burmistrz Emil Barciński. Aktu poświęcenia dokonał ks. prał. Bogusław Wermiński. Śpiewał chór parafialny. Na tę uroczystość przybyły też siostry zakonne oraz uczennice Liceum Sióstr Niepokalanek z Sobięcina.

Reklama

Teren wokół zrewitalizowanej kapliczki przy ulicy Wieniawskiego jest zawsze zadbany, a przed figurką Matki Bożej palą się bardzo często znicze. To świadczy o tym, że to miejsce jest pamiętane i ma dobrych opiekunów.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem