Audiencja Generalna
Papież zachęca do dialogu z niewierzącymi
Do budowania pomostów z inną kulturą, z niewierzącymi lub ludźmi, których wiara różni się od naszej, zachęcił Franciszek 6 listopada br. podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich, Papież odniósł się do wystąpienia św. Pawła na Areopagu. Na wstępie zauważył, że Apostoł, gdy dotarł do Aten, napotkał tam bałwochwalstwo, na które „burzył się wewnętrznie”, ale jednocześnie zderzenie to pobudziło go do zbudowania pomostu, dialogu z tą kulturą. Ojciec Święty zwrócił uwagę na obrany przez Apostoła wzorzec przepowiadania. Św. Paweł wychodzi od biblijnej wiary w Boga objawienia, by dotrzeć do odkupienia i sądu, czyli właściwego orędzia chrześcijańskiego. Wyjaśnia, że Stwórca zawsze chce, aby Go szukano, by każdy mógł Go odnaleźć. Następnie zachęca wszystkich do podjęcia decyzji o nawróceniu ze względu na zbliżający się sąd i pośrednio wskazuje na Chrystusa. Kiedy jednak mówi o Jego wskrzeszeniu, napotyka przeszkodę. Mimo pozorów klęski dołącza do niego kilka osób. Są wśród nich Dionizy, członek Areopagu, i Damaris. – Również w Atenach zakorzenia się Ewangelia i może zabrzmieć na dwa głosy: męski i kobiecy! – skomentował tę scenę Papież.
VN
W Domu św. Marty
Czy przyjmuję zaproszenie na ucztę?
Reklama
Pan Bóg nieustannie zaprasza nas na swoją ucztę, która jest spotkaniem z Nim, ale w obliczu naszej odmowy posyła sługi, by zaproszono na nią ubogich i chorych – zwrócił uwagę Ojciec Święty 5 listopada br. podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Powiedział, że ewangeliczną przypowieść o zaproszonych na ucztę można nazwać streszczeniem historii zbawienia, może ona także posłużyć za opis zachowania wielu chrześcijan. Wyjaśnił, że uczta to obraz nieba, wieczności z Bogiem, i że nigdy nie można być pewnym, kogo się spotka na takiej uroczystości: poznajemy nowe osoby, ale spotykamy też ludzi, których nie chcielibyśmy widzieć. Na tę ucztę Pan Bóg zaprasza nas zawsze bezinteresownie, ale są ludzie, którzy w obliczu bezinteresowności stawiają na pierwszym miejscu własny interes. – A jak przebiega moje życie? Czy zawsze chcę przyjmować zaproszenie Pana? – Prośmy Pana o łaskę, byśmy zawsze przyjmowali zaproszenie na Jego ucztę, które jest bezinteresowne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
VN
Ojciec Święty do Polaków
Pomagajcie prześladowanym
Drodzy bracia i siostry, w najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Konferencję Episkopatu Polski. W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Sudanie Płd. Wasza modlitwa i konkretne dzieło solidarności niech przynoszą wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa w różnych częściach świata. Z serca wam błogosławię!
Audiencja generalna, 6 listopada 2019 r.
RV
Intencja na listopad
Modlimy się za Bliski Wschód
W intencji modlitewnej na listopad Papież wezwał do modlitwy za Bliski Wschód. – Na Bliskim Wschodzie współistnienie trzech monoteistycznych religii i dialog między nimi opierają się na więzach duchowych i historycznych. Z tych ziem wyszła Dobra Nowina o Jezusie, wskrzeszonym przez miłość – przypomniał Franciszek. – Módlmy się, aby na Bliskim Wschodzie narodził się duch dialogu, spotkania i pojednania – zachęcił.
RV
Poczta Watykańska
Znaczki z Franciszkiem
Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia br. 50. rocznicę święceń kapłańskich papieża Franciszka. Pierwszy przedstawia ks. Bergoglia w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires. Drugi ukazuje Franciszka w białej sutannie na tle Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
RV
Z twittera papieża Franciszka
Nadzieja chrześcijańska, zasilana światłem Chrystusa, pozwala rozbłysnąć zmartwychwstaniu i życiu w najciemniejszych nocach świata.