Rząd kontynuacji i nowych wyzwań
Polacy po raz drugi powierzyli nam rządy. Będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej – powiedział premier Mateusz Morawiecki 8 listopada br. podczas konferencji prasowej. – Rząd ma charakter kontynuacyjny. To kontynuacja dobrej zmiany – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Trzon Rady Ministrów pozostaje ten sam. Wprowadzono jednak pewne zmiany. I tak: nowym ministrem finansów został Tadeusz Kościński. Pion europejski Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafił pod kontrolę Kancelarii Premiera – na jego czele stanął dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jadwiga Emilewicz, do tej pory minister przedsiębiorczości i technologii, została nowym ministrem rozwoju, otrzymała też działy budownictwa i turystyki. Powstał nowy resort zasobów naturalnych (Michał Woś). Resortem ds. klimatu pokieruje natomiast Michał Kurtyka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie przestanie istnieć. Kontrolę nad spółkami energetycznymi obejmie wicepremier Jacek Sasin, który stanie na czele nowego resortu – Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego. Marlena Maląg to nowy minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Komitet Polityczny PiS nie zdecydował ws. wyboru nowego ministra sportu.
– Jestem przekonany, że to bardzo sprawna, dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów rządu – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.
Red.
* * *
Zimowa impreza
Reklama
Postęp postępuje. Znana i popularna także w Polsce szwedzka sieć IKEA bije rekordy poprawności politycznej. Jak ze zdziwieniem stwierdzili nie tylko Szwedzi, w przeprowadzonej przez sieć kampanii reklamowej Boże Narodzenie zastąpiono zwrotem „vinterfest” – zimowa impreza. IKEA unika też określenia „bożonarodzeniowy” przy opisywaniu świątecznych produktów. Także w Polsce produkty świąteczne szwedzkiej sieci zmieniły nazwy na bardziej „neutralne” – np. choinka jest „rośliną sztuczną do wewnątrz”. Po wpisaniu w wyszukiwarce słów „Boże Narodzenie” okazuje się, że z produktów związanych ze świętami kupimy tylko... mrożoną bułkę z szafranem za 11 zł. Polsat News zapytał o sprawę rzecznika IKEA. Christian Mouroux zapewniał, że produkty noszą dziwne nazwy tylko ze względów komercyjnych. – Nasze produkty noszą nazwy zależne od sezonu, a nie od świąt. Wkrótce nastanie zima, oczywiste więc, że produkty nazwano w ten sposób – przekonywał.
jk
* * *
Nie ma równych
Andrzej Duda nie ma sobie równych – przynajmniej teraz, bo do maja-czerwca przyszłego roku, gdy odbędzie się głosowanie, sporo może się zmienić. Z sondażu Instytutu Badań Pollster wynika, że w II turze wyborów prezydenckich obecny prezydent pokonałby zarówno Małgorzatę Kidawę-Błońską, jak i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Po rezygnacji Donalda Tuska ze startu w wyborach najpoważniejszym rywalem Andrzeja Dudy w wyścigu o fotel głowy państwa okazuje się – jak pokazują sondaże – Kidawa-Błońska, ale i ona przegrałaby z obecnym prezydentem. Gdyby w II turze wyborów prezydenckich znaleźli się Duda i Kidawa-Błońska, obecny prezydent otrzymałby 45 proc. głosów, a jego kontrkandydatka – 37 proc. W przypadku Dudy i Kosiniaka-Kamysza byłoby to odpowiednio: 45 proc. i 34 proc.
wd
* * *
Bez wiz przed czasem
Od 11 listopada Polacy mogą bez wiz podróżować do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych. By się tam udać, konieczna jest rejestracja w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA). Tzw. nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego Biały Dom ogłosił na początku października br. Jak podała Ambasada USA w Polsce, wymagane było przeprowadzenie dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, co miało potrwać kilka miesięcy. Nastąpiło jednak przyspieszenie. – Zrobiliśmy wszystko, by ten termin skrócić: i strona amerykańska, i strona polska, to był wspólny wysiłek – powiedział dziennikarzom szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał jednak, że w sprawie wiz „nic się nie działo spontanicznie”. – Wszystkie kroki zostały szczegółowo rozpisane i były stopniowo realizowane przez ostatni rok – powiedział.
wd
* * *
Żyjmy dłużej
Od 2013 r. życie Polaków przestało się wydłużać, a przyczyną jest alkohol – informuje „Nasz Dziennik”. Spożycie alkoholu wzrosło z ok. 6 l w 2002 r. do ponad 10 l w 2018 r. na głowę, co po 2002 r. doprowadziło do zmniejszenia tempa przyrostu długości życia, a od 2013 r. do jego zatrzymania. Zdaniem prof. Witolda Zatońskiego, to efekt zmian w polityce państwa. W 2010 r. rozpoczęła się potężna akcja marketingowa, która miała zmienić styl spożycia alkoholu. Ceny papierosów i alkoholu w Polsce należą do najniższych w UE.
wd