Reklama

Niedziela Świdnicka

Polanica-Zdrój

Ojczyzna dobrem duchowym

Marek Zygmunt

W polanickich obchodach 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości wzięli licznie udział nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze przebywający na leczenie w tym uzdrowisku. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem miejscowego proboszcza i zarazem dziekana dekanatu Polanica ks. prał. Antoniego Kopacza. W Eucharystii wzięły udział poczty sztandarowe polanickich organizacji kombatanckich, placówek oświatowych, przedstawiciele władz samorządowych.

Zamknięta karta

Witając wszystkich jej uczestników, ks. prał. Kopacz wskazał, że wiek XX jest już zamkniętą kartą w historii Polski, ale dla naszej Ojczyzny było to stulecie zmagań o prawa do suwerennego istnienia, o wolność i niepodległość naszego państwa.

Reklama

– Dzisiaj na początku XXI wieku wszyscy możemy się cieszyć wolnym państwem. Ale trzeba nam ciągle pamiętać o faktach i procesach historycznych, o ludziach i wydarzeniach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność. To doświadczenie życia w prawdziwie wolnej Ojczyźnie, po okresie heroicznych walk na frontach I i II wojny światowej, po latach zmagań z komunistycznym zniewoleniem, zobowiązuje nas szczególnie mocno do poznawania ojczystych dziejów, zwłaszcza tych czasów, w których bezpośrednio tworzyło się to, co stanowi naszą tożsamość. I temu poznawaniu dróg do wolności służy dzisiejsze święto narodowe – podkreślił ks. prał. Antoni Kopacz.

W okolicznościowej homilii o. Stanisław Fudala OCD z Krakowa podkreślił, że Ojczyzna jest przede wszystkim dobrem duchowym trudno poddającym się jednoznacznej definicji, gdyż wchodzi tu w grę język, historia, kultura, tradycja i co jest najważniejsze – ludzie tworzący te wartości. Jest dobrem duchowym, dlatego można być jej fizycznie pozbawionym, zachowując ją w sercu, tak jak czyniło to wiele pokoleń Polaków.

Dziedzictwo

Św. Jan Paweł II określał Ojczyznę, mówiąc, że jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z niego stan posiadania ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu.

Reklama

– Umiłowanie tego, co ojczyste kierowało wszystkimi, którzy na przestrzeni wieków poświęcili swe siły i zdolności, a nie rzadko również i życie. Także i my niesiemy w swym sercu żar miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. I gromadzimy się tutaj, aby dziękować Bogu za dar wolności, wierząc, że praktyka miłości do Ojczyzny zaowocuje wejściem do niebieskiej Ojczyzny, do której zaprasza nas Jezus Chrystus – apelował o. Stanisław Fudala OCD.

Po Eucharystii w polanickim Teatrze Zdrojowym uczniowie tamtejszych placówek oświatowych zaprezentowali program artystyczny.

2019-11-19 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Faustynowe uroczystości w Starym Lesieńcu

Wyróżnieni w konkursie filmowym

Grzegorz Umiński

Wyróżnieni w konkursie filmowym

W kościele pw. św. Barbary w Starym Lesieńcu, należącym do parafii pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach, w sposób szczególny czczona jest nie tylko patronka tej świątyni, ale również św. siostra Faustyna

Więcej ...

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku