Reklama

Dookoła Polski

Cel celów rządu

Względnie ambitne było trwające 75 min exposé, z którym wystąpił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Inne chyba nie mogło być, jeśli się weźmie pod uwagę zbliżające się spowolnienie w światowej gospodarce, które najpewniej obejmie także Polskę. O nim premier nie mówił. – Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie, państwa codziennej normalności, dobrobytu oraz spokoju na ulicach i na jej granicach – powiedział. W obliczu globalnych wyzwań liczy na współpracę wszystkich sił politycznych. – Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, dostosowanie szkolnictwa do wymagań współczesnej gospodarki, modernizację szkół, a także wprowadzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w jego ramach współfinansowanie bezpiecznych chodników, wysepek i rond, stworzenie możliwości poruszania się buspasem, gdy w samochodzie są minimum 4 osoby, zaostrzenie karania pijanych kierowców.

Szef rządu zapowiedział dalsze wzmacnianie rodziny i docenienie pracy kobiet przez zrównanie płac obu płci, kontynuowanie wypłat 13. emerytury, większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę domów seniora. Różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny mają być osią polityki jego rządu. Morawiecki oświadczył, że chciałby, aby powstały i zaczęły działać strategie: demograficzna i wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. – Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem – powiedział.

Reklama

Julian Kostrzewa
Więcaj na temat exposé premiera na str. 36.

E-obywatele

Już ponad 2 mln osób ma e-dowody – informuje resort cyfryzacji. Co trzecia z nich, odbierając dokument, aktywowała bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, dzięki której jego właściciel może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP czy elektroniczne podpisywanie dokumentów. O wydanie go można się starać od marca br.

jk

Chcą przerw

Muzułmanie studiujący w Toruniu chcą przerw na modlitwę i dostosowania ich planu zajęć do jej terminarza. Sprawę zgłosili studenci z Indonezji. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy możliwości ich wprowadzenia, utrudniałoby to pracę uczelni – powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym, dla różnych wyznań. Na UMK w Toruniu studiuje 140 muzułmanów. Muzułmanin powinien się modlić 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, muzułmańscy studenci mogą się pomodlić po zajęciach.

wd

Oczekiwana współpraca

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, Polacy oczekują w tej kadencji Sejmu lepszej współpracy opozycji z rządem. Chce tego ponad jedna trzecia rodaków. Zwolenników zaostrzenia kursu wobec władzy jest teraz trzykrotnie mniej. Zdaniem 13 proc. ankietowanych, „w tej kadencji opozycja powinna tak samo współpracować z rządem jak w poprzedniej”. 41 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Badanie potwierdza, że Polacy są zmęczeni dużą intensywnością konfliktu politycznego i, przynajmniej deklaratywnie, oczekują złagodzenia napięcia w kraju.

Reklama

jk

Polska specjalność

Drugie z rzędu zwycięstwo reprezentantki Polski w finale Eurowizji Junior 2019 pokazuje, że staje się to polską specjalnością. Wygrała Viki Gabor. 12-letnia Wiktoria, mieszkająca w Krakowie, od początku miała spore szanse, by powtórzyć wielki sukces Roksany Węgiel z ubiegłego roku – Polska była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa. Jej utwór „Superhero” cieszył się największą popularnością wśród słuchaczy.

jk

Nie ma zgody

Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego. O sprawie znów zrobiło się głośno po słowach jednego z ważniejszych polityków PO, który powiedział, że wiek należy podnieść. Z badań SW Research jasno wynika, że ponad połowa Polaków (51,2 proc.) sobie tego nie życzy, a zgadza się jedynie 16,6 proc. badanych. Co ciekawe, aż 22,6 proc. respondentów stwierdziło, że wiek emerytalny należy jeszcze obniżyć.

jk

2019-11-26 12:17

Wybrane dla Ciebie

Oddany Maryi

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

„Jestem niewolnikiem Maryi nie dla pięknych słów. Na wszystko, czego Bóg ode mnie zażąda, jestem zawsze gotów”.

Więcej ...

Müller: Zgromadzenie Narodowe odbędzie się z zachowaniem wszystkich wytycznych

2020-08-04 10:52

Adobe Stock

Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywać z zachowaniem wszystkich obowiązujących wytycznych: z maseczkami, rękawiczkami i jeśli to możliwe z odległościami - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Istnieje ryzyko, że inni parlamentarzyści mogą być chorzy, trzeba się z tym liczyć - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Kościół

Abp Hoser o Medjugorje: po 40 latach kontrowersji sytuacja...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi...

Kościół

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi...

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami

Francja

Francja: nocna straż młodych katolików przed kościołami