Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cel celów rządu

Względnie ambitne było trwające 75 min exposé, z którym wystąpił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Inne chyba nie mogło być, jeśli się weźmie pod uwagę zbliżające się spowolnienie w światowej gospodarce, które najpewniej obejmie także Polskę. O nim premier nie mówił. – Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie, państwa codziennej normalności, dobrobytu oraz spokoju na ulicach i na jej granicach – powiedział. W obliczu globalnych wyzwań liczy na współpracę wszystkich sił politycznych. – Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, dostosowanie szkolnictwa do wymagań współczesnej gospodarki, modernizację szkół, a także wprowadzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w jego ramach współfinansowanie bezpiecznych chodników, wysepek i rond, stworzenie możliwości poruszania się buspasem, gdy w samochodzie są minimum 4 osoby, zaostrzenie karania pijanych kierowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef rządu zapowiedział dalsze wzmacnianie rodziny i docenienie pracy kobiet przez zrównanie płac obu płci, kontynuowanie wypłat 13. emerytury, większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę domów seniora. Różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny mają być osią polityki jego rządu. Morawiecki oświadczył, że chciałby, aby powstały i zaczęły działać strategie: demograficzna i wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. – Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem – powiedział.

Julian Kostrzewa
Więcaj na temat exposé premiera na str. 36.

E-obywatele

Już ponad 2 mln osób ma e-dowody – informuje resort cyfryzacji. Co trzecia z nich, odbierając dokument, aktywowała bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, dzięki której jego właściciel może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP czy elektroniczne podpisywanie dokumentów. O wydanie go można się starać od marca br.

Reklama

jk

Chcą przerw

Muzułmanie studiujący w Toruniu chcą przerw na modlitwę i dostosowania ich planu zajęć do jej terminarza. Sprawę zgłosili studenci z Indonezji. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy możliwości ich wprowadzenia, utrudniałoby to pracę uczelni – powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym, dla różnych wyznań. Na UMK w Toruniu studiuje 140 muzułmanów. Muzułmanin powinien się modlić 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, muzułmańscy studenci mogą się pomodlić po zajęciach.

wd

Oczekiwana współpraca

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, Polacy oczekują w tej kadencji Sejmu lepszej współpracy opozycji z rządem. Chce tego ponad jedna trzecia rodaków. Zwolenników zaostrzenia kursu wobec władzy jest teraz trzykrotnie mniej. Zdaniem 13 proc. ankietowanych, „w tej kadencji opozycja powinna tak samo współpracować z rządem jak w poprzedniej”. 41 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Badanie potwierdza, że Polacy są zmęczeni dużą intensywnością konfliktu politycznego i, przynajmniej deklaratywnie, oczekują złagodzenia napięcia w kraju.

jk

Polska specjalność

Drugie z rzędu zwycięstwo reprezentantki Polski w finale Eurowizji Junior 2019 pokazuje, że staje się to polską specjalnością. Wygrała Viki Gabor. 12-letnia Wiktoria, mieszkająca w Krakowie, od początku miała spore szanse, by powtórzyć wielki sukces Roksany Węgiel z ubiegłego roku – Polska była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa. Jej utwór „Superhero” cieszył się największą popularnością wśród słuchaczy.

jk

Nie ma zgody

Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego. O sprawie znów zrobiło się głośno po słowach jednego z ważniejszych polityków PO, który powiedział, że wiek należy podnieść. Z badań SW Research jasno wynika, że ponad połowa Polaków (51,2 proc.) sobie tego nie życzy, a zgadza się jedynie 16,6 proc. badanych. Co ciekawe, aż 22,6 proc. respondentów stwierdziło, że wiek emerytalny należy jeszcze obniżyć.

jk

Podziel się:

Oceń:

2019-11-26 12:17

Wybrane dla Ciebie

Diabeł odciąga od Mszy

GK

W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

2024-06-30 10:56

episkopat.pl

Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która się w nich znajdzie, ogłosiło Muzeum Auschwitz. Placówka podała, że wykonawca będzie miał na realizację 68 tygodni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Mirosław Rapcia

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...